Położona na wyspach na południe od miasta twierdza, została wpisana na listę UNESCO. Zbudowana przez Szwedów w XVIII wieku nie odegrała w historii znaczącej roli (w czasie wojny z Rosją została bardzo szybko poddana) i może właśnie dlatego zachowała się do naszych czasów. Aby się do niej dostać i zwiedzić znajdujące się na tym terenie muzeum należy wsiąść na prom odpływający z okolic Placu Targowego o czym już wcześniej wspomniałem.

Jest to dawna twierdza położona na ośmiu wyspach archipelagu szkierowego Zatoki Fińskiej, która stanowiła zabezpieczenie dla rozwijającego się miasta i portu. Z pokładu promu widać stare bastiony i zabudowania służące stacjonującym tutaj niegdyś garnizonom wojskowym. Zauważymy też małe stateczki dopływające lub odpływające z owych wysp, gdyż między twierdzą, a stolicą funkcjonuje regularna komunikacja pasażerska. Jeszcze zanim zejdziemy na ląd warto zastanowić się czy nie wygospodarować sobie czasu na wizytę w Soumenlinna, która sama w sobie jest atrakcją rozszerzającą ofertę dość skromnych pod względem zabytków Helsinek.

Historia Twierdzy w kilku zdaniach?

Rewolucyjne wydarzenia w Rosji spowodowały, że Finlandia przestała być częścią imperium carów i twierdza stała się wreszcie własnością samych Finów. Wojna domowa między „białymi” i „czerwonymi” była konsekwencją rewolucji bolszewickiej i objęła także Finlandię. Ostatecznie wojska rządowe dowodzone przez marszałka Mannerheima pokonały siły bolszewickie, a na Suomenlinna utworzono więzienie o zaostrzonym rygorze dla fińskich komunistów uznanych za potencjalne zagrożenie dla młodej fińskiej niepodległości. II wojna światowa ponownie przypomniała o militarnym znaczeniu twierdzy, która do 1973 roku pozostawała obiektem wojskowym. Dopiero wtedy garnizon fiński opuścił kompleks wysp przekazując je Ministerstwu Edukacji i Kultury, zaś w 1991 został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Jak się dostać na wyspę?

Do Suomenlinna co 20 minut kursują z nadbrzeża Kaupattori tramwaje wodne, a przejażdżka trwa 15-20 minut. Transport ten jest przeznaczony nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców wysp, których jest około 800. A także dla tych, którzy pracują w znajdujących się tam instytucjach, muzeach, restauracjach i kawiarniach.
Na terenie Suomenlinna nie brakuje miejsc, gdzie możemy odpocząć i zrelaksować się przy filiżance kawy z ciastkiem lub lodami, albo zjeść solidny, smaczny obiad. Sklepy z pamiątkami i punkty gastronomiczne są otwarte cały rok. Zimą musimy tylko sprawdzić częstotliwość kursowania tramwajów wodnych i godziny otwarcia muzeów.

© Zwiedzone.pl – Wszelkie Prawa Zastrzeżone