Kielce Rynek Starego Miasta
Czy warto przyjechać do Kielc? Czy powiedzenie „piź….i, jak w kieleckiem” – to prawda? Czy Kielce mogą zauroczyć? Czy to miejsce w którym można wypocząć? Odpowiedź na to i inne pytania w moim kolejnym wpisie.

Czy warto przyjechać do Kielc? Czy powiedzenie „piź….i, jak w kieleckiem” – to prawda? Czy Kielce mogą zauroczyć? Czy to miejsce w którym można wypocząć? Odpowiedź na to i inne pytania w moim kolejnym wpisie.

Kilka słów o Kielcach

Kielce to miasto na prawach powiatu i stolica województwa świętokrzyskiego, liczącego 1,3 mln mieszkańców. Położone jest w południowej części centralnej Polski i stanowi rdzeń aglomeracji kieleckiej i Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Miasto znajduje się w relatywnie niewielkiej odległości od 3 największych polskich miast: Warszawy, Krakowa, i Łodzi, do których odległości wynoszą od ok. 120 do 180 kilometrów. Jedynym miastem, z którym Kielce są obecnie skomunikowane drogą ekspresową jest Warszawa – trasa S7 docelowo połączy Warszawę z Krakowem, jednak w momencie opracowywania dokumentu odcinek do stolicy Małopolski nie jest jeszcze ukończony. Brak dobrej jakości połączeń drogowych z pozostałymi miastami w oczywisty sposób wpływa na czas dojazdu do nich. Kielce nie są również podłączone do strategicznych autostrad łączących północ kraju z południem (w tym z konurbacją śląską), czyli do autostrady A1 oraz wschód kraju z zachodem, czyli autostrady A4.
Połączenia lotnicze dostępne są ze znajdujących się w odległości 130- 200 km od miasta portów Lotniczych w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Łodzi, a także – w przyszłości – z planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. W odległości ok 80 km od miasta znajduje się lotnisko w Radomiu, ale skala jego działania nie jest wystarczająca i nie zaspokaja rosnących potrzeb mieszkańców Polski, w tym miasta Kielce.
Kielce są stolicą Gór Świętokrzyskich oraz istotnym ośrodkiem oddziałującym na rozwój społeczno-gospodarczy całego województwa. Jako miasto średniej wielkości Kielce cechuje kameralność i bliskość natury. Oprócz dużej powierzchni parków i terenów zielonych, atrakcyjność miasta wzbogaca wiele zabytków, z których najstarsze pochodzą z okresu średniowiecza. Za jedną z ważniejszych przestrzeni urbanistycznych uważa się ulicę Sienkiewicza, pełniącą funkcje reprezentacyjne i handlowe. Struktura przestrzenna Kielc wywodząca się ze średniowiecza zapewnia zwartość zabudowy i daje potencjał miasta kompaktowego, dzięki czemu dostęp do usług w mieście jest łatwy, a tranzyt i poruszanie się po mieście jest stosunkowo szybkie. Jest to kolejna z przewag nad innymi, w szczególności dużymi polskimi miastami.

Dworzec Autobusowy w Kielcach.
Dworzec Autobusowy w Kielcach to jeden z najnowocześniejszych dworców autobusowych w Polsce.

Kielecka Starówka

Rynek — zwany też „kielecką starówką” znajduje się w ścisłym centrum Kielc, a jego istnienie datuje się od drugiej połowy XII wieku. W połowie XIV wieku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek. W ciągu wieków od powstania rynek służył za miejskie centrum handlowe i miejsce lokalnych targów, które odbywały się tutaj aż do roku 1935. W czasach PRL Rynek nosił miano Placu Partyzantów. Znajdująca się tutaj malownicza zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX stulecia. Całą zachodnią pierzeję Rynku stanowi ratusz – Urząd Miasta Kielce. Jest to budynek o trzech kondygnacjach i czterospadowym dachu, posiadający arkadowe podcienie skrywające wejście do środka.
Tuż obok ratusza, na rogu z ulicą Małą w południowej pierzei stoi kamienica z 1767 roku, której budowniczym był Maciej Gilba – kucharz biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka. Jest to jednopiętrowy budynek z podpiwniczeniem oraz podcieniami mieszczący obecnie kawiarnię. Na fasadzie budynku umieszczony jest orzeł będący herbem Sołtyków. Na lewo od Sołtyków znajduje się jedna z najbardziej okazałych kieleckich kamienic powstała w XIX wieku charakteryzująca się neobarokowym wystrojem frontowej elewacji i stiukowymi dekoracjami we wnętrzach. Po stronie wschodniej na rogu ul. św. Leonarda stała kamienica zwana Wójtostwem, o której wzmianki pojawiły się już w XVI wieku. W czerwcu 1794 roku przebywał tu przez dwa dni Tadeusz Kościuszko, co upamiętnia znajdująca się obecnie tablica wmurowana w ścianę. 24 maja 1800 roku budynek uległ spaleniu podczas wielkiego pożaru miasta, który pochłonął 276 domów. Budynek odbudowano, a w 1858 roku został on sprzedany Janowi Höningmanowi, który urządził na parterze sklep kolonialny, natomiast z pozostałej części zrobił „Hotel Saski”. Obecnie piętro budynku jest zamieszkane, natomiast na parterze znajdują się lokale usługowe.
W północno-wschodniej części Rynku, na skwerku pomiędzy obecną ul. Warszawską i Bodzentyńską, stoi figura Świętej Tekli z 1765 roku. W północnej pierzei na rogu Rynku i ulicy Warszawskiej mieści się pochodząca z XVIII wieku kamienica Kosterskich. Jest to czworokątny budynek z elewacjami od ulicy Orlej, Warszawskiej i Rynku. Północna fasada posiada klasycyzujący wystrój z boniowaniem. W XIX wieku w budynku znajdował się sklep oraz prawosławna cerkiew. Obecnie parter jest zajmowany od 1954 roku przez najstarsze w Kielcach Delikatesy. Na lewo znajduje się kamienica Tomkiewiczów mieszcząca Muzeum Narodowe w Kielcach oraz dyrekcję Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Jest to piętrowy, podpiwniczony budynek z II połowy XVIII wieku ze sklepionymi podcieniami od frontu.
Środek Rynku do roku 2008 zajmowała, wybudowana jako zbiornik przeciwpożarowy, fontanna (w której po uzyskaniu kluczy do miasta w trakcie Juwenaliów kąpali się kieleccy żacy). Wokół Rynku, przed przebudową, znajdowało się jedyne w Kielcach rondo z pierwszeństwem dla osób wjeżdżających.
24 czerwca 2011 roku nastąpiło uroczyste otwarcie kieleckiego Rynku po około dwuletniej przebudowie, mającej na celu przywrócenie dawnego charakteru tego miejsca – likwidację fontanny i ruchu kołowego oraz pokrycie płyty kostką. Na zrewitalizowanej płycie stanął pręgierz oraz zamontowano pompę, a także stojaki na rowery, przygotowano miejsca dla odpoczynku.

Centrum Geoedukacji w Kielcach

Centrum Geoedukacji to miejsce, gdzie w przystępny sposób przekazuje wiedzę geologiczną i geograficzną, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych. Wizyta w Centrum Geoedukacji jest świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi. Centrum Geoedukacji to nowoczesna placówka, w której zastosowano nowoczesne technologie, aby w przystępny i atrakcyjny sposób zaprezentować historię i walory przyrodnicze miasta i regionu. Multimedialna ścieżka edukacyjna dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Więcej informacji na temat tego obiektu, godzin pracy oraz możliwości skorzystania z jego oferty znajdziecie na stronie internetowej pod adresem: http://centrum-geoedukacji.pl/

Rezerwat przyrody nieożywionej Kadzielnia

Kolejnym z odwiedzonych obiektów był Rezerwat przyrody Kadzielnia. Jest to ścisły rezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie miasta. Obejmuje on Skałkę Geologów, czyli najwyższą część wzgórza Kadzielnia (295 m n.p.m.) należącego do Pasma Kadzielniańskiego przebiegającego w południowej i zachodniej części Kielc. Jest to zarazem jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów i mieszkańców. Celem Rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych grupy skał wapiennych o malowniczym kształtowaniu, z żyłami kalcytu i stanowiskiem rzadkich roślin, szczególnie ze względu na niezwykle cenne znaleziska paleontologiczne. Rezerwat jest doskonałym przykładem dbałości o środowisko naturalne i wykorzystania jego zasobów i bogactwa do stworzenia kolejnej przestrzeni która pozwala aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu.

Ogród Botaniczny w Kielcach

Ogród Botaniczny w Kielcach znajduje się w granicach administracyjnych miasta Kielce, na południowo-wschodnich zboczach góry Karczówka (339 m n.p.m.). Obszar Góry Karczówka porośnięty starodrzewiem sosnowym, w przeszłości wykorzystywany był górniczo. Wydobywano tu wapień oraz rudy ołowiu, a pozostałości dawnych prac górniczych w postaci szybów i rowów poeksploatacyjnych widoczne są na stokach: południowym i zachodnim. Zachowane ślady górnictwa kruszcowego w rejonie Karczówki, a także odsłonięcia geologiczne i ich wartość naukowa, stanowią cenne zasoby dziedzictwa geologicznego regionu.

Lokalizacja ogrodu botanicznego na wschodnim stoku wzgórza Karczówka ze spadkiem w kierunku wschodnim i południowym, gdzie różnica poziomów między najwyższym a najniższym miejscem wynosi 20 m, znacznie uatrakcyjnia walory przyrodnicze i krajobrazowe tego miejsca. Z wyższych partii ogrodu rozciąga się widok na miasto i pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich, z Pasmem Dymińskim na planie pierwszym. To kolejne miejsce, w którym wykorzystywane są zarówno naturalne położenie, jak i historia regionu do pełnienia funkcji społecznych, wypoczynkowych i rekreacyjnych. To również miejsce w którym poprzez zabawę najmłodsze pokolenia mogą zgłębiać tajemnicza historię regionu i gór Świętokrzyskich.

No to jak to jest?

Wcześniej w Kielcach bywałem przejazdem nie zastanawiając się nad tym co to za miejsce. Dzisiaj bogatszy o doświadczenia pobytu w mieście mogę szczerze Wam polecić to miasto. Myślę, że nie będziecie się tam nudzić. Piękno gór Świętokrzyskich, wszechobecna zieleń w mieście, rezerwaty przyrody i miejsca w których można aktywnie wypoczywać to nieliczne argumenty. Jest ich na pewno więcej, a więc jeśli szukacie pomysłu na weekendowy wypad może to będą Kielce?