Pałac Książęcy rodu Grimaldich w Monako (fot. R. Porada)
W poprzednich artykułach już pisałem o pięknym położeniu Księstwa Monaco. Kaskadowy układ budynków, które wyglądają jak przyklejone do skały schodzące ku morzu naprawdę robi ogromne wrażenie. Mówiąc o Monaco nie sposób nie wspomnieć o pięknej zabytkowej części księstwa, która jest jedną z czterech dzielnic, a nosi ona nazwę Monaco-Ville.

W poprzednich artykułach już pisałem o pięknym położeniu Księstwa Monaco. Kaskadowy układ budynków, które wyglądają jak przyklejone do skały schodzące ku morzu naprawdę robi ogromne wrażenie. Mówiąc o Monaco nie sposób nie wspomnieć o pięknej zabytkowej części księstwa, która jest jedną z czterech dzielnic, a nosi ona nazwę Monaco-Ville. Jeśli jedziecie samochodem, busem lub autobusem bez problemu znajdziecie miejsce do zaparkowania, a co więcej z tego co pamiętam parking dla 9. osobowego busa nie kosztował nas krocie i to w sezonie wakacyjnym. Z danych statystycznych dostępnych na stronach Księstwa wynika, że jest tam około 50 parkingów. Dokładnie możecie to sprawdzić na stronie internetowej. No dobrze, ale w dzisiejszym artykule o tym co kryje stare miasto.

Lokalizacja

Pałac Książęcy rodu Grimaldich w Monako

Wśród wielu zabytkowych budowli utrzymanych w stanie idealnym po przejściu tymi czystymi, a wręcz lśniącymi ulicami – o czym już wspomniałem w jednym z moich wpisów – szczególne miejsce zajmuje Pałac Książęcy, a także rozpościerający się przed nim Place du Palais. Na lewo od wejścia do pałacu możecie z góry podziwiać przepiękną panoramę Monako i zrobić sobie pamiątkowe selfie. Obecnie w Pałacu mieszka książę Monako Albert II Grimaldi z rodziną – księżną Charlene Wittstock i dziećmi Gabriellą i Jacques’em. Obiekt można zwiedzać, ale osobiście nie byliśmy na to nastawieni dlatego też więcej nie jestem w stanie Wam opowiedzieć o tym miejscu. Jedną z atrakcji jest zmiana warty przed wejściem do Pałacu, która skupia na sobie uwagę turystów tak więc może i Wam będzie dane zobaczyć straż podczas zmiany.

Pałac Książęcy rodu Grimaldich w Monako (fot. R. Porada)
Pałac Książęcy rodu Grimaldich w Monako (fot. R. Porada)

Historia Pałacu Książęcego w Monaco

Historia Pałacu Książęcego w Monako sięga czasów średniowiecza. W rękach rodu Grimaldich wg. legend Pałac jest od roku 1297, kiedy to Franciszek Grimaldi wraz z kuzynem Rainerem w przebraniu mnichów, udając pielgrzymów weszli się do środka, a wtedy zaatakowali strażników i ze wsparciem rycerzy przejęli Pałac. Dlatego też w herbie rodu Grimaldich widnieje dwóch mnichów z mieczami. Franciszkowi Grimaldiemu w przebraniu mnicha wystawiono pomnik, który po dziś dzień stoi przed wejściem do Pałacu.

Pałac to jeden z najgłówniejszych zabytkowych obiektów w Monaco, ale przechadzając się wąskimi uliczkami starego miasta natkniecie się na wiele innych równie ważnych i pięknych obiektów, które mają swój wkład w historyczne dziedzictwo Księstwa.

Katedra Św. Mikołaja w Monaco

Katedra Św. Mikołaja w Monaco (fot. R. Porada)
Katedra Św. Mikołaja w Monaco (fot. R. Porada)

Katedra została konsekrowana w 1875 i stoi na miejscu pierwszego kościoła parafialnego w Monako, wybudowanego w 1252 i poświęconego świętemu Mikołajowi. Godna uwagi jest nastawa ołtarzowa z około 1500 roku z prawej strony transeptu, ołtarz główny i tron biskupi wykonany z białego marmuru z Carrary. Nabożeństwa kościelne odbywają się w główne święta religijne takie jak Święto Świętej Dwoty (27 stycznia) i Święto Narodowe (19 listopada). W święta i podczas koncertów muzyki religijnej, można usłyszeć wspaniałe organy 4-klawiaturowe, wykonane w 1976. To w niej ślubowała amerykańska aktorka Grace Kelly, którą w filmie Grace of Monaco zagrała Nicole Kidman. Grace Kelly pochowano wraz z Rainerem III w miejscu spoczynku rodu Grimaldich, tuż za ołtarzem w tej samej katedrze. Miejsce to jest udostępnione zwiedzającym.

Pałać Sprawiedliwości w Monaco

Pałać Sprawiedliwości w Monaco (fot. R. Porada)
Pałać Sprawiedliwości w Monaco (fot. R. Porada)

Zaraz obok Katedry Św. Mikołaja stoi okazały budynek Sądu w Monaco nazywany popularnie Pałacem Sprawiedliwości. Jego różnobarwna fasada i półokrągłe schody przyciągają uwagę turystów. Sądu w Monako nie można jednak zwiedzać. Obiekt ten wygląda na zabytkowy, ale pochodzi z lat 1924 – 1930. Fasada sądu ma celowo różne kolory – miało to wyróżnić budynek sąsiadujący z przytłaczającą go bryłą katedry. Patrząc na Pałac warto zauważyć popiersie Honoriusza II z XVII w. wiszące na ścianie budynku. To pamiątka po ratuszu miejskim, który zbudowano tutaj w 1660 r. na polecenie księcia Honoriusza II.

Ogrody św. Marcina (Jardins Saint-Martin)

Ogrody Św. Marcina w Monaco

Na wprost wyjścia z Katedry Św. Mikołaja za ogrodzeniem na wzgórzu spływającym w stronę morza możecie zobaczyć przepiękną bujna roślinność w Ogrodach Św. Marcina, którego powstanie  datowane jest na 1830 rok. W upalne dni ogród daje naturalną ochronę przed słońcem. Ogrody rozpościerają się oferując poza roślinnościę przepiękny widok nie tylko na zabytkową część Monaco. Doskonale jak na dłoni widać tam zabudowania Monte Carlo.

Oceanarium i Muzeum Oceanograficzne w Monaco

Oceanarium w Monako
Monaco, Oceanarium, #zwiedzone, Podróże małe i duże, co zwiedzać, przewodnik

Przeciskając się ciasnymi uliczkami dojdziesz do okazałego budynku gdzie mieści się Oceanarium. W Możecie zobaczyć tam przede wszystkim lagunę rekinów – wysokie na 6 metrów, mieszczące 450 tys. litrów wody morskiej akwarium z grubą na 30 cm szybą i rafą koralową z 1989 r. w środku. To główna atrakcja muzeum i pierwsze, co widzimy po wejściu do podziemia obiektu. Pływają tam rekiny, ale również wiele innych stworzeń wodnych.

Bądź na bieżąco z wpisami

Monaco zrobiło na mnie ogromne wrażenie i przyzna, szczerze że na świeżo po wizycie niewiele da się napisać o tym miejscu. Mam nadzieję, że mój tekst był dla Ciebie choć troszkę inspirujący, a Monaco stanie się dla Ciebie miejscem, które będziesz chciał w przyszłości odwiedzić. Jeśli spodobał Ci się mój artykuł zostaw swój ślad pisząc komentarz, a jeśli chcesz być na bieżąco z opisami innych ciekawych miejsc i podróżniczych inspiracji zapraszam Ciebie do polubienia mojego FanPage`a w serwisie Facebook. Będzie mi miło jeśli zechcesz udostępnić ten artykuł na swojej tablicy.