Mauzoleum Lincolna w Waszyngtonie (fot. R. Porada)
O tym, że Lincoln był ważną postacią świadczy szybki czas związany z propozycjami upamiętnienia go. Niespełna dwa lata po jego śmierci w 1865 roku powstały pierwsze zamysły projektowe budowli. Zaprojektowanie pomnika powierzono Henry’emu Baconowi. Ostatecznie budowa rozpoczęła się w 1915 roku i trwała blisko siedem lat.

Waszyngton kształtował historię nie tylko Stanów Zjednoczonych ponieważ to co się tam działo miało i ma wpływ na to co dzieje się na całym świecie. Będąc w Waszyngtonie warto odwiedzić miejsca, które budują historię. Dzisiaj udamy się w do znanego już nam parku National Mall w Waszyngtonie i do znajdującego się tam Mauzoleum Lincolna (ang. Lincoln Memorial). Do miejsca upamiętniającego szesnastego prezydenta USA Abrahama Lincolna udamy się imponującymi schodami budynku przypominającego wyglądem klasyczną grecką świątynię. Nie można pomyśleć o tej budowli inaczej bo zbudowany na planie prostokąta i otoczony masywnymi kolumnami doryckimi – nie pozostawia złudzeń co do zamysłu architektonicznego. Uważam, że jest to jedno z obowiązkowych miejsc, jakie powinniście odwiedzić podczas spaceru w Waszyngtonie.

Lokalizacja

Park National Mall

Park National Mall, gdzie znajduje się Mauzoleum Lincolna jest obszarem chronionym, nad którym opiekę sprawuje National Park Service. Jest to miejsce wyjątkowe z uwagi na wiele wydarzeń historycznych, które znajdują swoje upamiętnienia w licznych pomnikach. Park rozciąga się od pomnika Waszyngtona na wschód, po Kapitol Stanów Zjednoczonych. Niemniej jednak powszechnie przyjmuje się, że należą do niego także tereny wokół niego, włączając część West Potomac Park. Jak wspomniałem Park był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych oraz manifestów, które zmieniały bieg historii np. z propagowaniem walki z rasizmem. Jest to miejsce w którym Martin Luther King wygłosił słynne przemówienie znane później pod tytułem „Mam marzenie” (I Have a Dream).

Park National Mall w Waszyngtonie (fot. R. Porada)
Park National Mall w Waszyngtonie (fot. R. Porada)

Jeszcze o Mauzoleum Lincolna

O tym, że Lincoln był ważną postacią świadczy szybki czas związany z propozycjami upamiętnienia go. Niespełna dwa lata po jego śmierci w 1865 roku powstały pierwsze zamysły projektowe budowli. Zaprojektowanie pomnika powierzono Henry’emu Baconowi. Ostatecznie budowa rozpoczęła się w 1915 roku i trwała blisko siedem lat.

Wnętrze budowli składa się z trzech komór oddzielonych przez dwa rzędy kolumn jońskich. Kolumny te, cztery w każdym rzędzie, mają 15 m wysokości i 1,7 m średnicy u podstawy. Na północ i południe komory boczne zawierają wyryte inskrypcje z drugiej przemowy inauguracyjnej Lincolna i przemowy gettysburskiej.

Co jeszcze warto wiedzieć o Mauzoleum? Myślę, że na pewno też to że jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Waszyngtonu, która znajduje się na materiałach promocyjnych np. magnesach, souvenirach. Na pewno wiecie i zauważyliście, że na odwrocie banknotu o nominale 5 dolarów znajduje się właśnie ta budowla, a na przedniej części portret Abrahama Lincolna.

Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w Hodgenville, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – amerykański polityk, szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych, uczestnik wojny Czarnego Jastrzębia. Zasiadał przez dwa lata jako przedstawiciel Partii Wigów w Izbie Reprezentantów. W 1860 roku z sukcesem ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych. W głosowaniu powszechnym zwyciężył i piastowanie urzędu rozpoczął 4 marca 1861 roku. Trzy lata później ponownie został kandydatem partii na urząd prezydenta i został wybrany na drugą kadencję. Jego życie i prezydentura zakończyła się 15 kwietnia 1865 roku śmiercią w wyniku zamachu dokonanego przez Johna Wilkesa Bootha. (źródło: wikipedia.org)

Abraham Lincoln - XVI Prezydent USA

Posąg Lincolna wewnątrz Mauzoleum

We wnętrzu o wysokości 28 m znajduje się posąg Abrahama Lincolna dłuta Daniela Chestera Frencha. Ma on 5,8 m wysokości i tyle samo szerokości. Przedstawia on zadumanego prezydenta siedzącego w masywnym fotelu. Wykonano go z 28 kawałków marmuru pochodzącego z Georgii, tak doskonale dopasowanych, że miejsca ich łączenia są niewidoczne, przez co posąg wygląda jakby był wykonany z jednolitej bryły. Z tyłu nad głową Lincolna wyryta jest na ścianie inskrypcja „W tej świątyni tak jak w sercach ludzi, dla których ocalił Unię, pamięć o Abrahamie Lincolnie zawsze będzie święta”. Na ścianach widnieją również słowa z jego dwóch wystąpień: przemowy gettysburskiej z 1863 r. i przemówienia z drugiej inauguracji prezydenckiej z 1865 roku. Oprócz posągu i napisów w budowli znajdują się również malowidła ścienne Jules’a Guerina, obrazujące pojednanie Północy z Południem oraz wyzwolenie niewolników.

Posąg Lincolna wewnątrz Mauzoleum (fot. R. Porada)
Posąg Lincolna wewnątrz Mauzoleum (fot. R. Porada)

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami

Zachęcam Was do śledzenia mojego bloga bo niebawem pojawią się na nim kolejne ciekawe wpisy dotyczące ciekawych destynacji zarówo w Polsce, jak i poza jej granicami.  Możecie być na bieżąco również śledząc mój Fanpage oraz mój profil na Instgram.com. Staram się dostarczać wartościowe i dopracowane treści, a także opisywać miejsca, w których miałem okazję bywać. 

Program Open World

Chciałbym dodać, że moja podróż do USA jest wynikiem udziału w programie Open World realizowanego przez Biuro Kongresu ds. Międzynarodowego Przywództwa w Waszyngtonie. W Polsce program Open World koordynuje fundacja American Councils for International Education. Serdecznie dziękuję donatorom za możliwość udziału w programie.