Jeżeli wybierasz się na zagraniczną eskapadę po Europie musisz wiedzieć, że nie wszędzie podłączysz swojego laptopa, albo telefon do sieci elektrycznej. Oprócz różnych zwyczajów, potraw oraz innych odmienności Europejczycy używają różnych typów gniazdek elektrycznych i nie zawsze Twoja wtyczka będzie pasowała do gniazdka. W tym artykule o tym co powinieneś wiedzieć jadąc za granicę bo oprócz pieniędzy, dokumentów, bagaży warto przygotować się i pod tym kątem do wyjazdu przygotować, aby nie mieć problemu z podłączeniem się do prądu. Rozwiązaniem nie jest wymiana wtyczek w urządzeniach.

Gniazdka elektryczne w Europie - jak się przygotować?

Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni adapter, przejściówkę, która pozwoli nam podłączyć się do źródła zasilania bez większych kłopotów. Są one dostępne bardzo często na lotniskach, ale wtedy raczej nie myślimy o tym, a później okazuje się że mamy kłopot. Rozwiązaniem jest zamówić wcześniej odpowiedni adapter np. na jednym z wielu serwisów aukcyjnych.

Gniazdka mają swoje oznaczenia wystandaryzowane w zależności od miejsc użytkowania i przeznaczenia. Ponadto ich oznaczenie jest zależne od napięcia elektrycznego, które bywa różne w różnych częściach Europy i świata. Kluczowe różnice „zawarte” są w modelach gniazdek oznakowanych literami: A, B, C, E, F, G czy K. To tylko najpopularniejsze z kilkunastu, które są używane w różnych krajach na całym świecie.

Najpopularniejsze typy gniazdek:

E – m.in. Polska, Czechy, Słowacja, Francja, Belgia. Nazywane też francuskim typem gniazdka

Gniazdka te charakteryzują się posiadaniem jednego otworu z fazą i drugiego – neutralnego. W gniazdkach tych może się również znajdować otwór na bolec (uziemienie).

 

 

A – wtyczki spotykane w wielu krajach amerykańskich (m.in. USA, Kanada, Meksyk, Wenezuela) również w Japonii i na Jamajce.

Gniazdka te znacząco różnią się od „naszych” – posiadają dwa otwory, które mają płaski kształt, dostosowany do wtyczek, zakończonych dwoma umiejscowionymi równolegle bolcami. Inne jest również napięcie w tego typu gniazdkach – to 110V.

B – Ameryka Północna i Środkowa
Ten typ gniazdek i wtyczek to drugi, który możemy spotkać w krajach kontynentów amerykańskich. Czym różni się od gniazdek A? Są to gniazdka z uziemieniem – oprócz otworów, takich jak w typie A, posiadają także bolec z uziemieniem.

C – Republika Południowej Afryki, Malta, Cypr, Wielka Brytania
Wtyczki typu C nie posiadają uziemienia, mają natomiast dwa charakterystyczne bolce w okrągłym kształcie.
F – znane również jako „schuko” – popularne w niektórych krajach europejskich.
Ten typ spotkamy głównie w Szwecji, Norwegii, w Niemczech, Austrii oraz w Holandii. W tym typie gniazdek nie ma otworów na bolce, zostały one zastąpione specjalnymi klipami, które pełnią funkcję uziemienia. Umieszczone są po dwóch stronach wtyczek.
G – kraje egzotyczne i niektóre europejskie
Ten typ gniazdek obowiązuje w takich krajach jak: Arabia Saudyjska, Bangladesz, Chiny, Hong Kong, Ghana, Irak, Oman, Singapur. Możemy je spotkać również w Europie, m.in. w Irlandii. Charakteryzują się posiadaniem trzech bolców, a we wtyczkach zainstalowany jest bezpiecznik.
K – Dania (w tym Grenlandia)
To bardzo charakterystyczna wtyczka, obowiązująca w Danii, choć można taki typ gniazdka spotkać również daleko poza Europą, np. w Bangladeszu. Przypomina gniazdko C, posiada jednak dodatkowy bolec. Dlaczego jest charakterystyczne? Przez wygląd, który kojarzy się z uśmiechniętą buzią.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone