To jeden z najrzadziej wybieranych kierunków turystycznych przez Europejczyków i powiem Wam szczerze, że - gdyby nie pewne okoliczności – najprawdopodobniej i ja nigdy bym się tam nie wybrał. Stało się jednak inaczej i za sobą mam blisko tygodniową przygodę z Finlandią (i nie mam tu na myśli jednego z wyskokowych, popularnych w Polsce alkoholi). Pytanie dlaczego rzadko Europejczycy wybierają Finlandie na turystyczny kierunek? Być może z uwagi na to, iż Helsinki jako jedna z najmłodszych stolic europejskich nie może pochwalić się wielością zabytków, być może jest to temperatura i klimat, a może wysokość cen w Finlandii.

To jeden z najrzadziej wybieranych kierunków turystycznych przez Europejczyków i powiem Wam szczerze, że – gdyby nie pewne okoliczności – najprawdopodobniej i ja nigdy bym się tam nie wybrał. Stało się jednak inaczej i za sobą mam blisko tygodniową przygodę z Finlandią (i nie mam tu na myśli jednego z wyskokowych, popularnych w Polsce alkoholi).

Co warto zobaczyć w Helsinkach

Pytanie dlaczego rzadko Europejczycy wybierają Finlandie na turystyczny kierunek? Być może z uwagi na to, iż Helsinki jako jedna z najmłodszych stolic europejskich nie może pochwalić się wielością zabytków, być może jest to temperatura i klimat, a może wysokość cen w Finlandii. W tym artykule o kilku miejscach, które będąc w Helsinkach po prostu musicie zobaczyć. To miasto uznawane za jedno z najbardziej nowoczesnych na świecie sprawia, że poruszanie się po nim nie stanowi większego problemu. Na pierwszy rzut oka, jeśli spojrzycie na plan Helsinek dostrzeżecie pewien ład przestrzenny i pomimo, że jest to duże miasto z łatwością można się po nim poruszać. Doskonale zorganizowana komunikacja publiczna: metro, tramwaje, autobusy, połączenia promowe czy też ciągi pieszo rowerowe naprawdę zachęcają do zwiedzania tego miasta.

Lotnisko w Helsinkach

Po przyjeździe warto stać się „smart” od samego wyjścia z terminalu lotniska. Co mam na myśli? Tylko to, że zachęcam Was do zainstalowania aplikacji: „Helsinki Regional Transport Authority” na swoim smartfonie, w której pod oddaniu płatności kartą możecie zakupić sieciowy bilet na całą komunikację w aglomeracji helsińskiej. Aplikację bez problemu pobierzecie ze sklepu zgodnie z systemem IOS lub Android. Wymaga ona założenia konta w systemie oraz dodania jako formy płatności karty kredytowej. Zdarza się, że karty płatnicze, bankomatowe nie pozwalają dokonywać płatności w tej aplikacji, dlatego weźcie na wszelki wypadek kartę kredytową. Jeśli nie chcecie instalować aplikacji bilet kupicie także bez problemu w jednym z wielu biletomatów, aczkolwiek bilet w telefonie jest o wiele wygodniejszym rozwiązaniem. Bezpośrednio z terminalu lotniskowego możecie bez problemu dostać się na dworzec z którego pociągiem dotrzecie niemalże do centrum Helsinek (podróż trwa około 35 minut).

Dworzec kolejowy w Helsinkach

To największy dworzec w Helsinkach, stolicy Finlandii. Jest to głowna stacja, co oznacza, ze wszystkie pociągi kończą lub zaczynają tutaj swój bieg. W 1909 roku wykończono projekt przemiany dworca i od tego czasu jest on symbolem Helisnek, a zarazem stanowi pamiątkę historyczną. Wewnątrz budynek jest bardzo nowoczesny, zaś na zewnątrz widać piękną architekturę i historię. Każdego dnia ta stacja kolejowa obsługuje około 200 tys. pasażerów, a więc siłą rzeczy jest to jeden z najbardziej obleganych obiektów w Helsinkach.

Dworzec w Helsinkach

Centrum Helsinek

Sercem Helsinek jest plac Senacki, w którego centralnym miejscu stoi pomnik dobroczyńcy Helsinek cara Aleksandra II. Tuż za nim osłonięta monumentalnymi schodami kryje się okazała katedra luterańska zbudowana w XIX wieku. Jej kształt może nieco dziwić, gdyż podczas wznoszenia gmachu wzorowano się na prawosławnej cerkwi świętego Izaaka w Petersburgu. Wspomniany plac otaczają najważniejsze budynki państwowe między innymi siedziba Premiera Finlandii, budynki administracji samorządowej, a także budynek książnicy uniwersyteckiej. Plac otaczają jedne z najstarszych kamienic Helsinek. Centralna dzielnica Helsinek nosi nazwę Esplanadi. Centralna dzielnica kończy się placem targowym w przy wejściu do morza. Tam też koniecznie się wybierzcie, możecie kupić na targu świeże ryby, owoce morza oraz skosztować lokalnych wyrobów kulinarnych. Także z tego miejsca odpływa prom stanowiący element komunikacji miejskiej między innymi na wyspę Suomenlinna. Pomiędzy straganami wznosi się kamienny cokół ze złotym orłem na szczycie. To tzw. kamień imperatorowej – upamiętniający wizytę w Helsinkach carycy Aleksandry Fiodorowny.

Hakaniemi Market Hall

Miejscem, które powinniście odwiedzić będąc w Helsinkach to również przyportowe hale targowe. Tam możecie nabyć świeże ryby, a także owoce morza pod różną postacią. W pasażu znajdują się także restauracje, bary oraz stoiska oferujące regionalne wyroby. We wnętrzu roznosi się aromatyczny zapach potraw. O sile tego miejsca świadczą tłumy turystów, którzy tylko przechodzą przez halę targową oraz setki tych, którzy siedzą w kafejkach i posilają się daniami kuchni fińskiej.

Centralna Biblioteka Helsinek Oodi

Będąc w Helsinkach odwiedźcie również ten jeden z najmłodszych obiektów miejskich. Zbudowana z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Finlandię biblioteka to centralne miejsce spotkań helsińczyków. Projekt architektoniczny gmachu Oodi opracowała znana fińska pracownia, ALA Architects. Co ważne: ów projekt powstał w wyniku długotrwałych i wieloetapowych konsultacji społecznych. To mieszkańcy mieli wpływ na to, jak ma wyglądać ta bryła architektoniczna i jakie mieścić funkcje. Projekt architektoniczny budynku biblioteki Oodi został wyłoniony w drodze konkursu architektonicznego, który odbył się w 2012 roku. Bryła architektoniczna biblioteki Oodi stanęła w samym centrum Helsinek, naprzeciwko gmachu parlamentu. Razem z istniejącymi już budynkami Centrum Muzycznego oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma nowa inwestycja utworzy kompleks kulturalny, dostępny i atrakcyjny dla wszystkich obywateli. Budynek zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz robi ogromne wrażenie. Jeśli będziecie w Helsinkach koniecznie się tam wybierzcie.

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach

Jest to główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego w Helsinkach. Została wybudowana w 1868 według projektu rosyjskiego architekta Aleksieja Gornostajewa. Zlokalizowana w historycznej dzielnicy Helsinek – Katajanokka. Posiada złote kopuły i czerwoną fasadę, reprezentuje przykład rosyjskich wpływów w Finlandii. Jest to największy sobór w tzw. Zachodniej Europie. Zachęcam Was do odwiedzenia tego miejsca. W tej dzielnicy również możecie podziwiać historyczną zabudowę stolicy Finlandii.

Rowerem traktami Helsinek

Jednym z najpopularniejszych środków lokomocji w Helsinkach jest rower. Mieszkańcy stolicy Finlandii korzystają z niego przez cały rok i nie straszne im są ośnieżone nawierzchnie ścieżek rowerowych. Pomimo, że rower miejski startuje tam od 1 kwietnia to trakty rowerowe utrzymywane są również zimą, a to sprawia że helsińczycy korzystają z rowerów przez cały rok. Dziś transport rowerowy stanowi 11% ogółu transportu publicznego w Helsinkach co zasługuje na szczególne uznanie. Najbardziej popularne i najczęściej uczęszczane miejsca w helsinkach połączone są autostradami rowerowymi, które są stale rozbudowywane w zależności od potrzeb mieszkańców. Naprawdę warto skorzystać z tego środka lokomocji i uwierzcie mi, że można zobaczyć wiele więcej ciekawych zakątków tego miasta.

Twierdza Suomenlinna

Położona na wyspach na południe od miasta twierdza, została wpisana na listę UNESCO. Zbudowana przez Szwedów w XVIII wieku nie odegrała w historii znaczącej roli (w czasie wojny z Rosją została bardzo szybko poddana) i może właśnie dlatego zachowała się do naszych czasów. Aby się do niej dostać i zwiedzić znajdujące się na tym terenie muzeum należy wsiąść na prom odpływający z okolic Placu Targowego o czym już wcześniej wspomniałem.

Ulice Helsinek

To miasto, w którym jak w wielu miejscach przeplata się historia z nowoczesnością. Widzimy wiele monumentalnych budowli historycznych w otoczeniu, których powstają nowoczesne przeszklone budynki, handlowe, biurowe które w mojej ocenie nazbyt przytłaczają historyczny charakter miasta. Miasto tętni życiem do późnych godzin nocnych zewsząd dostrzeżecie nowoczesność rozwiązań oraz uśmiechniętych ludzi. W Helsinki są bezpiecznym miastem, aczkolwiek jak wszędzie trzeba uważać, aby nie pozbawić się dokumentów lub portfela na szczęście mnie to nie dotyczy, ale znajomi przestrzegali mnie przed tym.

Helsinki są stosunkowo drogim miastem. Tanie jedzenie zjecie chyba tylko w porcie w okolicach placu targowego, czy tez we wnętrzu hal targowych. Jeśli lubicie napoje wyskokowe przygotujcie się na to, że tanio nie będzie. Warto też wiedzieć, że o godzinie 21 sklepy zamykają swoje stoiska z napojami wyskokowymi. Picie alkoholu w terenie zabudowanym jest zabronione. Jeśli lubicie sieciowe restauracje fastfood, tam także zjecie w rozsądnej cenie.

To oczywiście tylko kilka opisanych miejsc, do których warto się wybrać podczas wizyty w Helsinkach. Jest ich znacznie więcej, ale czas przeznaczony na możliwość odwiedzenia innych obiektów był mocno ograniczony z uwagi na inne okoliczności towarzyszące mojemu wyjazdowi do Helsinek. Polecam Waszej uwadze to miejsce.

© Zwiedzone.pl – Wszelkie Prawa Zastrzeżone