Przed nami zima, niskie temperatury i zmienna aura. Jestem przekonany, że pośród Was nie brakuje kierowców, którzy nie mieliby choć raz problemu z zamarzniętymi uszczelkami przy drzwiach, czy też zamarzniętym zamkiem w samochodzie. Inną bajką są też nie używane zamki samochodowe z uwagi na posiadanie pilota lub tzw. systemu Hands Free, KEY LESS GO czyli systemu, że kluczyk mamy gdzieś przy sobie, ale nie używamy go fizycznie. W tym artykule opis kilku domowych sposobów, tipów oraz porad jak się zabezpieczyć przed przykrymi niespodziankami. Zima, jak wspomniałem rządzi się swoimi prawami i jak zaniedbacie pewne czynności przygotowując swój pojazd do niej prędzej czy później zemści się to w najmniej odpowiednim momencie.

Jak zabezpieczyć zamek i uszczelki samochodowe przed zamarzaniem

Zacznijmy może od zabezpieczenia uszczelek samochodowych przy drzwiach bo poza zamarzniętym zamkiem to właśnie on mogą przysporzyć nam wielu kłopotów, zwłaszcza o poranku kiedy się spieszymy do pracy, czy nasze pociechy stoją na mrozie, a musimy je dostarczyć do przedszkola czy szkoły. Nie jest tajemnicą, że możemy tego typu przykrych niespodzianek uniknąć naprawdę niewielkim nakładem pracy, który  z całą pewnością zajmie Wam mniej czasu i co więcej nerwów niż otwieranie w pośpiechu zamarzniętego pojazdu. Na rynku motoryzacyjnym nie brakuje dziś preparatów, impregnatów do uszczelek,  które mają za zadanie tworzyć powłokę hydrofobową.

Czym jest powłoka hydrofobowa?​

Powłoka hydrofobowa to innowacyjne rozwiązanie, które z powodzeniem znajdzie zastosowanie nie tylko w motoryzacji, ale też w domu. Dzięki unikatowym właściwościom odpychania wody, powłoka hydrofobowa może zabezpieczyć dowolną powierzchnię przed przemakaniem i powstawaniem zanieczyszczeń. A to bardzo pożądana właściwość, z której skorzystać może każdy z nas.

Tak więc wystarczy, że zabezpieczycie Waszą uszczelkę wokół drzwi, a jeśli takowa jest to również na samych drzwiach pojazdu oraz klap bagażnika, a jest szansa na to że nie spotka Was przykra  niespodzianka o zimowym, mroźnym poranku. Nie będę tu pisał jak zabezpieczyć uszczelkę, którymś z preparatów ponieważ każdy z nich ma swoją instrukcję. Generalna zasada polega na naniesieniu preparatu na powierzchnie uszczelek.

Co zrobić, żeby nie zamarzł zamek w samochodzie?

Dobrze, jeśli uszczelki mamy już zabezpieczone przejdźmy do drugiego czynnika podatnego na zamarzanie czyli zamka samochodowego drzwi. Tu również możecie się odpowiednio zabezpieczyć przed niepożądanym działaniem czynników atmosferycznych, wody i niskiej temperatury. Właściwa konserwacja zamka w większości przypadków pozwala również uniknąć przykrych niespodzianek w wspomniany zimowy poranek. Podobnie jak w powyższym przypadku na rynku motoryzacyjnym nie brakuje specjalistycznych smarów z przeznaczeniem do konserwacji zamków samochodowych. Nie będę tu rozpisywał się na temat konkretnych, ani polecał jakieś konkretnego środka, ponieważ pozostawiam to Wam.

Ale jeśli już Wam się przydarzy, że zamek zamarznie co robić?

Najpierw sprawdź, czy zamrożone są zamki wszystkich drzwi samochodu. Jedne sprawne drzwi starczą do tego, żeby się przecisnąć na siedzenie kierowcy, włączyć silnik i ogrzewanie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, najszybszą i najłatwiejszą opcją jest użycie odmrażacza do zamków. Są one do nabycia w dwóch postaciach: aerozolu ze specjalną końcówką wtłaczającą środek bezpośrednio do zamka lub elementu grzewczego rozgrzewającego się w środku zamka i topiącego nagromadzony tam lód.

Inne domowe sposoby

  1. Niektórzy uważają, że wtryśnięcie WD-40 bezpośrednio na klucz odnosi podobny skutek. Aerozol odmrażający i WD-40 można też stosować do zapobiegania gromadzeniu się lodu.
  2. Taki sam skutek jak użycie elementu grzewczego uzyskuje się przy pomocy zapałek lub zapalniczki przyłożonych do kluczyka w celu jego lekkiego ogrzania. Nie powinien on być gorący, a tylko ciepły. Uważaj, żeby otwarty płomień nie był blisko przycisków pilota do samochodu, ponieważ mogłoby to uszkodzić chip komputerowy.
  3. Jeżeli masz pod ręką słomkę, możesz przez nią wdmuchnąć ciepłe powietrze do cylindra zamka.
  4. Jeżeli jesteś przy domu, w zasięgu przedłużacza, spróbuj odmrozić zamki przy pomocy suszarki do włosów. Suszarka jest też przydatna w przypadku zamrożenia uszczelki drzwiowej.
  5. Inny sposób na zamarzniętą uszczelkę to jak najmocniejsze dociśnięcie drzwi. Nacisk powinien skruszyć lód i uwolnić drzwi.

TEGO NIE RÓB!

Wiele nowoczesnych samochodów posiada wbudowany w szybę czołową czujnik wycieraczek. Pamiętaj, żeby zimą wyłączać tryb automatyczny wycieraczek ponieważ, jak już się dostaniesz do pojazdu odpalisz silnik – lub w niektórych przypadkach włączysz sam zapłon – wystartują wycieraczki, a jeśli przymarzły do szyby to w najlepszym przypadku zniszczysz sobie pióra wycieraczek. W najgorszym przypadku uszkodzisz mechanizm wycieraczek, a takie wydatki są Ci nie potrzebne. Kolejna ważna rzecz, o której warto pamiętać to wymiana płynu w zbiorniku spryskiwacza szyb na zimowy bo nie ma nic gorszego w takiej sytuacji jak zamarznie nam letni płyn rozsadzając zbiorniczek, który jest najczęściej usytuowany tak, że jego wymiana wiąże się z rozebraniem połowy samochodu w części przedniej.

Pamiętajcie też, że szybę czołową możecie zabezpieczyć matą antyszronową, która ochroni również wasze wycieraczki przed przymarznięciem do szyby. Rano w mroźny dzień zdejmiecie matę i unikniecie tak zwanego skrobania zamarzniętej powierzchni. W ten sposób zaoszczędzicie około 5-10 minut cennego czasu. Koszt maty to wydatek od 10-20 zł w zależności od materiału i wielkości takiej maty.

Mam nadzieję, że kilka opisanych tipów, porad było dla Ciebie interesujących jeśli tak pozostaw komentarz lub udostępnij mój artykuł w serwisie społecznościowym.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone