Pomniki Historii uczą jej w Przemyślu

Pomniki Historii uczą jej w Przemyślu

W moich artykułach zapraszałem Was i do Przemyśla i do Twierdzy Przemyśl, a teraz tym bardziej Was zapraszam, ponieważ właśnie w te dwa miejsca są nowymi pomnikami historii. Nieprzypadkowe wręczenie, bo w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę dodaje tym miejscom szczególnego wymiaru i czyni je jeszcze bardziej cennymi. Pomnik historii  jest jedną z czterech form ochrony zabytków w Polsce, określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Przyznawany jest zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Pierwsze pomniki historii ustanowione zostały w 1994 roku. 

Prezydent Przemyśla oraz Wójtowie Gmin

Do tego zacnego grona dołączyły: „Twierdza Przemyśl -Zespół Obiektów Obronnych” oraz „Staromiejski Zespół Urbanistyczny Miasta Przemyśla”. To wyróżnienie nie tylko dla Przemyśla, ale i okolicznych gmin, okalających miasto i tworzących Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Rewitalizacja obiektów fortyfikacyjnych to wspólny wysiłek zarówno miasta, jak i wspomnianych gmin. Dzięki realizacji projektów z dofinansowaniem zewnętrznym Twierdza Przemyśl stała się jeszcze bardziej dostępna zarówno dla mieszkańców, a przede wszystkim turystów odwiedzających Przemyśl. Przepięknie zrewitalizowana zabudowa przemyskiej starówki to również wieloletnie starania samorządu miasta i przychylność wielu instytucji. Nowe władze Przemyśla za jedno z pierwszych zadań postawiło sobie uporządkowanie reklamowego, szyldowego bałaganu na starym mieście, aby uczynić go jeszcze przyjemniejszym miejscem. W komunikacie Miejskiego Serwisu Informacyjnego czytamy:

„Przy rozpatrywaniu wniosku stwierdzono, że Ziemia Przemyska zasługuje nie na jedno, ale dwa wyróżnienia. W przypadku Przemyśla szczególnie doceniono zachowanie ciągłości historycznej charakteru obronnego miasta, począwszy od zachowanych fragmentów murów obronnych miasta, poprzez budowle sakralne mające charakter obronny, aż do zespołu fortyfikacji i innych obiektów Twierdzy Przemyśl, a nawet obiektów tzw. linii Mołotowa.”

Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca, gdzie przez wiele lat z jednej strony w wielu zakątkach widać ząb czasu – co jest równie atrakcyjne – jak i połączenie tradycji z nowoczesnością co nie jest zadaniem łatwym. Królewskie Miasto Przemyśl oraz Twierdza Przemyśl stoją przed Wami otworem, koniecznie zabierzcie ze sobą swoje dzieci, wnuki i prawnuki przyjazd może być bardzo pouczającą i żywą lekcją historii czego niewątpliwą zasługą są wspomniane przeze mnie pomniki.


fot. Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl
© Opracowanie Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Facebook