Szumy nad Tanwią

Nie wiem jak Wy, ale ja kocham roztocze południowe i to nie tylko dlatego, że niedaleko tego miejsca mieszkam. To wyjątkowe miejsce – jeszcze dziewicza przyroda – niewielka ingerencja człowieka w naturę i życie ogromnych kompleksów leśnych. Wystarczy wyjechać około mniej więcej 100 km od Przemyśla, aby w ciszy i głuszy iglastych lasów podziwiać cuda natury, wyłączyć się, zresetować jak kto woli. Dziś opis małej wycieczki do Gminy Susiec – do miejsca wyjątkowego Rezerwatu „Nad Tanwią”.

Szumy nad Tanwią - w rezerwacie "Nad Tanwią"

To miejsce gdzie w zaciszu lasów i przy szumie rzeki Tanew możecie prawdziwie wypocząć. Owszem spotkacie wielu spacerowiczów, ale będą oni podobnie jak Wy szukać spokoju i odpoczynku. Ścieżki leśne zlokalizowane wokół Tanwi są ścieżkami przyrodniczo-dydaktycznymi, a więc zabierając młodsze pokolenie wycieczka będzie również żywą lekcją przyrody.

Piękny fragment spaceru skupia się wokół wspomnianej już przeze mnie nie jednokrotnie rzeki Tanew. Dojechaliśmy samochodem do miejsca skąd możecie rozpocząć swoją wędrówkę przy „Domku u Gargamela”. To obiekt przy którym zaparkujecie samochód i zakupicie w sklepiku Gargamela wodę i inne produkty spożywcze. Jeśli dobrze pamiętam można tam również zjeść zapiekanki, czy hot dogi, aby się wzmocnić po zakończonym spacerze. Musicie pamiętać i sprawdzić w sieci kiedy ten punkt jest otwarty ponieważ nie jest to regularny punkt handlowy w tym miejscu.

 

Wokół piękna polana, na której bez problemu możecie zorganizować sobie piknikowanie i biesiadowanie w otoczeniu pięknej przyrody. To miejsce jest piękne o każdej porze roku, ale bogactwem kolorów przyciąga chyba najbardziej jesienią.

Kilka słów o Rezerwacie

Wspomniany przeze mnie Rezerwat powstał w 1958 roku o powierzchni ok. 41 ha. Leży on na terenie gminy Susiec. Rezerwat chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych wodospadów. Na zakolu Tanwi w miejscowości Rebizanty na odcinku 400 m znajduje się 24 progi zwane „szumami”. Charakteryzują się regularnym położeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii. Rezerwat położony jest na wysokości ok. 235 m, a najwyższe wzniesienie – Kościółek(zwane też Zamczyskiem) osiąga 246m n.p.m.
W rezerwacie rośnie niezwykle ciekawa szata roślinna. Stwierdzono istnienie ok. 40 zespołów roślinnych. Z rzadkich i chronionych roślin występuje tu: widłak jałowcowaty, bez koralowy i porzeczka alpejska. Żyją tu również rzadkie ptaki: bocian czarny, pliszka górska i zimorodek.
Do rezerwatu dojdziemy żółtymi oznaczeniami Szlaku Południowego lub niebieskimi Szlaku Szumów.

© Zwiedzone.pl – Wszelkie Prawa Zastrzeżone