Waszyngton Biblioteka Kongresu (fot. R. Porada)
To miejsce stale buduje historię, a więc zawsze będzie tam coś nowego do odkrycia, ta historia rozpoczęła się w 1800 roku i trwa nadal zapisując kolejne ważne kartki i rozdziały historii Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, że jej zbiory to co najmniej około 180 mln woluminów w ponad 470 językach. Jej powstanie zatwierdził prezydent John Adams i przeznaczył 5 000 dolarów na zakup książek w Londynie na potrzeby Kongresu. W 1801 do Waszyngtonu statkiem „American” przypłynęło 740 książek i trzy mapy.

Co zobaczyć będąc jeden lub dwa dni w Waszyngtonie nadszedł czas kolejnego wpisu, a temat wpisu już zdradził jego bohatera. Jestem przekonany, że chcę Wam polecić odwiedzenie tego miejsca. To miejsce opowiada wiele historii politycznych, społecznych, mentalnych i narodowych. To miejsce wiele osób może znać z różnych adaptacji filmowych. Na mnie osobiście, jak i na towarzyszach podróży wywarła ogromne wrażenie.  Zrobisz tam wiele niesamowitych ujęć aparatem lub telefonem, ale pamiętaj żeby włączyć lampę błyskową. Zapraszam Cię w krótką podróż moimi oczami do Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Lokalizacja

Historia Biblioteki

To miejsce stale buduje historię, a więc zawsze będzie tam coś nowego do odkrycia, ta historia rozpoczęła się w 1800 roku i trwa nadal zapisując kolejne ważne kartki i rozdziały historii Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, że jej zbiory to co najmniej około 180 mln woluminów w ponad 470 językach. Jej powstanie zatwierdził prezydent John Adams i przeznaczył 5 000 dolarów na zakup książek w Londynie na potrzeby Kongresu. W 1801 do Waszyngtonu statkiem „American” przypłynęło 740 książek i trzy mapy. Biblioteka mieściła się początkowo w budynku Kongresu Stanów Zjednoczonych. Thomas Jefferson w styczniu 1802 roku zatwierdził pierwszą ustawę określającą zadania i zakres działalności biblioteki. Na jej mocy powstało stanowisko bibliotekarza Kongresu zatwierdzanego przez prezydenta oraz stałą Komisję Wspólną Kongresu ds. Biblioteki. Jego zadaniem było opracowanie zasad funkcjonowania oraz nadzorowanie działalności i budżetu. W 1814 roku podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej budynek Kongresu został podpalony. Pomieszczenie biblioteki i część zbiorów zostało zniszczonych. W latach 1815–1818 bibliotekę przeniesiono do budynku hotelu Blodget. Wtedy też zakupiono kolekcję prezydenta Jeffersona.

Biblioteka Kongresu, Thomas Jefferson Building, Washington, D.C., ok. 1902 r.
Biblioteka Kongresu, Thomas Jefferson Building, Washington, D.C., ok. 1902 r.

John Adams Jr. (ur. 30 października 1735 w Braintree, zm. 4 lipca 1826 w Quincy) – amerykański politolog, dyplomata i polityk, 1. wiceprezydent (1789-1797), a następnie 2. prezydent Stanów Zjednoczonych (1797–1801), ojciec Johna Quincy’ego Adamsa, 6. prezydenta (1825-1829).
John Adams jr. urodził się 30 października (według niektórych biografii 19 października) 1735 w Braintree (obecnie Quincy w stanie Massachusetts) w średnio zamożnej rodzinie farmera. Był najstarszym z trzech synów Johna Sr. i Susanny Boylston Adams. Jego pradziadek Henry Adams przybył do Stanów Zjednoczonych wraz z żoną Edith i dziewięciorgiem dzieci; emigrowali z Barton St David w angielskim hrabstwie Somerset.
Rodzice Adamsa, chcąc dać mu wykształcenie zadecydowali, że ma on zostać pastorem. Młodzieniec jednak odmówił i postanowił szkolić się na Uniwersytecie Harvarda, na który wstąpił w 1751 roku. Po czterech latach uzyskał stopień bakałarza, a po siedmiu magisterium.

John Adams

W listopadzie 1897 roku biblioteka przeniosła się do nowego budynku. Rozpoczęto wtedy prace nad opracowaniem nowej klasyfikacji zbiorów, ponieważ do tej pory używano tej stworzonej przez Jeffersona dla jego kolekcji. Nowa klasyfikacja została wdrożona za kadencji Herberta Putnama. Rozbudowano wówczas znacznie księgozbiór, kupując kolekcje literatury: rosyjskiej, hebrajskiej, chińskiej, japońskiej. Zakupiono wtedy kolekcję rodziny Romanowów liczącą 2800 woluminów, w której część zbiorów pochodziła z bibliotek Aleksandra III i Mikołaja II i ich rodzin. W 1930 roku zakupiono za 1,5 mln dolarów kolekcję Ottona Vollbehra, w której znalazło się 3115 inkunabułów, w tym egzemplarz Biblii Gutenberga.

Ponieważ zbiory szybko się rozrastały, w 1928 roku został zatwierdzony plan budowy nowego budynku, który obecnie nosi imię Johna Adamsa. Archibald MacLeish przeprowadził reorganizację biblioteki, grupując 35 działów w departamentach opracowania, gromadzenia i informacji. W 1960 roku Kongres zatwierdził budowę kolejnego budynku na potrzeby biblioteki, który ukończono dopiero w 1981 roku. W połowie lat 60. biblioteka stworzyła format MARC do katalogowania zbiorów bibliotecznych, zapoczątkowując automatyzację bibliotek. W 1973 roku format ten został zatwierdzony jako standard międzynarodowy. W latach 1954–1997 biblioteka otwarła 5 regionalnych placówek, które zajmowały się zakupami zagranicznych zbiorów na potrzeby Biblioteki Kongresu i innych bibliotek amerykańskich.

Polski akcent w historii biblioteki

W zbiorach zakupionych od Thomasa Jeffersona w 1815 roku znalazły się tylko trzy książki, które można uznać za polonika. Wśród nich była angielska wersja Konstytucji 3 maja. Polska była na tyle odległym rejonem świata, że w 1901 roku zbiory z nią związane liczyły 97 woluminów. W 1907 roku po zakupieniu 80 000 biblioteki Giennadija Judina zbiory te wzrosły trzykrotnie. Kolekcja poloników została rozbudowana dopiero po II wojnie światowej. Duży wpływ na jej rozrost miało mianowanie w 1951 roku Janiny Hoskins specjalistą ds. Polski i jej starań o pozyskanie zborów bieżących i retrospektywnych. Zbiór książek i dokumentów związanych z Polską należy do jednych z największych nie tylko w USA, ale również na świecie.

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (fot. R. Porada)

W zbiorach biblioteki znalazło się 111 tomów podpisów zebranych w 1926 roku w Polsce z okazji 150. rocznicy Deklaracji Niepodległości tzw. Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Pierwszych sześć tomów zostało ozdobionych rysunkami znanych polskich grafików i zawiera życzenia od polskich władz i instytucji. W kolejnych tomach znajdują się zdjęcia i życzenia od uczniów i nauczycieli z polskich szkół. Do 1997 roku kolekcja była przechowywana w Białym Domu. Biblioteka Kongresu po jej otrzymaniu zdigitalizowała pierwszych 13 tomów. Pozostałe są dostępne w Czytelni Rękopisów. Biblioteka pełni również rolę biblioteki narodowej USA.

Galeria zdjęć z Biblioteki Kongresu

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami

Zachęcam Was do śledzenia mojego bloga bo niebawem pojawią się na nim kolejne ciekawe wpisy dotyczące ciekawych destynacji zarówo w Polsce, jak i poza jej granicami.  Możecie być na bieżąco również śledząc mój Fanpage oraz mój profil na Instgram.com. Staram się dostarczać wartościowe i dopracowane treści, a także opisywać miejsca, w których miałem okazję bywać. 

Program Open World

Chciałbym dodać, że moja podróż do USA jest wynikiem udziału w programie Open World realizowanego przez Biuro Kongresu ds. Międzynarodowego Przywództwa w Waszyngtonie. W Polsce program Open World koordynuje fundacja American Councils for International Education. Serdecznie dziękuję donatorom za możliwość udziału w programie.