Oblężenie miasta przez wojska Jerzego II Rakoczego w 1657 i procesja z relikwiami św. Wincentego
Męczennik z II wieku chrześcijaństwa Św. Wincenty to patron Przemyśla. Jego relikwii, które trafiły do Przemyśla w XVI wieku strzegą franciszkanie w Kościele Św. Marii Magdaleny przy ul. Franciszkańskiej. Jak mówią przekazy, za ich sprawą dokonało się w naszym mieście kilka cudów.

Męczennik z II wieku chrześcijaństwa Św. Wincenty to patron Przemyśla. Jego relikwii, które trafiły do Przemyśla w XVI wieku strzegą franciszkanie w Kościele Św. Marii Magdaleny przy ul. Franciszkańskiej. Jak mówią przekazy, za ich sprawą dokonało się w naszym mieście kilka cudów. Pierwszy z nich związany był z ochroną Przemyśla przed zdobyciem go przez Tatarów w 1657 roku. Właśnie wtedy czujący zagrożenie przemyślanie wraz z franciszkanami zorganizowali procesję z relikwiami Świętego po to, aby ustawić je przed jedną z bram miejskich. Wówczas wrogie wojska Rakoczego z Siedmiogrodu wraz z Tatarami odstąpili od zajęcia miasta. Wydarzenie to upamiętnia obraz, który znajdziecie w właśnie w Kościele OO. Franciszkanów. Na pamiątkę tych wydarzeń w ostatni weekend sierpnia podczas dorocznych obchodów patrona miasta Przemyśla Św. Wincentego ulicami przemyskiej starówki organizują procesję z relikwiami Świętego.

Jak głoszą przemyskie historie to nie jedyny cud. Święty uchronił miasto przed grożącym mu wielkim pożarem ukazując się na niebie. Na pamiątkę tego cudu, widzący go żydowscy mieszkańcy Przemyśla ustalili zwyczaj dostarczania kamienia łoju na światło do kościoła franciszkańskiego. Za trzeci cud uznano uzdrowienie niewidomego Marcina Wachowicza, który modlił się przed obrazem Świętego Wincentego. Cześć oddawana Świętemu – o której już wspomniałem – ma długą tradycję. W okresie powojennym święto ograniczało się jednak tylko do uroczystej liturgii w ostatnią niedzielę sierpnia w kościele OO. Franciszkanów. W latach dziewięćdziesiątych samorządowe władze miasta Przemyśla i Ojcowie Franciszkanie powrócili do tradycji obchodów Dni Patrona Miasta i nazwali uroczystość WINCENTIADĄ.

Kim był Święty Wincenty

Święty Wincenty żył w II wieku w Rzymie. Głosił Ewangelię, za co zastał oskarżony o zniewagę bogów rzymskich i cesarza. Torturami próbowano wymusić na nim zaparcie się wiary. Swoją niezłomną postawę przypłacił życiem, a Kościół uznał go za świętego męczennika.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone – Podróże Małe i Duże