Pizza Chicagowska w stylu deep dish.
Charakteryzuje się grubym ciastem drożdżowym, na którym składniki poukładane są odwrotnie niż w innych pizzach, a zatem kolejno od spodu: ser mozzarella w dużej ilości, dodatki i szczelna pokrywa sosu pomidorowego. Popularne dodatki do pizzy chicagowskiej to m.in. grzyby, mięso, kiełbasa i warzywa. Pizza w tej odmianie jest pieczona w piekarniku na głębokiej patelni (tzw. deep dish). W sieci znajdziecie mnóstwo przepisów na wykonanie takiej pizzy w domowym zaciszu, ale to czy chcecie się podjąć tego wyzwania czy też nie pozostawiam już waszej inwencji twórczej i podniebieniom.

Chyba wiele osób słyszało pojęcie pizza chicagowska to pizza w stylu deep dish. Być może nie każdemu przypadnie do gustu, ale słuchajcie być w Chicago i nie spróbować tego specjału to jak nie poczuć ducha tego miasta. Post nie będzie zbyt „gruby”, ale potrwa będąca jego bohaterem owszem do cienkich i lekkich nie należy. Nie martwcie się po wielogodzinnym spacerze zakamarkami Chicago nie przytyjecie, a bardziej uzupełnicie palone kalorie. 

Historia jest krótka

Jak podaje jedno z najpopularniejszych źródeł internetowych, najprawdopodobniej danie powstało w latach 40. XX wieku. Jedną z osób pretendujących do tytułu twórcy pizzy chicagowskiej jest Ike Sewell, właściciel i założyciel (1943) Pizzerii Uno znajdującej się na skrzyżowaniu Ohio Street i Wabash Avenue w Chicago. Z czasem specjał stał się popularny, a różni szefowie kuchni zaczęli z nim eksperymentować. W połowie lat 70. XX w. powstała np. pizza nadziewana (ang. stuffed pizza) z dużym bogactwem składników i dodatkową warstwą ciasta na wierzchu.

Ike Sewell - właściciel i założyciel sieci Pizzerii Uno

Issac Sewell był amerykańskim sportowcem, biznesmenem, przedsiębiorcą i założycielem sieci restauracji Uno Chicago Grill, która powstała w Chicago, Illinois, a także założycielem tamtejszych restauracji Pizzeria Uno i Pizzeria Due odpowiednio w 1943 i 1955 roku.
W 1943 roku Sewell otworzył restaurację Pizzeria Uno na rogu Ohio Street i Wabash Avenue w Chicago, oferując pierwszą chicagowską pizzę z głębokim daniem. Pierwotnie zamierzał otworzyć meksykańską restaurację. Ric Riccardo i Sewell ostatecznie rozszerzyli działalność i otworzyli kolejną restaurację, Pizzeria Due, zaledwie przecznicę od Pizzeria Uno, w 1955 roku. Sewell otworzył także pierwszą ekskluzywną restaurację Tex-Mex w rejonie Chicago, Su Casa, w 1963 roku.

O samej pizzy słów kilka

Charakteryzuje się grubym ciastem drożdżowym, na którym składniki poukładane są odwrotnie niż w innych pizzach, a zatem kolejno od spodu: ser mozzarella w dużej ilości, dodatki i szczelna pokrywa sosu pomidorowego. Popularne dodatki do pizzy chicagowskiej to m.in. grzyby, mięso, kiełbasa i warzywa. Pizza w tej odmianie jest pieczona w piekarniku na głębokiej patelni (tzw. deep dish). 
W sieci znajdziecie mnóstwo przepisów na wykonanie takiej pizzy w domowym zaciszu, ale to czy chcecie się podjąć tego wyzwania czy też nie pozostawiam już waszej inwencji twórczej i podniebieniom.

pizza chicagowska to pizza w stylu deep dish
pizza chicagowska to pizza w stylu deep dish

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami

Zachęcam Was do śledzenia mojego bloga bo niebawem pojawią się na nim kolejne ciekawe wpisy dotyczące ciekawych destynacji zarówo w Polsce, jak i poza jej granicami.  Możecie być na bieżąco również śledząc mój Fanpage oraz mój profil na Instgram.com. Staram się dostarczać wartościowe i dopracowane treści, a także opisywać miejsca, w których miałem okazję bywać. 

Program Open World

Chciałbym dodać, że moja podróż do USA jest wynikiem udziału w programie Open World realizowanego przez Biuro Kongresu ds. Międzynarodowego Przywództwa w Waszyngtonie. W Polsce program Open World koordynuje fundacja American Councils for International Education. Serdecznie dziękuję donatorom za możliwość udziału w programie.

Organizcja goszcząca w Chicago

WorldChicago jest organizacją non-profit, która każdego roku realizuje programy dyplomacji obywatelskiej dla prawie 1000 międzynarodowych specjalistów, naukowców i młodzieży uczestniczącej w programach wymiany krótkoterminowej finansowanych przez Departamentu Stanu USA jak również innych sponsorowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych. Misją organizacji jest wzmacnianie szacunku i komunikacji poprzez międzynarodowe wymiany i sojusze oraz promowanie miasta Chicago i stanu Illinois jako ważnego ośrodka biznesu, edukacji, technologii i kultury.