Miasto Rijeka położone jest w północno-zachodniej Chorwacji nad Zatoką Rijecką
Wiele z najbardziej majestatycznych budynków Rijeki pochodzi z XIX w., kiedy Węgry przejęły kontrolę nad regionem i miasto ulegało szybkiej modernizacji i rozwojowi. Wraz z budową linii kolejowej Budapeszt-Wiedeń-Zagrzeb-Rijeka (linia kolejowa nadal jest w użyciu) Rijeka prosperowała coraz lepiej. W 1918 r. miasto zostało jednak zajęte przez włoskie wojska.

Miasto Rijeka położone jest w północno-zachodniej Chorwacji nad Zatoką Rijecką u podnóża masywu Risnjak, jest jednym z trzech największych miast w Istrii oraz  stolicą żupanii primorsko-gorskiej. Rijeka uchodzi za ośrodek przemysłowy kraju oraz jest największym portem Chorwacji, o profilu handlowym, rybackim i tranzytowym. Nic więc dziwnego, że w okolicy rozwinął się przemysł stoczniowy, maszynowy, papierniczy, chemiczny, włókienniczy. Nie brakuje również opinii, które mówią że Rijeka przez lata była zapomnianym dzieckiem chorwackiej turystyki, a to za sprawą że niewiele osób poświęcało temu miasto swoją uwagę.

Historia Rijeki

Rijeka uważana jest za miasto otwarte, tolerancyjne i zróżnicowane, co w dużej mierze zawdzięcza swojej skomplikowanej i bogatej historii. Po raz pierwszy została zasiedlona przez Rzymian, którzy nazwali ją Tarsaticae. Następnie w VII w. wkroczyły na jej tereny plemiona słowiańskie. Rijeka pozostawała pod panowaniem Niemców i Frankopanów, aż pod koniec XV w., gdy stała się częścią Cesarstwa Austriackiego. Kamieniem węgielnym lokalnej gospodarki stał się przemysł stoczniowy.

W 1750 r. Rijeka doznała silnego trzęsienia ziemi, które zniszczyło mury miejskie i znaczną część centrum miasta. Z tego okresu ocalała słynna wieża zegarowa Rijeki i brama miejska. Tętniący dziś życiem deptak Korzo, nazywany promenadą, powstał na miejscu dawnych murów miejskich.

Wiele z najbardziej majestatycznych budynków Rijeki pochodzi z XIX w., kiedy Węgry przejęły kontrolę nad regionem i miasto ulegało szybkiej modernizacji i rozwojowi. Wraz z budową linii kolejowej Budapeszt-Wiedeń-Zagrzeb-Rijeka (linia kolejowa nadal jest w użyciu) Rijeka prosperowała coraz lepiej. W 1918 r. miasto zostało jednak zajęte przez włoskie wojska.

W 1920 r. na mocy traktatu w Rapali Rijeka uzyskała niepodległość, jednak autonomią cieszyła się zaledwie 4 lata. Miasto ostatecznie podzielono pomiędzy Włochy, Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W 1942 r. Rijeka została wyzwolona przez partyzancką armię Tito i włączona do obszarów Jugosławii. Dziedzictwo Tito jest na przemian szanowane i przeklinane, jednak stanowi nieodłączną część drogi, jaką Rijeka pokonała, aby stać się dzisiejszym miastem. Dzięki zawiłościom historii jest miastem wyjątkowo bogatym, a jego tkanka najlepiej ukazuje, że jest to miejsce stałego rozwoju.

Czy warto pojechać do Rijeki?

Podróże kształcą i rozwijają naszą ciekawość. Przyznam szczerze, że wcześniej nazwę miasta kojarzyłem bardziej z autostradowych drogowskazów, aż nadszedł moment w którym miasto stało się jednym z miejsc na trasie wakacyjnej podróży. Na pytanie czy warto tam pojechać? Jest bardzo trudne bo jak z wieloma rzeczami to rzecz gustu. Sam wjazd do miasta robi wrażenie, ale ciekawość to to co zaskoczy nas w środku. Nie brakuje tam kamienic i miejsc, które opowiadają nam historię tego miasta. Pozostałością po czasach, gdy Rijeka była pod władaniem rzymian, jest Stara Brama (Rzymska Brama), pozostałość dawnych fortyfikacji. Kolejnym punktem na mapie zabytków Rijeki jest również Teatr Narodowy z przepiękną fasadą. Odpowiadając na pytanie, tak warto pojechać do Rijeki i chciałbym tam kiedyś wrócić na dłużej ponieważ jak wspomniałem było ono przystankiem w drodze wakacyjnego kierunku w Istrii, a mianowicie Puli (o której przeczytacie w jednym z poprzednich wpisów). Po tak bogatej historii miasta można się spodziewać wielu niesamowitych odkryć historycznych i miejsc, które na zawsze pozostaną w Waszej pamięci.

Przygotowując ten skromny materiał dowiedziałem się, że Rijeka ma tak wiele do zaoferowania turystom i została doceniona za to w 2020 roku zyskując tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Dziś niestety też nie przedstawię Wam fotografii wielu ciekawych destynacji w Rijece, ale mogę Was z pewnością zachęcić do odwiedzenia tego miasta.

Praktyczne Info

Jeśli wybieracie się samochodem w okolicy rijeckiej starówki bez problemu zaparkujecie swój samochód na dużym miejskim parkingu. Jest tam możliwość płatności kartą za parking, ale osobiście mieliśmy pecha i potrzebna była gotówka ponieważ kasa automatyczna miała awarię. Podobnie jak w wielu miastach w Istrii warto mieć Kuny Chorwackie, lub Euro żeby zapłacić za łakocie takie jak lody, czy przekąski – naprawdę niewiele punktów umożliwia płatności bezgotówkowe.