Rymanów-Zdrój to mała, aczkolwiek dość dobrze znana miejscowość uzdrowiskowa położona w województwie podkarpackim. Słynie ona głównie z uzdrowisk z których korzystają osoby ze schorzeniami serca, a także układu oddechowego. Na przestrzeni ostatnich lat miejscowość bardzo się zmieniła. Nie znajdziecie tam ogromu atrakcji turystycznych, muzeów, wystaw i tym podobnych. To miejsce przyciąga bardziej swoim spokojem i ciszą. Spacery w wszechobecnej zieleni przy dźwiękach szumiącego potoku Tabor potrafi uspokoić i wyciszyć z kołatane nerwy.

Rymanów-Zdrój to mała, aczkolwiek dość dobrze znana miejscowość uzdrowiskowa położona w województwie podkarpackim. Słynie ona głównie z uzdrowisk z których korzystają osoby ze schorzeniami serca, a także układu oddechowego. Na przestrzeni ostatnich lat miejscowość bardzo się zmieniła. Nie znajdziecie tam ogromu atrakcji turystycznych, muzeów, wystaw i tym podobnych. To miejsce przyciąga bardziej swoim spokojem i ciszą. Spacery w wszechobecnej zieleni przy dźwiękach szumiącego potoku Tabor potrafi uspokoić i wyciszyć z kołatane nerwy. Warto jadąc do Rymanowa zabrać ze sobą rowery, lub wypożyczyć je gdzieś na miejscu. Można mile spędzić aktywnie czas jeżdżąc leśnymi trasami edukacyjnymi lub zwiedzając jednośladem okoliczne miejscowości. Ukształtowanie terenu wymaga nieco kondycji, ale nikt nie powiedział że to ma być wyścig.

Oprócz sanatoriów dobrze rozwinięta jest tam agroturystyka. Przyzwoity standard domków lub pensjonatów rekompensuje wspomniana przeze mnie cisza i spokój jakich tam niewątpliwie doświadczycie. W słoneczne weekendy życie koncentruje się blisko centrum, gdzie nad Rzeką Tspotykają się mieszkańcy i turyści, którzy piknikują, grillują i zażywają kąpieli w rześkiej wodzie wspomnianego potoku. Nie brak też spacerowiczów, a miłośnicy kultury podziwiają koncerty folkloru regionalnego na scenie w parku zdrojowym.

To doskonałe miejsce na odetchnięcie zarówno na urlopie, ale nie tylko bo również weekendowy wyjazd może przyczynić się do uzupełnienia dawki pozytywnej energii. Zwiedzone.pl poleca Waszej uwadze Rymanów-Zdrój – wyjątkowe miejsce na mapie podkarpackich miejscowości.

Rymanów-Zdrój – wieś uzdrowiskowa w południowo-wschodniej Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów. Leży nad rzeką Tabor, ok. 2 km na południe od miasta Rymanów, przy DW887. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim.


Powierzchnia: 5,82 km²
Liczba ludności: 1 700

Uzdrowisko Rymanów-Zdrój – co warto zobaczyć?

Uzdrowisko Rymanów-Zdrój działa od 1876 roku. W dniu 16 sierpnia 1996 roku, w 120 rocznicę odkrycia wód mineralnych, uchwałą Rady Miejskiej w Rymanowie utworzono administracyjnie miejscowość Rymanów-Zdrój, w skład której weszły tereny wsi Deszno, Wołtuszowa oraz część wsi Posada Górna.

Warto zobaczyć:

Kościół parafialny p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika wzniesiony na początku XX wieku w stylu neogotyckim, z fundacji hr. Anny z Działyńskich Potockiej i hr. Jana Potockiego. Największą ozdobą świątyni są witraże okienne wykonane w Zakładzie Stanisława Żeleńskiego w Krakowie. Część witraży od strony południowej została zrekonstruowana po zniszczeniach wojennych w 1944 roku. W 1979 roku mieszkańcy Rymanowa Zdroju ufundowali 6 witraży na pamiątkę I wizyty Ojca Św. Jana Pawła II w Polsce. Na kościele znajduje się tablica upamiętniająca istniejący tu w latach 1944-46 cmentarz pensjonariuszy Domów Opieki Społecznej z Krakowa, przeniesionych i zmarłych w Rymanowie-Zdroju w okresie wojennym.

Stara drewniana zabudowa uzdrowiskowa z XIX wieku – większość budynków zachowała swój przedwojenny wygląd co nadaje niepowtarzalny urok uzdrowisku – budynki są drewniane, w stylu szwajcarskim, porozrzucane pojedynczo w parku zdrojowym. Są to wille: „Maria” /dawna „Pod Matką Boską”/, „Leliwa”, „Krystyna”, „Dom Wczasów Dziecięcych”/ dawna Kolonia Letnia/, „Teresa”, „Pogoń”, „Gołąbek”, „Krakus”, „Biały Orzeł”, „Gozdawa”, „Słoneczna”. Dawne Łazienki przebudowano i adaptowano na nowoczesny, pozbawiony barier architektonicznych szpital uzdrowiskowy „Eskulap”.

Cerkwisko i cmentarz łemkowski w Wołtuszowej – wieś zamieszkiwana była przez Łemków, którzy po II wojnie światowej zostali wysiedleni na tereny Związku Radzieckiego. Obecnie na tym terenie pozostał tylko cmentarz i miejsce po cerkwi. Tereny wsi zostały administracyjnie włączone do Rymanowa-Zdroju.

Zobacz moje foto inspiracje w Instagram

[wdi_feed id=”1″]