W naszych miastach przybywa ścieżek rowerowych i SUPER, przybywa też rowerzystów, a co za tym idzie i rowerów jest więcej. Cieszy mnie akurat ten rodzaj mobilności, ale tak samo jak na drodze musimy przestrzegać przepisów na drogach dla rowerów. W dawnych czasach, gdy w miastach było niewiele samochodów, nikt nie budował sygnalizacji i skomplikowanych skrzyżowań z czasem ta sytuacja się jednak zmieniła. Dziś mamy całe arterie wyposażone nie tylko w znaki pionowe i poziome, ale całe systemy inteligentnego zarządzania ruchem. Ten artykuł jednak chcę poświęcić rowerzystom i zasadom poruszania się po ścieżkach rowerowych ponieważ sam dość dużo jeżdżę na rowerze i mam okazję się przyglądać zachowaniu rowerzystów, pieszych oraz innych użytkowników dróg rowerowych.

Jakie zasady jazdy obowiązują na ścieżkach rowerowych?

Przede wszystkim należy przypomnieć Art. 33. ust. 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym, który stanowi: „Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić”.

Oznacza to, że jeśli wzdłuż drogi przebiega droga dla rowerów, rowerzysta ma obowiązek z niej korzystać. Nie wolno mu w takiej sytuacji jechać po jezdni lub po chodniku. Analogicznie, jeśli na jezdni jest wydzielony pas ruchu dla rowerów, nie wolno jechać cykliście po innych pasach ruchu na jezdni, a także nie wolno korzystać z chodnika. Niestety, wielu rowerzystów nie zna tego przepisu albo świadomie go ignoruje. Najwygodniejsza dla rowerzystów jest taka droga dla rowerów, które jest oddzielona od chodnika – to nie ulega żadnej wątpliwości, ale nie zawsze jest to możliwe. Drogi dla rowerów oznaczane są znakami pionowymi i poziomymi podobnie jak dla innych pojazdów.

Drogi Rowerzysto, jadąc po drodze dla rowerów pamiętaj przede wszystkim o tym, że:

 obowiązuje Cię ruchu prawostronny, a więc jedź po prawej stronie;

  • zachowaj ostrożność podczas wymijania z innymi rowerami;
  • wykonując manewr wyprzedzania cyklisty upewnij się, czy ktoś nie rozpoczął go wykonywać przed Tobą;

 

 

  • unikaj jazdy dwóch rowerów obok siebie;
  • unikaj zatrzymywania się, a jeśli już musisz, to przy krawędzi, a nie na środku;
  • nie wykonuj gwałtownych skrętów bez upewnienia się, czy nie zajedziesz drogi innemu rowerzyście, który Cię wyprzedza;
  • po zmroku używaj oświetlenia, a swoją odzież wyposaż w odblaski;
  • dostosuj prędkość do warunków jakie panują na drodze bo ścieżka to nie tor wyścigowy;
  • nie kieruj rowerem ze słuchawkami w uszach bo nie jesteś w stanie właściwie ocenić tego co dzieje się wokół Ciebie.
  • nie jedź rowerem rozmawiając przez telefon ponieważ koncentrując się na rozmowie stwarzasz zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Przy tym wszystkim należy również zwrócić uwagę, iż pieszy ma prawo korzystać z drogi dla rowerów i znajduje to właściwe miejsce w Prawie o Ruchu Drogowym. Mówi bardzo szczegółowo o tym Art. 11 ww. prawa: „Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi”. Musimy jednak pamiętać, że przepis ten nie obowiązuje w strefie zamieszkania. Tak więc jeśli ścieżka znajduje się poza strefa zamieszkania pieszy może z niej korzystać i co więcej ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Ciągi pieszo rowerowe


Bardzo często drogi dla rowerów stykają się jednak z chodnikiem. Wówczas mogą być one oznaczone takimi znakami, które wskazują, po której stronie znajduje się droga dla rowerów, a po której chodnik, a więc drogi cyklisto zawsze patrz na oznakowanie. Na takich drogach bardzo często zdarza się, że nieuważni bądź niezorientowani piesi wchodzą na drogę dla rowerów. Można zrozumieć, że denerwuje to rowerzystów, ale nie usprawiedliwia to bynajmniej agresywnych i niekulturalnych zachowań. W ruchu drogowym trzeba się liczyć z nieprawidłowymi zachowaniami innych jego uczestników, przewidywać i myśleć za innych.

Rowerzysto, jadąc po takiej drodze pamiętaj:

  • nie dzwoń, nie używaj sygnału dźwiękowego, a tym bardziej nie wymyślaj pieszym.
  • Bądź wyrozumiały. Po prostu omiń tych ludzi. Możesz co najwyżej zawołać” „proszę zejść, tu jest droga dla rowerów”.
  • Nie strasz pieszych pędząc wprost na nich albo omijając ich na milimetry. Wśród nich są często dzieci, ludzie starsi, zamyśleni, chorzy, niepełnosprawni itd.
  • Jeżeli pieszy zauważy Cię w ostatniej chwili, przestraszony może wykonać gwałtowny ruch i dostać się pod Twój rower, a wtedy nieszczęście gotowe.

Zdarzają się i takie drogi, na których ruch rowerów i pieszych odbywa się na jednej nawierzchni i nie ma wyodrębnionej drogi dla rowerów. Tego rodzaju droga oznaczana jest odpowiednim znakiem drogowym. Na takich ciągach nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, myślenia oraz obserwacji otoczenia. Mam nadzieję, że ten krótki artykuł stanie się dla Was inspiracją do innego spojrzenia na kwestie związane z korzystania z dróg dla rowerów i współużywania ich z pieszymi i innymi użytkownikami.