Wieża Zegarowa w Przemyślu
Prawdopodobnie jedyne takie miejsce w Europie i jedno z nielicznych na świecie znajduje się właśnie w Przemyślu – mowa oczywiście o Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu, ale o nim więcej w kolejnym artykule. Nie bez kozery mówi się, że to wyjątkowe miasto ale wielu przekonało się o tym dopiero jak już tu dotarli.

Prawdopodobnie jedyne takie miejsce w Europie i jedno z nielicznych na świecie znajduje się właśnie w Przemyślu – mowa oczywiście o Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu, ale o nim więcej w kolejnym artykule. Nie bez kozery mówi się, że to wyjątkowe miasto ale wielu przekonało się o tym dopiero jak już tu dotarli. To właśnie tu w wyjątkowy sposób łączy się tradycję, kulturę i historię z nowoczesnością. Muzeum mieści się w zabytkowej Wieży Zegarowej przy Pl. Niepodległości w historycznej części Królewskiego Miasta Przemyśla.

Obiekt został wybudowany w latach 1775-1777, a jej fundatorem wg. Historycznych źródeł był Antanazy Szeptycki biskup greckokatolicki. Wieża miała służyć jako dzwonnica katedry greckokatolickiej, która miała zastąpić murowaną cerkiew pochodzącą z XVI w, która zlokalizowana była w miejscu obecnej Szkoły Podstawowej nr 11. Historyczne chwile w dziejach Polski i I rozbiór naszej ojczyzny doprowadziły jedynie do wyburzenia wspomnianej cerkwi oraz budowy późnobarokowej dzwonnicy, której ówcześnie nie dokończono. Inwestycję wspierała cesarzowa Maria Teresa Habsburg. W roku 1784 po kasacie klasztoru karmelitów diecezja greckokatolicka otrzymała na własność karmelicki kościół pw. św. Teresy z przeznaczeniem na sobór katedralny.
Dzwonnica o wysokości 34 metrów zwieńczona galeryjką widokową i wyposażona w zegar wieżowy od którego pochodzi obecna nazwa obiektu, z czasem zaczęła pełnić rolę wieży strażniczej, użytkowanej przez straż ogniową jako punkt obserwacyjny.

W 1850 uległa częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru, który strawił późnobarokowy hełm. Wieża przez szereg lat była remontowana i niejednokrotnie próbowano przywrócić jej należny stan i zabytkowy charakter. Koniec końców w roku 2001 po ponad 5 latach kolejnych pracach remontowo-adaptacyjnych w wieży utworzono oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej – Muzeum Dzwonów i Fajek. Warto dodać, iż od 1 maja 2016 roku z wieży zegarowej można usłyszeć Hejnał Miasta Przemyśla grany o stałych porach godz.: 9.00, 12.00, 15.00, 18.00 oraz 21.00.


Dodatkowe informacje

Wieża mieści się w ścisłym centrum zabytkowej zabudowy. W okolicy nie brak klimatycznych restauracji, cukierni i kawiarni. Jeśli podróżujecie samochodem możecie pozostawić pojazd na jednym z ulicznych (płatnych w wybranych godzinach i dniach) parkingów miejskich. W kolejnym artykule znajdziecie zaproszenie i krótki opis Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu. Zapraszam do śledzenia strony. Zachęcam też do śledzenia profilu s serwisie facebook i polecania strony znajomym.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone – Podróże Małe i Duże

Inne, ostatnio dodane ciekawe artykuły