Berghaus (fot. berghaus.com)
Garderoba jest jednym z podstawowych elementów naszego wyposażenia czy idziemy na rower, do pracy, basen lub oficjalne przyjęcie. Właściwy ubiór w niektórych miejscach to wymóg konieczny bo wiadomo że w dresach nie wybierzecie się na wieczorną galę rozdania nagród, a w smokingu nie pójdziecie w góry lub jeździć na nartach.

Garderoba jest jednym z podstawowych elementów naszego wyposażenia czy idziemy na rower, do pracy, basen lub oficjalne przyjęcie. Właściwy ubiór w niektórych miejscach to wymóg konieczny bo wiadomo że w dresach nie wybierzecie się na wieczorną galę rozdania nagród, a w smokingu nie pójdziecie w góry lub jeździć na nartach. Dlatego dobór odzieży w zależności od sytuacji jest dziś koniecznością i nie chodzi tu o popularne stwierdzenie jakiegoś „lansu”.  Dziś kilka spostrzeżeń i porad dotyczących doboru właściwej odzieży. Wydawać by się mogło, że czasy jeansów w górach czy na rowerze już dawno minęły nic bardziej mylnego do dziś wielu z nas właśnie w jeansach wybiera się do uprawiania tych aktywności twierdząc że ten ubiór daje pewien komfort i swobodę ruchów, tak więc nie będę tego torpedował – jeśli tak lubicie i wolicie to Wasza sprawa. Ale powiedzcie mi czy gdy złapał Was deszcz i mocno przemokliście ten komfort użytkowania był taki sam? Tak, tak wiem to pytanie retoryczne. Czy bluza, bawełniana którą zabraliście ze sobą po przemoknięciu daje taki sam komfort? Oj, chyba znów pytanie retoryczne.

No dobrze nie chcę się wyzłośliwiać i wymądrzać, ale też przysłowiowej ameryki nie odkryje mówiąc, że wyjściem z tej sytuacji jest odzież techniczna, termo-aktywna, sportowa i można ją jeszcze na wiele różnych sposobów nazywać. Na wstępie powiem, że nie warto na tym oszczędzać gdyż odzież tego typu wykonana jest z sztucznych materiałów i te tańsze warianty odzieżowe zazwyczaj właściwościami nie dorównują produktom, na których wytworzenie poświęcono ogromne środki pieniężne na badania, testy i produkcję. W tym tekście postaram się przybliży kilka istotnych kwestii, którymi warto się kierować przy wyborze właściwej odzieży turystycznej, sportowej.

Spodnie i bluzy do codziennej aktywności i nie tylko – na z co zwrócić uwagę?

Kurtka i spodnie z membraną to recepta na nagłe załamanie pogody na szlaku. (fot. Marmot)
Kurtka i spodnie z membraną to recepta na nagłe załamanie pogody na szlaku. (fot. Marmot)

Odzież tego typu w zależności od pory roku powinny nas chronić przed deszczem, wiatrem i zimnem, a do tego mieć właściwości zapewniające odpowiedni komfort termiczny i nie krępować naszych ruchów i co jeszcze – chyba być wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Dużo tego  można więc powiedzieć że to odzież do zadań specjalnych – wierzcie mi lub nie, ale właśnie tak jest. Dla wielu z nas punktem odniesienia jest wspomniana przeze mnie odzież bawełniana, która przez wiele lat królowała w naszej garderobie, także tej związanej z odzieżą sportową. Czy idziecie na rower, czy grać w tenisa, czy wędrować w górach lub zwykły spacer chcecie czuć się komfortowo. Kupując odzież musicie wiedzieć do czego będziecie jej używać i to powinien być punkt wyjścia bo wtedy łatwo ocenić zadania jakie powinna ona spełniać, aby Was zadowolić. Do codziennego użytku w porze wiosenno-letnio-jesiennej sprawdzą się np. spodnie trekkingowe, lekkie uszyte z szybkoschnącego materiału

Parametr ten warunkuje kolejny czyli oddychalność bo jeśli spodnie szybko schną to znaczy że skutecznie odparują gromadzący się w nich nadmiar wilgoci – nieodzowny efekt intensywnego wysiłku. Przy tej okazji warto wspomnieć o tajemniczo brzmiącym skrócie DWR (Durable Water Repellent), pojawiającym się na metkach odzieży sportowej to parametr określający hydrofobowe wykończenie odzieży musimy pamiętać jednak że ten parametr nie gwarantuje wodoodporności np. w przypadku ulewy, oberwania chmury, ale np. delikatne opady jest w stanie zatrzymać. Musicie jednak pamiętać, że po kilku praniach te właściwości wymagają odświeżenia specjalistycznymi preparatami do impregnacji odzieży. Ważnym z parametrów jest ochrona przed wiatrem, zwana też wiatroszczelnością w tej grupie dominuje odzież softshellowa wyposażona w membranę, której głównym celem jest ochrona naszego ciała przed wyziębieniem przy wietrznej pogodzie. Reasumując odzież ochronna, która ma stanowić barierę przed deszczem i wiatrem musi posiadać określony szereg cech, które gwarantują nasz komfort i ochronę w najtrudniejszych warunkach.

Pogoda w Polsce i za granicą bywa kapryśna, dlatego wybierając się w góry czy na dłuższą wycieczkę rowerową zapakujmy do plecaka kurtkę przeciwdeszczową lub wiatrówkę, które będą naszą deską ratunkową w każdej sytuacji. W końcu bezpieczeństwo w czasie uprawiania sportów zawsze jest najważniejsze!

Trzeba też wspomnieć o ogromie odzieży posiadającej domieszkę elastycznych tkanin to już wedle waszego uznania i rodzaju aktywności pozostawiam Waszej ocenie. Nie każdy krój odzieży będzie pasował do Was do waszej sylwetki więc nie spieszcie się z zakupem czytajcie dokładnie informacje na temat parametrów o których wspomniałem.

Z jakich materiałów produkowana jest współczesna odzież dla aktywnych?

Nowoczesna odzież, aby zapewnić jej osiągnięcie optymalnych parametrów wykonywana jest z sztucznych materiałów, zatrzymajmy się na chwilkę weźmy w dłoń metkę naszych spodni lub bluzy i zobaczmy na skład materiałowy. Z pewnością znajdziecie tam:

Odzież dla aktywnych fakty i mity
Odzież dla aktywnych fakty i mity

Poliester, z którym najczęściej spotykamy się w sklepach odzieżowych, to politereftalan etylenu, często oznaczany literami PET. Z czym się to Wam kojarzy? Tak, z tego poliestru wykonuje się folie i butelki na napoje, ale też różnorodne włókna odzieżowe. Inne nazwy, pod jakimi ten syntetyczny materiał funkcjonuje, to między innymi dacron (zwłaszcza w USA), terylene (Wielka Brytania) oraz lavsan (Rosja i kraje postsowieckie). Czasem te tajemnicze określenia możecie spotkać na metkach czy w opisach produktów w internecie. Teraz wiecie, co znaczą. W dalszej części artykułu będę używała nazwy poliester, mając na myśli już tylko ten wykorzystywany masowo w przemyśle odzieżowym. Mnóstwa przykładów dostarczają koszulki, które otrzymujemy w pakietach startowych – część z nich jest wręcz podle wykonana.

Poliamid to kolejny plimer, którego nazwę znajdziecie na metkach odzieży nie tylko sportowej, jego inna nazwa to nylon. Jest materiałem elastycznym i miłym w dotyku, jest bardzo wytrzymały i odporny na gniecenie i częste pranie.

Do naszej rodziny materiałów zaliczamy również Elastan zwany też Spandexem lub Lycrą. Materiał cechuje się doskonałymi cechami elastyczności i rozciągliwości, a przy tym nie traci swojej pierwotnej formy i kształtu. Stanowi on zazwyczaj domieszkę innych materiałów i rzadko zdarza się, aby był materiałem bazowym. Wadą tego materiału, jak i poprzedników jest niska przepuszczalność powietrza, a zaletą ubrania doskonale dopasowujące się do sylwetki ciała.

Każdy z tych materiałów użytkowany jest w zasadzie mieszany w tej odzieży, aby zapewnić jej optymalne właściwości. Jestem pewien, że zastanawialiście się czasem, dlaczego dwie koszulki w stu procentach wykonane z poliestru tak bardzo różnią się komfortem użytkowania? Odpowiedzią może być gramatura, odpowiedni krój i szycie czy dodatek, np. elastanu.

 

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone – Podróże małe i duże.

Inne ciekawe i polecane artykuły