Rynek w Rybniku
Nazwa miejscowości pochodzi od istniejących tu stawów rybnych. Rybnik początkowo należał do księstwa raciborskiego, a później był stolicą księstwa rybnickiego. Od 1327 roku stał się lennem czeskim. Znany był przede wszystkim z hodowli ryb, rozwijały się również handel i rzemiosło. W XV wieku miasto zostało zniszczone przez husytów.

Z czym może się kojarzyć Rybnik, jeśli powiem Wam że leży na śląsku? Myślę że wielu osobom tak jak i mnie przede wszystkim z górnictwem, ale też z obrazem dymiących hałd, brudu – bo taki dziwny stereotyp przez wiele lat wykreował pojęcie śląska. Byłem niesamowicie zaskoczony tym miastem położonym nad Zalewem Rybnickim, nad przecinającą miasto rzeką Nacyną i Rudą, ale przede wszystkim ogromem zieleni w mieście. Prawdopodobnie tak jak ja, nie słyszeliście wiele na temat tego miasta, które jak się okazuje jest nadal jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce,  za co zdobył jakiś czas temu nagrodę: „Zielone miasto 2000”. To miasto niewątpliwie burzy stereotyp brudnego śląska bo na pewno aktywnie spędzicie tam czas.

Krótka Historia

Nazwa miejscowości pochodzi od istniejących tu stawów rybnych. Rybnik początkowo należał do księstwa raciborskiego, a później był stolicą księstwa rybnickiego. Od 1327 roku stał się lennem czeskim. Znany był przede wszystkim z hodowli ryb, rozwijały się również handel i rzemiosło. W XV wieku miasto zostało zniszczone przez husytów. Od 1526 roku Rybnik z okolicą tworzył wydzielone terytorium zwane Rybnickim Państwem Stanowym i razem z całym Śląskiem był zależny od Habsburgów austriackich. Od 1740 roku Rybnik znajdował się w granicach Prus. Po I wojnie światowej Rybnik był jednym z głównych ośrodków konspiracyjnych przygotowań do kolejnych zrywów powstańczych. Oficjalnie powrócił do Polski w lipcu 1922 roku. Po II wojnie światowej miasto zostało wyzwolone 26 marca 1945 roku.

Panorama Miasta Rybnika

Rynek w Rybniku

Rynek w Rybniku powstał na miejscu dawnego stawu na przełomie XIII i XIV wieku podczas lokacji miasta. Początkowo towarzyszyła mu zabudowa drewniana, dopiero w końcem XVIII wieku pojawiły się murowane budowle. W 1823 r. wzniesiono murowany, istniejący do dziś, budynek ratusza, znajdujący się w zabudowie zachodniej pierzei rynku. Spotkamy tam różne style architektoniczne od stylu klasycystycznego, po neorenesansowe, wczesno modernistyczne. Wiele budynków w ostatnich dziesięcioleciach odzyskało historyczny blask zdobiąc rybnicki Rynek. W latach 90-tych na płytę rynku powróciła – stojąca tam wcześniej od I poł. XIX w. do wybuchu II wojny światowej – figura św. Jana Nepomucena z 1736 r., obecnie wieńcząca nową fontannę.

Rynek w Rybniku

Zabytki w Rybniku

Godne uwagi są również rybnickie zabytki. Warto m.in. zwrócić uwagę na Bazylikę Mniejszą – majestatyczną świątynię neogotycką z dwoma wysokimi wieżami, najwyższą w całym Górnym Śląsku. Nie można zapomnieć o Zamku w Rybniku w stylu późnobarokowym i klasycystycznym. Obecnie budynek jest siedzibą Sądu Rejonowego. Wizytówką miasta jest Rynek. Na kolorowym placu znajduje się fontanna i figura św. Jana Nepomucena, a nad nim widnieje klasycystyczny Ratusz z wieżą zegarową. Obecnie wewnątrz Ratusza znajduje się Muzeum. Warto zobaczyć także kościół Matki Bolesnej, budynek z przełomu XVIII i XIX wieku z m.in. późnogotyckimi płaskorzeźbami.

Rybnik z góry

Jezioro Rybnickie

Zalew Rybnicki, zwany także Jeziorem Rybnickim, to zbiornik wodny, który powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Rudy przez zaporę, w dzielnicy Rybnika o nazwie Stodoły. Celem tej inwestycji były przede wszystkim potrzeby technologiczne, związane z chłodzeniem turbin elektrowni Rybnik. Wszystko to co sprawia, że Zalew Rybnicki jest zasilany przez strugi ciepłej wody. Zbiornik Rybnicki przyciąga amatorów sportów wodnych, jak kajakarstwo, żeglarstwo czy windsurfing. Znajduje się tu także pole campingowe oraz odpowiednia baza noclegowa oraz gastronomiczna.

Mam nadzieję, że moja krótka podróż była na tyle treściwa, że zachęciłem Was do odwiedzenia tego miasta na śląsku. Koniecznie zabierzcie ze sobą rower bo miasto jest świetnie przygotowane dla rowerzystów o czym nie wspomniałem w moim tekście. Mam nadzieję, że tak jak ja będziecie mieli okazję przekonać się na żywo, że Rybnik to „baaaardzo” zielone miasto. Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić Wam również ten kierunek.