Miasto Łódź
Łódź obfituje w zabytki i atrakcje turystyczne, które zachwycają podróżnych. Miłośnikom historii proponujemy zwiedzanie miejsc takich, jak Księży Młyn oraz Park Ocalałych z Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów oraz „drzewkami pamięci”, które zasadzili Żydzi ocaleni z Litzmannstadt Ghetto. Miłośników sztuki współczesnej, którzy wciąż zastanawiają się, co zobaczyć w Łodzi poza ubarwiającymi elewacje budynków muralami zapraszamy do MS1 oraz MS2, a więc oddziałów Łódzkiego Muzeum Sztuki.

Miasto Łódź to trzecie co do wielkości miasto Polski po Warszawie i Krakowie. Łódź od wielu lat była i jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, a także akademickim i kulturalnym. Znajdziemy tam wiele zabytkowych obiektów, które władze miasta starają się przywracać do świetności. Widoczne jest to na każdym kroku, zwłaszcza podążając główną osią miasta, a mianowicie ul. Piotrkowską, która naznaczona jest zębem czasu a świadkiem tego jest wielorakość stylów architektury na całej jej długości. No i pierwotnie Łódź – wieś rolnicza – w  dniu 29 lipca 1423 roku w Przedborzu dzięki łaskawości króla Władysława Jagiełły uzyskała prawa miejskie.

Więcej historii Łodzi

Łódź była położona w znakomitym punkcie, przy trakcie piotrkowskim. Łączył on dwa liczące się już wtedy miasta, a więc Piotrków oraz Łęczycę. Natomiast mieszkańcy Łodzi żyli głównie z rolnictwa, hodowli zwierząt. Łódź nie była wielkim miastem w XVI wieku mieszkało w niej niespełna 700 osób. Nowa zabudowa powstawała głownie wokół tzw. Starego Rynku. Wraz z zabudową przybywały ulice, które zaczęły podkreślać miejski charakter Łodzi.

Rajmund Rembieliński

Ważną postacią w historii Łodzi był Rajmund Rembieliński, ówczesny wojewoda mazowiecki. Docenił on doskonałe położenie geograficzne oraz walory krajobrazowe, jak i bogactwa naturalne. Zachwycił się tą okolica, wzgórzem na Stokach, ogromną ilością lasów i rzeczek, strumieni. To niewątpliwie był czas ogromnego rozkwitu miasta bo wspomniany wojewoda przeznaczył blisko 65% budżetu całego województwa mazowieckiego, aby wykorzystać wspomniane walory miejscowości. Niedługo po tym miasto Łódź stało się jednym z ważniejszym ośrodków przemysłowych trafiając na rządową listę co też wiązało się z wieloma profitami. Rządowy program rozwoju przemysłowego zapewniał wiele ulg, przywilejów, pomoc finansową dla ludzi, którzy chcieli się tu osiedlić i założyć swoje manufaktury. Zaczęli więc tu zjeżdżać osadnicy ze Śląska, Czech, Niemiec, z innych regionów Polski, m.in z Wielkopolski. Rembieliński rozsyłał swoich ludzi do Saksonii, Prus, by zachwalali walory Łodzi.

Rajmund Rembliński

Rajmund Jacek Rembieliński

herbu Lubicz (ur. we wrześniu 1775 w Warszawie, zm. 12 lutego 1841 w Łomży) – polski działacz polityczny i gospodarczy w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, oficer Wojska Polskiego, nadzwyczajny radca stanu Królestwa Kongresowego w 1828 roku, prezes Deputacji Administracji Części Departamentu Białostockiego w Łomży w 1808 roku, prefekt płocki, prezes Komisji Województwa Mazowieckiego, poseł na Sejm i marszałek; właściciel ziemski m.in. Jedwabnego i Krośniewic; wolnomularz.

Dynamiczny rozwój miasta

Miasto zaczynało się rozrastać. Na podstawie dekretu z 1820 roku wytyczono osadę sukienniczą. Powstała na południe od Starego Miasta. Nazwano ją Nowym Miastem. To Rembieliński w 1821 roku osobiście wbijał paliki wytaczające Nowy Rynek, który stał się zalążkiem nowej, przemysłowej Łodzi. W 1827 roku wzniesiono na Nowym Rynku murowany ratusz. Zbudowano też kościół ewangelicki. A wzdłuż ulicy Piotrkowskiej zaczęto budować tak samo wyglądające, drewniane domy dla tkaczy, którzy przybywali do Łodzi z różnych stron Europy i Polski. Zaczął się nowy etap w rozwoju Łodzi.

Od tego czasu w mieście zaczęły powstawać wielkie manufaktury, na przykład kompleks fabryczny Ludwika Geyera, będący największym przedsiębiorstwem przemysłowym w Królestwie Polskim. Rozwijał się eksport tekstyliów, m.in. do Rosji i do Chin. W Łodzi powstawały fortuny przemysłowe m.in Scheiblerów, Poznańskich i Grohmanów. Otwierały się banki, do miasta napływało coraz więcej cudzoziemców, Niemców, Żydów i Rosjan.

Historyczny obraz miasta w XX wieku

W 1905 roku w czasie rewolucji doszło do silnych wystąpień robotniczych. W czasie I wojny światowej pod Łodzią miała miejsce bitwa, która zakończyła się porażką Rosjan. W 1918 roku Łódź weszła w skład państwa Polskiego. W czasie II wojny światowej Łódź była wcielona do III Rzeszy, a jej nazwa zmieniona na Litzmannstadt. Na terenie miasta funkcjonowało getto.

Miasto ze względu na swój przemysłowy charakter było ważnym ośrodkiem gospodarczym dla hitlerowskiej administracji. W zamierzeniach niemieckich władz miało stać się głównym miastem okręgu. Planowano do niego przesiedlać Niemców z Wołynia i Bukowiny. Polacy mieli być siłą roboczą w zarządzanych przez Niemców fabrykach. Mieszkańców Łodzi nie ominęły deportacje i prześladowania. W okresie okupacyjnym w mieście znajdowała się Centrala Przesiedleńcza, której podlegało 5 obozów. W sumie w latach 1939–1945 wysiedlono z rejencji łódzkiej około 444 tys. osób narodowości polskiej (25% ludności). Pierwsze wysiedlenia z Łodzi miały miejsce już 11 grudnia 1939 r., kiedy niemieckie wojsko wyrzuciło z osiedla im. „Montwiłła” Mireckiego pierwsze rodziny spośród mieszkańców. Kolejnych kilkanaście wygnano w noc sylwestrową. Największa akcja wysiedleńcza odbyła się na przełomie 14–15 stycznia 1940 roku kiedy to hitlerowcy wysiedlili ok. 5 tysięcy pozostałych mieszkańców osiedla[11]. W miejsca po wysiedlonych Polakach naziści prowadzili zasiedlanie w ramach akcji zwanej Heim ins Reich Niemcami przywiezionymi z ZSRR, Rumunii, Litwy, Łotwy i Estonii. Łódź uchodziła za miasto, które zostało najmniej dotknięte zniszczeniami w okresie II wojny światowej – co podkreślają obecne władze miasta Łodzi.

Łódź dzisiaj

Obecnie Łódź to silny ośrodek naukowy, o czym najlepiej świadczą absolwenci uczelni wyższych, miasto przemysłów kreatywnych oraz coraz liczniej odwiedzany punkt na mapie turystycznej Polski. Miasto inne niż wszystkie, wyróżniające się historią jaką nie może poszczycić się żadne inne miejsce w kraju, zabytkami jedynymi w swoim rodzaju i atmosferą miejsca której nie da się podrobić. Oferta kulturalna, kreowana przez łódzkie teatry, filharmonie, muzea i inne instytucje, a także międzynarodowe festiwale m.in. filmowe czy związane z wzornictwem dopełniają obrazu Łodzi jako miasta wszechstronnego i przyjaznego dla odwiedzających.

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Łódź jak wiele miast na świecie ma swój klimat i może on irytować lub zachwycać. Nie chciałbym tu sugerować Wam czegoś konkretnego bo to chyba rzecz gustu określić co nam się podoba, a co zupełnie nie trafiło w nasze gusta. Miasto Łódź dla mnie to doskonałe połączenie tradycji z nowoczesnością, które jest wszechobecne i odczuwalne zwłaszcza gdy udacie się na spacer głównymi, historycznymi traktami tego miasta.

Spacer ul. Piotrkowską

Jedna z najbardziej znanych ulic w kraju a jednocześnie najdłuższy polski deptak stanowi wizytówkę miasta. W kamienicach i pałacach przy Piotrkowskiej mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Piotrkowska tętni życiem przez cały rok a odbywające się przy niej jarmarki i festiwale m.in. Festiwal Sztuk Ulicznych i Magii „Hokus Pokus”, Light Move Festival czy Songwriter Festiwal dodają jej niepowtarzalnego uroku. 
Spacerując po Piotrkowskiej warto również zajrzeć na jej odremontowane podwórza, w tym podwórze mieszczące OFF Piotrkowska – jeden z nowych cudów Polski. Równie ciekawym miejscem dla turystów i mieszkańców miasta jest Pasaż Róży i Narodziny Dnia. Warto także zadrzeć głowę do góry. Fasady budynków przy Piotrkowskiej aż uginają się od ciekawych eklektycznych detali architektonicznych – kariatyd, płaskorzeźb, wykuszy… Spójrz też pod nogi a ujrzysz Aleję Gwiazd nawiązującą do filmowego dziedzictwa Łodzi i Pomnik Łodzian – pas jezdni ułożony z blisko 17 tysięcy kostek brukowych z żeliwną płytką z imionami i nazwiskami fundatorów.

Łódzka Manufaktura

Łódź to miasto dysonansów, które harmonijnie przeplatają się między innymi dzięki rewitalizacji dawnych obiektów przemysłowych, które stają się siedzibami nowych inicjatyw. Bez wątpienia wpływa to na wyjątkowość tego miasta. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów, który stał się wizytówką Łodzi jest Manufaktura. Obiekt pełni obecnie funkcje centrum rozrywki, kultury i sztuki.  Można tu znaleźć szereg atrakcji, z których chętnie korzystają mieszkańcy i turyści. Ten wyjątkowy kompleks handlowy, usługowy i rozrywkowy jest obowiązkowym punktem na liście miejsc, które trzeba odwiedzić będąc w Łodzi. Manufaktura oferuje atrakcje dla osób w każdym wieku, dlatego to jedno z popularnych miejsc spotkań dla całej rodziny. W kompleksie coś dla siebie znajdą także miłośnicy dobrej kuchni oraz fani nocnej rozrywki. A wszystko to w otoczeniu imponującej architektury przemysłowej, która na terenie całego kompleksu przeplata się z najróżniejszymi przejawami nowoczesności.  Olbrzymia powierzchnia sprawia, że obok licznych sklepów znalazło się tu miejsce na ośrodki kultury, takie jak muzea, teatr i kino, jak również małą i dużą gastronomię w postaci kawiarni i restauracji, a nawet centrum rozrywki w postaci dyskoteki. Manufaktura w Łodzi zyskała miano centralnego punktu miasta i jest obecnie jego wizytówką porównywalną do ulicy Piotrkowskiej.

Oreintarium – ZOO w Łodzi

Orientarium w Łodzi to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki – to tylko część atrakcji, które można podziwiać w obiekcie.

Reasumując

Byłem zbyt krótko, aby  zobaczyć więcej niezwykłych miejsc w Łodzi, ale jest ich o wiele więcej. Jestem przekonany, że macie duszę podróżnika i odkrywanie jest dla Was swoistą pasją. Łódź obfituje w zabytki i atrakcje turystyczne, które zachwycają podróżnych. Miłośnikom historii proponujemy zwiedzanie miejsc takich, jak Księży Młyn oraz Park Ocalałych z Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów oraz „drzewkami pamięci”, które zasadzili Żydzi ocaleni z Litzmannstadt Ghetto. Miłośników sztuki współczesnej, którzy wciąż zastanawiają się, co zobaczyć w Łodzi poza ubarwiającymi elewacje budynków muralami zapraszamy do MS1 oraz MS2, a więc oddziałów Łódzkiego Muzeum Sztuki.

Zwiedzanie miasta z pewnością warto rozpocząć do spaceru po sławnej ulicy Piotrkowskiej, która jako najdłuższy deptak w Polsce przyciąga uwagę krajowych i zagranicznych turystów. To bezdyskusyjne serce miasta, które tętni życiem niezależnie od pory roku. Obok sklepów, barów, restauracji oraz klubów muzycznych, które czynią Piotrkowską doskonałym miejscem na  weekend w Łodzi, ulica ma do zaoferowania gros smaczków dla turystów zainteresowanych architekturą – wystarczy zadrzeć głowę lekko do góry, żeby zobaczyć przepiękne detale architektoniczne na stojących wzdłuż ulicy kamienicach – oraz podróżnych żądnych lokalnych ciekawostek – tuż pod Twoimi nogami biegnie bowiem Pomnik Łodzian ułożony z 17 tys. kostek brukowych z imionami fundatorów.

Planując atrakcje turystyczne, warto też szczegółowo opracować trasę i wcześniej sprawdzić w naszym kalendarzu wydarzeń i eventów, co się dzieje w Łodzi, aby nie ominąć ważnych wydarzeń i atrakcji.