Zamek Kazimierzowski w Przemyślu
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Przemyśla. Niedaleko wieża przemyskiej archikatedry wraz ze wzgórzem zamkowym budują jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych panoram miejskich.

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu - wyjątkowe miejsce

Królewskie Miasto Przemyśl posiada oprócz wieży archikatedralnej, która pojawia się na większości widokówek z Przemyśla jeden z najcenniejszych pomników architektury – Zamek Kazimierzowski. To kolejne miejsce do, którego odwiedzenia chciałem Was zaprosić gdy dotrzecie do Przemyśla nie będziecie musieli długo szukać tej monumentalnej budowli, która góruje nad miastem przypominając o dawnych dziejach i ponad tysiącletniej historii Miasta Przemyśl. Historyczne źródła podają, iż u zarania państwowości polskiej na tym właśnie wzgórzu stała warownia, a potwierdzeniem tego są badania archeologiczne, które miały tam miejsce. Według naukowców istniała tam warownia otoczona drewnianą zabudową grodu przemyskiego z monumentalnymi budowlami przedromańskimi posiadającymi charakterystyczne dla monarchii wczesnopiastowskiej elementy architektoniczne.

Drewniane budowle zostały zastąpione murowanymi, kamiennymi w czasach Kazimierza Wielkiego i właśnie – po roku 1340 – wtedy powstał tzw. Zamek Kazimierzowski. Zamek na przestrzeni stuleci wiele razy był przedmiotem ataków zbrojnych po których odbudowywano go wielokrotnie, a także przebudowywano pozostawiając elementy charakterystyczne dla ówczesnego stylu architektonicznego. W roku 1498 warowni dotkliwie została zniszczona przez Wołochów, a następnie w latach 1514 – 1553 odbudowana w nowej formie przez ówczesnego starostę przemyskiego Piotra Kmitę.

Zamek Kazimierzowski ma wiele form architektonicznych tożsamych z opisanym już w innym artykule Zamkiem w Krasiczynie, a to za sprawą Marcina Krasickiego, który chciał przekształcić zamek w rezydencję. Prace te zostały wykonane w niewielkim zakresie, a dotyczyły przebudowy baszty północnej i wschodniej, na których pojawiły się piękne arkadowe attyki. Późniejszy okres doprowadził do upadku budowli, zamek popadał stopniowo w ruinę, Wielokrotnie próbowano go uporządkować w XVIII wieku, ale bezskutecznie. Zamek Kazimierzowski ponownie wzbudził zainteresowanie około roku 1843, kiedy na otaczających go wzgórzach utworzono park miejski. Po wielu latach i zmianach właścicieli nieruchomość stała się własnością miejską w 1865 roku. Ówczesne władze miejskie dokonały restauracji baszty północnej wraz z przyległym do niej skrzydłem. W roku 1885 stał się on siedzibą Towarzystwa Dramatycznego Fredreum im. Aleksandra Fredry, które działa w tym miejscu po dziś dzień.

W latach 80-stych XX wieku miał miejsce kolejny wielki remont obiektu podczas którego dokonano między innymi: rekonstrukcji baszty południowej i zachodniej wraz z łączącą je kurtyną. Na dziedzińcu zamkowym odsłonięto fundamenty przedromańskich budowli. Obecnie gospodarzem obiektu jest instytucja kultury Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. W Sali widowiskowej odbywają się spektakle oraz koncerty kameralne, ale nie tylko bo jest to miejsce prezentacji wielu innych form artystycznych w galerii. Zamek można zwiedzać, a szczegóły z tym związane znajdziecie na stronie PCKiN ZAMEK.

Serdecznie zapraszam Was do Przemyśla i do zaplanowania wśród punktów wizyty w Przemyślu także wejście do Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. Zdjęcia w niniejszym artykule nie oddają choćby odrobiny piękna jakie kryje w sobie Zamek Kazimierzowski w Przemyślu.


© Podróże małe i duże Wszelkie Prawa Zastrzeżone