Tribune Tower Chicago (fot. R. Porada)
Przez wiele lat wieża była siedzibą redakcji Chicago Tribune, Tribune Media i Tribune Publishing. Z budynku nadawała stacja radiowa WGN Radio, która w czerwcu 2018 r. przeniosła się na 303 Wacker Drive. Ostatnia audycja WGN Radio wyruszyła z wieży Tribune 18 czerwca 2018 r. W budynku znajdowało się również biuro CNN w Chicago. Budynek jest wpisany na listę Chicago Landmark i stanowi część historycznej dzielnicy Michigan-Wacker. Pierwotna wieża Tribune Tower została zbudowana w 1868 r. ale została zniszczona podczas wielkiego pożaru Chicago w 1871 r.

Chicago to różnorodność architektoniczna, która dotyka każdego kto spaceruje pieszo z zamiarem zwiedzania miasta. Strzeliste budynki drapaczy chmur spowite są mniejszymi perełkami architektonicznymi, które również przykuwają uwagę uważnego widza, turysty i myślę że mieszkańca. Dzisiaj nie będziemy wchodzić do żadnego z budynków, ale podziwiać go z zewnątrz bo bez wątpienia zwraca uwagę, zarówno w dzień jak i w porze wieczorowej. Tribune Tower bo o nim dzisiaj mowa to 36-piętrowy neogotycki wieżowiec o wysokości 463 stóp (141 metrów), znajdujący się przy 435 North Michigan Avenue w Chicago. Zbudowany został w latach 1923-1925, międzynarodowy konkurs na ten projekt wieży stał się historycznym wydarzeniem w architekturze XX wieku. Wieżowiec jest prawdziwą perełką ze względu na innowacje, które na czas jego powstania były nie lada wyczynem.

Tribune Tower – od powstania do współczesności

Jak już Wam napisałem, Tribune Tower to jeden z najbardziej rzucających się w oczy wieżowców w Chicago. Jego piękne neogotyckie zdobienia, które do dziś fenomenalnie prezentują się pośród innych budowli oraz 36 pięter wynoszących się ponad inne budynki. Zamysł jego budowy pojawił się w 1922 roku. Gazeta Chicago Tribune postanowiła ogłosić konkurs, w którym nagrodą była niebagatelna kwota 150 tys. dolarów na zaprojektowanie swojej nowej siedziby. Do rywalizacji o stanęło, aż 260 architektów którzy chcieli wygrać tę rywalizację i zgarnąć nagrodę, a co ważniejsze zyskać prestiż dzięki tej wygranej. Jak się okazało, zwycięzcami zostali amerykańscy architekci John Mead Howell i Raymond Hood. Organizatorom konkursu najbardziej spodobała się ich propozycja drapacza chmur w neogotyckim stylu z przyporami u góry. W niedługim czasie bo wyborze zwycięskiego projektu przystąpiono do budowy, która przebiegała w dość szybkim tempie, bo moim zdaniem trzeba przyznać że ogłoszenie konkursu wybór pracy i budowa obiektu w zaledwie 3 lata była dość sporym wyzwaniem. W roku 1925 oczom mieszkańców ukazała się nowa siedziba, która już wtedy budziła zachwyt zwłaszcza podświetlona w porze wieczornej specjalnie zaprojektowaną iluminacją.

Jeśli się dokładnie przyjrzycie budowli z pewnością dostrzeżecie, że wieża Tribune Tower jest ozdobiona kilkoma rzeźbami. To dzieło Rene Paula Chambellana, który wykonał je na zlecenie projektantów budynku. Ciekawostką jest to, że aby upamiętnić pomysłodawców budynku przy głównym wejściu wkomponowano podobizny Robin Hooda i wyjącego psa. Sam budynek posiada wiele architektonicznych smaczków, które budzą jeszcze większą ciekawość osób które miały okazję go obejść z każdej strony. Nie zapomnijcie spojrzeć nad drzwi wejściowe do Tribune Tower, które przyozdabia Ekran Ezopski.

Myśleliście, że to jedyne smaczki i ciekawostki dotyczące tego budynku? To się mylicie, bo warto również wspomnieć o najniższych piętrach budynku, które wykorzystano na pewien ekstrawagancki sposób. Mianowicie, posłużyły one do umieszczenia na ich zewnętrznym poszyciu wiele fragmentów, znanych historycznie budowli z całego świata. Do dolnych kondygnacji wmurowano elementy pochodzące z m.in. Parku Narodowego Redwood, Wielkiej Piramidy Cheopsa, Katedry Notre Dame, grobu Abrahama Lincolna, czy muru berlińskiego. Obecnie Tribune Tower jest w rękach prywatnego właściciela. Lokale wewnątrz wieżowca są wynajmowane jako powierzchnie biurowe, a na niektórych piętrach mieszczą się mieszkania. Raz w roku dzięki Open House Chicago Architecture Foundation, która promuje architekturę miasta, można bezpłatnie zwiedzić wnętrze budynku.

Przez wiele lat wieża była siedzibą redakcji Chicago Tribune, Tribune Media i Tribune Publishing. Z budynku nadawała stacja radiowa WGN Radio, która w czerwcu 2018 r. przeniosła się na 303 Wacker Drive. Ostatnia audycja WGN Radio wyruszyła z wieży Tribune 18 czerwca 2018 r. W budynku znajdowało się również biuro CNN w Chicago. Budynek jest wpisany na listę Chicago Landmark i stanowi część historycznej dzielnicy Michigan-Wacker. Pierwotna wieża Tribune Tower została zbudowana w 1868 r. ale została zniszczona podczas wielkiego pożaru Chicago w 1871 r.

Bądź na bieżąco z wpisami

To już kolejny wpis z zaplanowanego cyklu opisującego Chicago. W kolejnych postaram się Wam przybliżyć kolejne atrakcje turystyczne miasta oraz miejsca, które na pewno powinniście zobaczyć kiedy już dotrzecie do Chicago. Dlatego też zachęcam Was do śledzenia mojego bloga bo niebawem pojawią się na nim kolejne ciekawe wpisy dotyczące USA ponieważ Chicago nie było jedynym miastem, które udało mi się odwiedzić podczas wyjazdu. Możecie być na bieżąco również śledząc mój Fanpage oraz mój profil na Instgram.com

Program Open World

Chciałbym dodać, że moja podróż do USA jest wynikiem udziału w programie Open World realizowanego przez Biuro Kongresu ds. Międzynarodowego Przywództwa w Waszyngtonie. W Polsce program Open World koordynuje fundacja American Councils for International Education. Serdecznie dziękuję donatorom za możliwość udziału w programie.

Organizcja goszcząca w Chicago

WorldChicago jest organizacją non-profit, która każdego roku realizuje programy dyplomacji obywatelskiej dla prawie 1000 międzynarodowych specjalistów, naukowców i młodzieży uczestniczącej w programach wymiany krótkoterminowej finansowanych przez Departamentu Stanu USA jak również innych sponsorowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych. Misją organizacji jest wzmacnianie szacunku i komunikacji poprzez międzynarodowe wymiany i sojusze oraz promowanie miasta Chicago i stanu Illinois jako ważnego ośrodka biznesu, edukacji, technologii i kultury.