Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (fot. G. Karnas)
Przemyskie muzeum liczy ponad 200 tysięcy eksponatów z zakresu archeologii, historii, numizmatyki, sztuki, etnografi i przyrody, ponad 3.300 depozytów oraz różnorodne materiały pomocnicze. Istniejąca przy muzeum biblioteka posiada 40. tysięczny księgozbiór, w tym około 100 rękopisów, 400 starodruków oraz 600 pozycji kartograficznych.

W artykułach poznaliście już dość dokładnie zarówno opis obiektu, jak i samo mieszczące się w nim Muzeum Dzwonów i Fajek, które jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Muzeum powstało ponad wiek temu bo w roku 1909 z inicjatywy przemyślan, społeczników początkowo jako Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Rok później otwarta została pierwsza muzealna ekspozycja powstała z prywatnych zbiorów Kazimierza i Tadeusza Osińskich oraz społecznych darów dla tej instytucji. Obecna nazwa – ponownie reaktywowana w roku 1984 – czyli Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej instytucja przyjęła w 1921 roku po przystąpieniu do Związku Muzeów Historyczno-Artystycznych w Poznaniu.

Okres międzywojenny był bardzo trudnym czasem dla placówki, która borykała się głównie z problemami lokalowymi i finansowymi co powodowało, że wielokrotnie zmieniało swoją siedzibę. W grudniu 2016 roku muzeum przeniosło się do obecnej siedziby z budynku, który zajmowało od roku 1946 przy Pl. Czackiego w Przemyślu gdzie mieścił się historyczny pałać biskupów greckokatolickich.

Co kryje się w wymownej siedzibie Muzeum Narodowego Ziemii Przemyskiej

Obecna siedziba mieści się w nowym gmachu wybudowanym w 2008 roku na miejscu kamienic zniszczonych podczas II wojny światowej. We wnętrzu ponad stuletniego i szczycącego się największymi zbiorami muzeum w województwie podkarpackim warto obejrzeć wystawy poświęcone sztuce sakralnej, Twierdzy Przemyśl oraz inne ekspozycje czasowe.

Przemyskie muzeum liczy ponad 200 tysięcy eksponatów z zakresu archeologii, historii, numizmatyki, sztuki, etnografi i przyrody, ponad 3.300 depozytów oraz różnorodne materiały pomocnicze. Istniejąca przy muzeum biblioteka posiada 40. tysięczny księgozbiór, w tym około 100 rękopisów, 400 starodruków oraz 600 pozycji kartograficznych. Nie sposób w kilku słowach wymienić wszystko to co na was tam czeka. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia tego obiektu. Tuż obok znajduje się parking (pl. Rybi) dla samochodów osobowych oraz kilka miejsc postojowych dla autokarów. Planując wizytę koniecznie odwiedźcie to miejsce oraz wszystkie jego oddziały.

Czy wiesz, że Muzeum ma swoje oddziały?

Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu
Muzeum Dzwonów i Fajek – tradycje ludwisarskie

Nie samą fajką i fajkarstwem Przemyśl stoi, ale też dzwonami i właśnie w Muzeum Dzwonów i Fajek możecie poznać historię ludwisarstwa w Przemyślu, ale nie tylko. Historia w dźwięku dzwonu…

Muzeum Dzwonów i Fajek fot. G. Karnas
Muzeum Dzwonów i Fajek – Fajka w Przemyślu

Tradycje fajkarskie w Przemyślu i okolicach znane są od dawien dawna dlatego też powstanie właśnie w Przemyślu Muzeum Dzwonów i Fajek nie jest przypadkowe i ściśle związane z historią i…

Wieża Zegarowa w Przemyślu
Tajemnice Wieży Zegarowej w Przemyślu

Prawdopodobnie jedyne takie miejsce w Europie i jedno z nielicznych na świecie znajduje się właśnie w Przemyślu – mowa oczywiście o Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu, ale o nim...

Szczegółowe informacje na temat, zarówno biletów godzin otwarcia muzeum znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone