Bedąc w Mieroszynie nie sposób pominąć obelisk „Gwiazda Północy”, który jest kamieniem ustawionym w miejscu najbardziej wysuniętym na północ, ustawionym z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry. To tutaj, a nie – jak wcześniej sądzono – na Przylądku Rozewie, znajduje się najbardziej na północ wysunięty punkt linii brzegowej polskiego wybrzeża.

Miejscowość Mieroszyno na Kaszubach to jedna z tych, uwielbianych przez miłośników polskiego Morza. Mieszkańcy (których liczba to około 1 tys. osób) żyją tu głownie z turystyki i prowadzenia gospodarstw agroturystycznych, czy też ośrodków wypoczynkowych. Miejscowość jest położona w odległości niespełna 10 km od Bałtyku. Jest stamtąd blisko do znanych nam wszystkim miejscowości Jastrzębia Góra oraz Władysławowo, Puck czy też Rumii. W ostatnich latach w miejscowości rozwinęły się ścieżki rowerowe, a także trasy do Nordic Walking.

Lokalizacja

Co wiemy o miejscowości Mieroszyno

Jedną z atrakcji w samej miejscowości jest Kurchan pochodzący z epoki brązu (VIII-VI w. p.n.e.) mogiłka znajduje się na krańcu Kępy Swarzewskiej. Jest to jeden z największych obiektów tego typu na Pomorzu. Został odkryty w 1999 roku i jest pozostałością rozległego cmentarzyska znajdującego się dawniej na tym terenie. Kurhan został zbudowany na planie okręgu o promieniu 7 metrów. Pod wysoką warstwą kamieni odkryto dwa groby ciałopalne, dwa naczynia oraz szczątki ludzkich kości. Jest on ogrodzony drewnianym płotem przy którym znajduje się tablica z opisem miejsca. Atrakcja przeznaczona dla miłośników historii i archeologii.

Udaj się do Rozewia

Inną z atrakcji – oddaloną o około 6 km od Mieroszyna – którą warto odwiedzić to latarnia morska na Przylądku Rozewie. Jest to najstarsza tego typu budowla na wybrzeżu. Została ona wybudowana w roku 1822. Później była dwa razy przebudowywana. Raz w roku 1910 i ponownie w 1978 roku. Podczas drugiej przebudowy latarnia została podwyższona o 8 m poprzez wstawienie metalowego walca po to by być wyżej od sąsiadujących drzew.

Latarnia Morska w Rozewiu

Na wieży zainstalowano również inne źródło światła. Latarnia jest udostępniona dla wczasowiczów, a w jej wnętrzach znajduje się małe Muzeum Latarni Morskich. Pobliskie miejscowości – Władysławowo i Jastrzębią Górę można oglądać z tarasu latarni.

Obelisk Giwazda Północy

Bedąc w Mieroszynie nie sposób pominąć obelisk „Gwiazda Północy”, który jest kamieniem ustawionym w miejscu najbardziej wysuniętym na północ, ustawionym z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry. To tutaj, a nie – jak wcześniej sądzono – na Przylądku Rozewie, znajduje się najbardziej na północ wysunięty punkt linii brzegowej polskiego wybrzeża.

Jastrzębia Góra - Gwiazda Północy

Po drodze Władysławowo

Zaglądnijcie też do Władysławowa bo czeka tam na Was Aleja Gwiazd Sportu, która powstała w roku 2000 obok Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Cetniewo.  Aleja powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu Jerzego Szczepankowskiego, Macieja Baranowskiego oraz burmistrza Władysławowa Adama Drzeżdżona. W granitowych płytach oprawione są gwiazdy z własnym imieniem i nazwiskiem oraz dyscypliną sportu. Co roku w Alei Gwiazd honorowani są nowi sportowcy, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla sportu.

Władysławowo

Aleja gwiazd

Do tej pory w Alei znalazły swoje gwiazdy takich znanych osób, jak m.in. Kazimierz Deyna, Janusz Kusociński, Feliks Stamm, Waldemar Legień, Robert Korzeniowski. Irena Szewińska, Hubert Wagner, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Kazimierz Górski, Waldemar Baszanowski, Dariusz Michalczewski, Andrzej Supron, Stanisław Marusarz, Sylwia Gruchała, Tomasz Gollob, Waldemar Marszałek, Wojciech Fibak, Mateusz Kusznierewicz i wiele innych.