Wirtualny niezbędnik podróżnika
Dla wielu podróżników epoka papierowych map przeszła lub przechodzi w zapomnienie na rzecz coraz bardziej zaawansowanych urządzeń elektronicznych korzystających z geolokalizacji GPS. Dziś oprócz ma wielu podróżników i amatorów zwiedzania korzysta również z tzw. „planerów” podróży, które wyparły już jakiś czas temu papierowe wersje książkowych czy też broszurkowych przewodników turystycznych. W storach z aplikacjami, aż roi się od różnego rodzaju aplikacji, które jak zwykle różnią sią bardzo zarówno ergonomią jak i jakością ich wykonania, a co najważniejsze aktualnością. Jak więc przygotować swój smartfon do udania się w podróż małą lub dużą? Postaram się podpowiedzieć jak to zrobić dobrze i skutecznie.

Dla wielu podróżników epoka papierowych map przeszła lub przechodzi w zapomnienie na rzecz coraz bardziej zaawansowanych urządzeń elektronicznych korzystających z geolokalizacji GPS. Dziś oprócz ma wielu podróżników i amatorów zwiedzania korzysta również z tzw. „planerów” podróży, które wyparły już jakiś czas temu papierowe wersje książkowych czy też broszurkowych przewodników turystycznych. W storach z aplikacjami, aż roi się od różnego rodzaju aplikacji, które jak zwykle różnią sią bardzo zarówno ergonomią jak i jakością ich wykonania, a co najważniejsze aktualnością. Jak więc przygotować swój smartfon do udania się w podróż małą lub dużą? Postaram się podpowiedzieć jak to zrobić dobrze i skutecznie.

„Internet jest wszędzie”

Takie hasło kiedyś towarzyszyło kampanii reklamowej jednej z sieci telefonii od tego czasu pokrycie siecią znacząco się poprawiło, ale czy na pewno internet jest wszędzie? Dobrze jak jest bo większość narzędzi pracuje w oparciu o infrastrukturę działającą online. Kiedy jesteśmy w zasięgu nasz wachlarz możliwości jest znacząco szeroki bo w każdej chwili możemy doinstalować aplikację lub korzystać z tych działających w trybie na żywo. I tu przechodzimy do sedna dzisiejszego artykułu.

To chyba jedna z najczęściej używanych opcji online przez wybierających się w podróż i to właściwie od samego początku bo już w naszym aucie jeśli nie w smartfonie to przy pomocy usługi Android Auto korzystamy z tych bardzo zaawansowanych map. Tu oprócz lokalizacji, wyznaczenia trasy, znajdziecie również mini-przewodniki i opisy ciekawych miejsc na Waszej trasie. Od jakiegoś czasu Mapy Google możecie również pobrać do pamięci urządzenia i używać w trybie offline, ale musicie to zrobić albo przed podróżą, albo wtedy gdy jesteście w zasięgu sieci (ta opcja przydaje się również wtedy, gdy roaming jest bardzo drogi).

To chyba najbardziej popularna, darmowa alternatywa dla opisanych przeze mnie Map Google. Zaleta? Działa całkowicie Offline – warunek przygotowując się do podróży pobierz ją będąc w zasięgu sieci i korzystaj później do woli. Tu również możecie liczyć na oznaczenie wielu punktów POI (hoteli, restauracji, obiektów zabytkowych i ciekawych odwiedzenia). Do Waszej dyspozycji w aplikacji znajdziecie szereg udogodnień dzięki, którym Wasze wojaże przeniesiecie na dużo wyższy poziom i nie raz zaskoczycie współtowarzyszy wiedzą na temat miejsca lub jakąś ciekawostką.

Inny wymiar zwiedzania z wirtualnymi wspomagaczami

Chyba nie będzie nowością i odkryciem gdy powiem, że oprócz opisanych powyżej elektronicznych wersji map wielu podróżników korzysta dzisiaj również ze wspomnianych przeze mnie we wstępie „planerów” podróży. Są one coraz bardziej zaawansowane i zdarza się, że korzystając z nich stajemy się częścią pewnej społeczności, która nie tylko może być biernym odbiorcą, ale też czynnym twórcą tras, opisów miejsc oraz ocen i fotogalerii.

„Dołącz do światowej społeczności odkrywców, którzy dzielą się wskazówkami, zdjęciami i informacjami o nowych miejscach w Mapach Google” – taki wstęp znajdziecie na stronie. Aplikacja ściśle powiązana z Mapami Google, w której właśnie jeśli będziecie chcieli oprócz tego że jesteście użytkownikami będziecie mogli stać się częścią globalnej społeczności, która tworzy opisy ciekawych miejsc dokonuje ich oceny, dzieli się zdjęciami tych miejsc dodaje opisy. Warto przy tej okazji wspomnieć o tym, że zasięg tej aplikacji obejmuje chyba wszystkie miejsca na ziemi, a więc jak sami widzicie dość grubo.

Zapytaj aplikację jakdojade.pl o optymalny przebieg podróży z miejsca A do miejsca B, gdzie jest Twój przystanek? Dowiedz się ile potrzebujesz czasu, aby dojść na przystanek, stację. Tak, tak, to nieżarty to wirtualna rzeczywistość, jaką znajdziecie w tej polskiej aplikacji, która dostępna jest w wielu miastach naszego kraju. W aplikacji wskazujesz skąd dokąd chcesz się dostać, a ona zaplanuje Twoją podróż, przesiadki. Niejednokrotnie z niej korzystałem będąc w Krakowie, czy Wrocławiu lub Warszawie oraz wielu innych miejscowościach. Nie zawiodłem się, a więc mogę ją polecić również Tobie.

Co jeszcze warto mieć w cyfrowym niezbędniku podróżnika?

W dzisiejszych czasach zwiedzanie wielu miejsc staje się dużo łatwiejsze dzięki technologiom, zaplanowanie podróży to tylko początek turystycznej przygody. Jak już dotrzecie do miejsca docelowego do Waszej dyspozycji w wielu miejscach na świecie poza komunikacją miejską macie dostępne różne środki transportu pod wynajem i nie mam tu na myśli podróżowania taksówką, choć to też jakaś opcja. W swoim smartfonie warto tez mieć, aplikacje które podnoszą Waszą mobilność w różnych miejscach na świecie. Wypożyczanie rowerów, hulajnóg, czy samochodów na minuty nie robi dziś na nas specjalnego wrażenia i co więcej coraz częściej korzystamy z usługi sharingu, który wg. badań jest przyszłością mobilności w wielu miejscach na świecie.

Ta aplikacja przyda się zwłaszcza tym, którzy podróżują po Europie i uwielbiają się przemieszczać jednośladem. Jeden z czołowych, światowych dostawców roweru miejskiego jest dostępny w blisko 200 miastach na świecie i stale rozwija swoją sieć rowerową. Zasady korzystania, cenniki są różne w rożnych miastach ponieważ są one wynikiem umów podpisanych z lokalnymi samorządami. Po pobraniu i zarejestrowaniu się koniecznie musicie doładować swoje konto, aby wypożyczyć rower. Środki są pobierane z Waszego wirtualnego portfela w zależności od czasu korzystania z usługi. Wiele miejscowości oferuje również limitowany czas darmowy na wypożyczenie, aby zachęcić do korzystania ze swojej usługi. W związku z rożnymi generacjami roweru miejskiego rowery pozostawimy w specjalnych stacjach lub w dowolnym miejscu, a więc zapoznajcie się dokładnie z zasadami korzystania z nich.

Rowery Nextbik (fot. Nextbike.pl)
Rowery Nextbik (fot. Nextbike.pl)

2. Hulajnogą miejskimi uliczkami

Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się hulajnogi elektryczne i skutery tu w zależności od operatora: Lime, Blinkee.city czy też Hive, aby skorzystać z tej usługi sharnigowej musimy zainstalować właściwą aplikację i doładować konto. Odblokowanie odbywa się najczęściej poprzez zeskanowanie tzw. QR CODE przez aplikację. W każdej chyba z tych aplikacji znajdziecie miejsca, w których powinniście pozostawić wypożyczony sprzęt, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych i niektórzy premiują takie zachowania użytkowników darmowymi minutami i innymi bonusami.

Czym Jest QR CODE?

Kod QR – alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod graficzny opracowany przez japońskie przedsiębiorstwo Denso Wave w 1994 roku. Jest to kod modularny i stałowymiarowy. Umożliwia kodowanie znaków kanji/kana, stąd jest popularny w Japonii.

Hulajnogi i Skutery w Tarnowie (fot. Tarnow.net)
Hulajnogi i Skutery w Tarnowie (fot. Tarnow.net)

Podsumowania nastał czas

To chyba jedne z najczęściej wykorzystywanych elektronicznych narzędzi przez podróżników i podróżników amatorów. W sklepach z aplikacjami jest ich miliony, część z nich pobierzecie bezpłatnie inne są komercyjne. W mojej ocenie te opisane przeze mnie pozwolą Wam bez problemu przemieszczać się i docierać do celu nie tylko w Polsce, ale też w wielu miejscach na świecie. Zawsze staropolskim zwyczajem możecie użyć „koniec języka za przewodnika” i na pewno też dotrzecie o celu. Mam nadzieję, że mój artykuł był dla Ciebie interesujący i pomocny jeśli tak pozostaw komentarz i wyraź swoją opinie na jego temat za co z góry serdecznie dziękuję.

© Zwiedzone.pl – Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Grafika: google.com, Nextbike.pl, Tarnow.net