Dla wielu nie odkryte, dla wielu nieznane Królewskie Miasto Przemyśl. To miejsce styku wielu kultur, narodowości, niebanalnych zabytków, świątyń ale żeby to poczuć tak naprawdę trzeba tu przyjechać pobyć, żeby poznać wyjątkowość tego miejsca. Ponad tysiącletnia historia to ogromne zobowiązanie wiele wyzwań do tego aby w wyważony sposób łączyć tradycję z nowoczesnością.

Zakochaj się w Przemyślu

 

Spotkałem się też z porównaniem Przemyśla do Rzymu a to za sprawą tego, że rozciąga się na siedmiu wzgórzach i doliczono się w nim aż tysiąca zabytków. Jest wiele legend na temat powstania Przemyśla, jedne z nich mówią że w nazwie zawarte zostało imię jego założyciela księcia Przemysława. Głosi ona, że Książe podczas polowania zasadził się na niedźwiedzia którego pokonał w tym miejscu i postanowił założyć tu osadę na pamiątkę tego faktu, natomiast potomni upamiętniając ten fakt umieścili w herbie miasta Przemyśla właśnie niedźwiedzia.
W tym artykule napiszę bardzo ogólnie o samym mieście, gdyż nie sposób opisać tysiąc zabytków, które są warte odwiedzenia i zobaczenia w tym miejscu. Wierzę ze mój tekst i zdjęcia staną się dla Ciebie inspiracją, aby tu przyjechać nie na jeden dzień, nie na weekend ale na nieco dłużej. Nie zapominaj że Przemyśl jest również bramą Bieszczad.

Jeśli przyjedziecie już do Przemyśla Waszą uwagę z pewnością zwróci przepiękny, odrestaurowany dworzec kolejowy. Wybudowany w latach 1859–1860, otwarty 4 listopada 1860, przebudowany w 1895 roku w stylu neobarokowym. Gruntownie remontowany w 1922 i 1959, częściowo przebudowany w 1966, ponownie remontowany w latach 1988–1995. W latach 2010-2012 dworzec kosztem ok. 25 mln zł przeszedł gruntowny remont, a przy nadzorze konserwatora zabytków przywrócono mu wygląd sprzed ponad 100 lat. To jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych na Podkarpaciu.

Twierdza Przemyśl – potężny zespół obiektów obronnych, jedna z 200 wielkich fortyfikacji stałych istniejących w Europie w 1914 roku oraz trzecia co do wielkości twierdza po Antwerpii i Verdun. Wyróżnia się jednak wśród nich aż trzema oblężeniami oraz najdłuższym okresem oblężenia w oderwaniu od stałego rodzimego frontu, które trwało aż 173 dni. Obiektami zajmuje się obecnie Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, na stronie którego znajdziecie więcej informacji na temat obiektów wchodzących w skład fortyfikacji.

Nie sposób w jeden dzień zwiedzić 15 zabytkowych świątyń, których wieże górują od wieków nad Przemyślem, przepiękna przemyska starówka z niebanalnym pochyłym rynkiem, odrestaurowane kamienice i świątynie potrafią zapierać dech w piersiach. Nad miastem góruje wzgórze zamkowe wraz z Zamkiem Kazimierzowskim, który dziś jest siedzibą głównej instytucji kultury i Teatru „Fredreum”.

To idealne miejsce, do którego warto przyjechać zarówno latem, jak i zimą wiosną jesienią – tu każdy czas jest dobry i obiecuję Wam że nie będziecie się nudzić. Latem możecie wsiąść na rowery i udać się na zwiedzanie twierdzy forteczną trasą rowerową, albo skorzystać z wyznaczonego szlaku tras rowerowych Polski Wschodniej GreenVelo. Zimą możecie pojeździć na nartach na stoku, który jest usytuowany niemalże w centrum Miasta. Niechaj zachętą będą również liczne muzea, które pozwolą Wam jeszcze lepiej poznać historię tego miejsca: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, jego oddział jedynego w Europie, a może i na świecie Muzeum Dzwonów i Fajek,  Muzeum Archidiecezjalne, czy też Muzeum Twierdzy Przemyśl – wierzcie mi lub nie, ale lista miejsc wartych zobaczenia i odwiedzenia jest tak długa, ze obawiam się że długość strony miałaby co najmniej 100 km.

W ogrom atrakcji obfitują również okolice Przemyśla pozwólcie, że wymienię tylko dwa takie miejsca: Ogród Botaniczny Arboretum w Bolestraszycach, czy Zamek w Krasiczynie.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone