Rzeka Chicago (fot. R. Porada)
Jak już wspomniałem rejsy po Rzece Chicago cieszą się dużym powodzeniem. Rzeka przepływa przez centrum miasta, ale też inne interesujące dzielnice. Armatorzy oferują również usługi przewodników, którzy opowiadają o interesujących lokalizacjach przeplatając to ciekawostkami i anegdotami na temat miasta. Trasa wodna biegnie między innymi przez Chinatown, Chicago Riverwalk, Michigan Avenue, a także Goose Island. Nie zdziwcie się również temu, że na rzece spotkacie kajakarzy, którzy również w ten sposób chcą obcować z miastem na poziomie Rzeki Chicago.

Będąc w Chicago nie sposób nie zauważyć, że przez miasto przepływa rzeka, która jest również jedną z atrakcji tego miasta rzeka nazywa się tak samo jak miasto, czyli Chicago. Tworzona przez liczny system dopływów o łącznej długości 251 km jest ciekiem wodnym, którego naturalny bieg został odwrócony przez człowieka. Płynie przez miasto Chicago, w tym przez jego centrum Chicago Loop, stanowiąc ważną drogę wodną łączącą Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie i rzekę Missisipi. Rzeka dziś jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych, na której odbywają się rejsy umożliwiające podziwianie miasta z pokładu statków pasażerskich turystycznych i perspektywy rzeki. Rejsy te cieszą się ogromnym powodzeniem i nawet w zimne listopadowe dni widziałem śmiałków, którzy z odkrytego podkładu uczestniczyli w tych eskapadach wodnych.

Historia Rzeki Chicago

Do roku 1900 rzeka Chicago była dopływem jeziora Michigan, które zaopatrywało miasto w wodę pitną. Coraz bardziej zanieczyszczona rzeka, na skutek głównie dynamicznego rozwoju przemysłu oraz braku odpowiednich systemów kanalizacyjnych, przenosiła nieczystości do jeziora, co było jedną z głównych przyczyn wybuchu w 1885 roku epidemii cholery. W 1887 roku Walne Zgromadzenie Rady Illinois zatwierdziło pomysł odwrócenia biegu rzeki przy wykorzystaniu najnowszych technologii inżynierii wodnej i lądowej. W 1889 roku powołano Wydział Sanitarny Miasta Chicago, który nadzorował prace, doprowadzające do całkowitego zawrócenia biegu rzeki. Operacja powiodła się dzięki zbudowaniu nowego kanału – Chicago Sanitary and Ship Canal – o długości 48 km, minimalnej szerokości 50 m i minimalnej głębokości 2,7 m, prowadzącego z południowej odnogi rzeki Chicago do rzeki Des Plaines i przecinającego pasmo niskich wzgórz, tworzących dział wód między dorzeczem jeziora Michigan, a rzeką Missisipi, której dopływem jest Des Plaines. System śluz wodnych reguluje ilość wody wypływającej z jeziora. System ten funkcjonuje do dzisiaj. W 1999 roku Amerykańskie Towarzystwo Budownictwa Cywilnego zostało wyróżnione tytułem Civil Engineering Monument of the Millennium.

Rzeka Chicago (fot. R. Porada)

Rejsy po Rzece Chicago

Jak już wspomniałem rejsy po Rzece Chicago cieszą się dużym powodzeniem. Rzeka przepływa przez centrum miasta, ale też inne interesujące dzielnice. Armatorzy oferują również usługi przewodników, którzy opowiadają o interesujących lokalizacjach przeplatając to ciekawostkami i anegdotami na temat miasta. Trasa wodna biegnie między innymi przez Chinatown, Chicago Riverwalk, Michigan Avenue, a także Goose Island. Nie zdziwcie się również temu, że na rzece spotkacie kajakarzy, którzy również w ten sposób chcą obcować z miastem na poziomie Rzeki Chicago.

Rzeka Chicago zmienia kolor

Dlaczego w marcu rzeka Chicago zmienia kolor? Obecnie to jedna z atrakcji Chicago. Rzeka stanowi miejsce, gdzie przychodzą mieszkańcy miasta oraz przyjeżdżający tu turyści. Ogromne zainteresowanie wzbudza zwłaszcza w marcu, kiedy z niebieskiego zmienia kolor na soczyście zielony. To element hucznych obchodów dnia Świętego Patryka (17 marca), stanowiących ważną część tradycji krajów anglosaskich. Od początku lat 60. XX wieku każdego roku moment barwienia rzecznej wody przyciąga tysiące obserwujących – uspokajamy, barwnik jest ekologiczny i nie wpływa na środowisko.

Bulwary nad rzeką Chicago

Jak jest rzeka to i zazwyczaj są i bulwary nad nią. Tak samo jest i w Chicago jak już zapewne wiecie Rzeka wije się pośród drapaczy chmur w centrum miasta. Ten odcinek nazywany jest Chicago Riverwalk, w upalny dzień ocieniają go drzewa, działają tam również restauracje i bary. Nic dziwnego, że stanowi lubiane miejsce wypoczynku, a także zakątek, w którym spędzają przerwy pracownicy okolicznych biurowców. Z bulwarów można również wyruszyć na zwiedzanie miasta drogą rzeczną. Jest to niewątpliwie równie ciekawa alternatywa dla chcących poczuć ducha miasta.

Rzeka Chicago (fot. R. Porada)

Bądź na bieżąco z wpisami

To już kolejny wpis z zaplanowanego cyklu opisującego Chicago. W kolejnych postaram się Wam przybliżyć kolejne atrakcje turystyczne miasta oraz miejsca, które na pewno powinniście zobaczyć kiedy już dotrzecie do Chicago. Dlatego też zachęcam Was do śledzenia mojego bloga bo niebawem pojawią się na nim kolejne ciekawe wpisy dotyczące USA ponieważ Chicago nie było jedynym miastem, które udało mi się odwiedzić podczas wyjazdu. Możecie być na bieżąco również śledząc mój Fanpage oraz mój profil na Instgram.com

Program Open World

Chciałbym dodać, że moja podróż do USA jest wynikiem udziału w programie Open World realizowanego przez Biuro Kongresu ds. Międzynarodowego Przywództwa w Waszyngtonie. W Polsce program Open World koordynuje fundacja American Councils for International Education. Serdecznie dziękuję donatorom za możliwość udziału w programie.