Wieża Zegarowa w Przemyślu
Plac Niepodległości w Przemyślu to idealne miejsce na wypoczynek w zaciszu i otoczeniu wiekowych zabytków Przemyśla. Zima zapraszamy na sztuczne lodowisko, latem przy szumie fontanny i specjałach regionalnych równie miło spędzicie czas.

Jeśli szukacie miejsca, w którym możecie spędzić czas w otoczeniu zabytków zieleni to właśnie Plac Niepodległości w Przemyślu jest idealnym miejscem do tego. Samo miejsce ma również bogatą historyczną przeszłość, a od wieli dekad pełniło ono funkcje reprezentacyjne, tak jest i teraz zlokalizowany w centrum miasta po zrealizowanej rewitalizacji od 2007 roku Plac Niepodległości zyskał także funkcje rekreacyjne. To swoista oaza połączona z kluczowymi deptakami gęsto zabudowanej przemyskiej starówki. Chyba nie ma turysty, który odwiedzając Przemyśl nie był w tym miejscu choć raz. Przylegająca do niego zabytkowa Wieża Zegarowa, w której mieści się jedyne w Polsce i prawdopodobnie w Europie oraz jedno z nielicznych Muzeum Dzwonów i Fajek jest jednym z głównych punktów na trasie zwiedzania Przemyśla.

Plac Niepodległości – kiedyś i dziś

Podczas prowadzonych prac związanych z rewitalizacją Placu Niepodległości, okryto fundamenty będące pozostałością po kamienicach, które znajdowały się w tym miejscu od połowy XIX wieku do 1941 roku. Większość zachowanych piwnic gospodarczych – poza jedną – była zasypana. W części Placu przylegającej do ul. Władycze natknięto się na apteczne butelki i ołowiane plomby, co pozwala sądzić, że znajdowała się w tym miejscu apteka.

Prace były prowadzone pod nadzorem archeologicznym, a znalezione tam przedmioty zostały zabezpieczone. Odkryte w tym miejscu pozostałości kamienic przedstawiają przede wszystkim wartość historyczną – dzięki prowadzonym pracom wiadomo, jak przed wojną był zabudowany obecny Plac Niepodległości. Do tej pory trudno było to ustalić, ponieważ dokumentacja uległa zniszczeniu w trakcie działań wojennych.

O okresie PRL-u tym placu ustawiony był pomnik gen. Karola Świerczewskiego, a sam plac nosił jego imię. W roku 1990 figura, a później sam cokół pomnika Świerczewskiego zniknął z tego miejsca. Przez wiele lat plac w centrum Przemyśla pozostawał niezagospodarowany.

Dzięki zrealizowanej rewitalizacji tego miejsca, Plac zyskał nowe funkcje. Wymiana nawierzchni nasadzona roślinność, wybudowana widowiskowa fontanna, mnóstwo ławeczek oraz ustawiony u szczytu placu pomnik Ojca Św. Jana Pawła II sprawiły, że to miejsce odżyło na nowo. Dziś Plac jest miejscem spotkań mieszkańców i turystów, a także przestrzenią pozwalającą na organizację wydarzeń kulturalnych, sportowych i religijnych. W roku 2019 po raz pierwszy zostało tam usytuowane mobilne sztuczne lodowisko mBanku, tym samym miejsce zyskało nową funkcję w okresie zimowym.

Plac Niepodległości – przemyska starówka

Wokół Placu Niepodległości możecie skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej i cukierniczej. Latem możecie miło spędzić czas w jednym z ogródków przy lokalach posilić się i odpocząć podczas zwiedzania Przemyśla.

Bohater dzisiejszego artykułu Plac Niepodległości łączy się z głównymi traktami spacerowymi przemyskiej starówki, dojdziecie do niego z Rynku Starego Miasta ulicami Franciszkańską lub Kazimierzowską idąc w kierunku Placu na Bramie.
Przy Placu Niepodległości obok wspomnianego Muzeum Dzwonów i Fajek jest jeszcze jedno miejsce, które koniecznie musicie zobaczyć, a jest to pomnik w kształcie fajki – ławeczki, w którym symbolicznym odpaleniem tytotniu startuje doroczne święto fajki w Przemyślu. Plac również jest na trasie z dworca głównego do Rynku Starego Miasta.
Jeśli spodobał Ci się artykuł, masz sugestie co do jego treści pozostaw je w komentarzu. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami, zapraszam do polubienia FanPage`a w serwisie społecznościowym facebook.