Pałac Lubomirskich w Przemyślu
Dziś bohaterem artykułu będzie Zespół Pałacowo-Parkowy położony w przemyskiej dzielnicy Bakończyce, a mowa oczywiście o Pałacu Lubimirskich. Powstawał on w latach 1885-1887, na polecenie księcia Hipolita Lubomirskiego, pierwszego właściciela majątku. Próby stworzenia budynku podjął się Maksymilian Nitsch.

Niedzielny spacer w otoczeniu i ciszy przyrody prawie w sercu miasta? To jedno z wielu miejsc jakie czekają na Was w Przemyślu. Dziś bohaterem artykułu będzie Zespół Pałacowo-Parkowy położony w przemyskiej dzielnicy Bakończyce, a mowa oczywiście o Pałacu Lubimirskich. 

Kilka słów o historii

Powstawał on w latach 1885-1887, na polecenie księcia Hipolita Lubomirskiego, pierwszego właściciela majątku. Próby stworzenia budynku podjął się Maksymilian Nitsch. Pałacyk został wybudowany w stylu eklektyzmu, który charakteryzuje się łączeniem w jednej budowli części w sposób swobodny, często niezgodnych ze sobą. Budowla łączy w sobie elementy neobarokowe, neogotyckie i neoromańskie. To z pewnością dodaje wyjątkowego charakteru i czyni go perełką architektoniczną. Jak wspomniałem budowa zakończyła się w roku 1887, lecz z powodu braku środków finansowych Pałac długi czas był nie wykończony wewnątrz. Historycznie pałac i pobliskie oficyny otaczał siedmiohektarowy park z prostokątnym stawem z okrągłą wyspą. Nieopodal funkcjonował folwark nastawiony na hodowlę koni oraz browar.

W swoim testamencie Hieronim Lubomirski posiadłość przekazał swojej córce Karolinie. Podczas I wojny światowej Pałac uległ pożarowi w wyniku, którego spłonął dach, a sam obiekt popadł w zniszczenie. Brak środków pieniężnych, tak naprawdę nigdy nie pozwolił na realizację pierwotnych założeń projektu budowlanego pałacu. W okresie II wojny światowej pałac znalazł się najpierw w posiadaniu wojsk radzieckich, a następnie zajęli go Niemcy. Córka Hieronima, Karolina zmarła w roku 1940 w Charzewicach, bezpotomnie.

Po zakończeniu wojny teren przejęło technikum rolnicze, które przeprowadziło w 1963 r. adaptację pałacu na potrzeby dydaktyczne. Znacznie przekształcono wtedy także park, częściowo osuszono i zasypano staw z wyspą.

Współcześnie miejsce to kojarzone jest przede wszystkim z siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej. W latach 2011-2013 uczelnia zrealizowała projekt pn. „Rewitalizacja zabytkowego Zespołu Pałacowo – Parkowego Lubomirskich w Przemyślu”. Dzięki realizacji ww. zadania miejsce to odzyskało swój blask i stało się atrakcyjnym miejscem nie tylko dla mieszkańców, ale i studentów i turystów którzy zdecydowali się tam zajrzeć. Uregulowano szatę roślinną, pojawiły się ciągi pieszo-spacerowe oraz elementy małej architektury i oświetlenia.

Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Was w to wyjątkowe miejsce.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone