Podstawą naszej egzystencji jest od wieków właściwa komunikacja. Znajomość języków ratuje nas z wielu opresji i sytuacji życiowych. W tym artykule o języku rowerzystów, czyli wyjaśnienie znaczenia podstawowych gestów jakie każdy uczestnik ruchu drogowego – a przede wszystkim rowerzysta – powinien znać. Przekonacie się, że nie jest to wcale takie trudne do ogarnięcia, a więc zachęcam do poświęcenia czasu krótkiej lekturze i obserwacji grafik (zapożyczonych z internetu), jakie znalazły się w tym tekście.

Sygnalizowanie manewrów

Przewidywalność na drodze to podstawa bezpieczeństwa, więc za każdym razem zamiar zmiany kierunku czy zmiany pasa ruchu sygnalizuj wystawieniem odpowiedniej ręki w bok. Rób to zawczasu i czytelnie dla innych.

Ograniczone zaufanie

Zawsze pamiętaj o tym, że inni uczestnicy ruchu mogą popełniać błędy. Zdarza się, że inny uczestnik ruchu widzi rowerzystę i mimo to rusza, sądząc, że zdąży przejechać (przejść). Związane jest to często z nieumiejętnością oceny przez kierowcę czy pieszego prędkości roweru. Bądźmy więc zawsze uważni i dbajmy sami o własne bezpieczeństwo.

Kontakt wzrokowy

Zbliżając się do skrzyżowania, obserwuj kierowcę. Jeśli patrzy się w przeciwną stronę i powoli rusza, to znaczy, że ciebie nie zauważył lub nieprawidłowo ocenił sytuację na drodze.

Na rowerze nie wolno

  • Jeździć bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
  • Czepiać się pojazdów;
  • Korzystać z telefonu komórkowego bez zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego – czyli trzymać telefonu w ręce.
  • Przewozić osoby nietrzeźwej lub po użyciu alkoholu