Budowa obiektu rozpoczęła się w 1859 roku, a otwarcie miało miejsce 4 listopada 1860 r. Trzydzieści lat później w 1895 roku został przebudowany w stylu neobarokowym. Kolejne dekady intensywnego funkcjonowania wymuszały remonty i przebudowy.

Jeśli lubicie podróże koleją, ale nie tylko na przemyskiej mapie atrakcji turystycznych szczególne miejsce zajmuje zabytkowy dworzec kolejowy przy stacji Przemyśl Główny. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1859 roku, a otwarcie miało miejsce 4 listopada 1860 r. Trzydzieści lat później w 1895 roku został przebudowany w stylu neobarokowym. Kolejne dekady intensywnego funkcjonowania wymuszały remonty i przebudowy.

 Ostatnia rewitalizacja dworca – przy ogromnym zaangażowaniu konserwatorskim – zrealizowana w latach 2010-2012 przywróciła historyczny blask sprzed 100 lat. Przepiękne wnętrza robią wrażenie nie tylko na turystach, ale i mieszkańcach – możecie tam zobaczyć między innymi: panoramy miasta pędzla Mariana Strońskiego, które oświetla zabytkowy, drewniany żyrandol. Hol główny dworca zdobią plafony Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi przedstawiające herby i rzemiosła. Niestety polityka zarządcy tego obiektu PKP sprawiła, że obiekt w zasadzie poza funkcjami tranzytowymi nie pełni żadnej innej funkcji, a szkoda bo mogłaby tam z powodzeniem można temu miejscu nadać wiele funkcji, które sprawiłyby że obiekt tętniłby życiem. 

Wielu twierdzi, że przemyski dworzec jest jedną z najpiękniejszych i najokazalszych budowli na historycznej linii galicyjskiej im. Karola Ludwika łączącej Kraków z Lwowem. Na szczęście dworzec mieści się w centrum miasta, a stamtąd zaprasza przemyska starówka, której obiekty opisane zostały już w innych artykułach.
Dworzec jest dworcem międzynarodowym i znajduje się na nim polsko-ukraińskie pasażerskie przejście graniczne. Od niedawna z dużą częstotliwością kursują nowoczesne pociągi z Przemyśla do Kijowa przez Lwów. To niewątpliwa atrakcja i powód do tego, aby przy okazji pobytu w Przemyślu wybrać się na wycieczkę do Lwowa. Musicie jednak pamiętać o ważnym paszporcie. Przygraniczne położenie Przemyśla sprawia, iż jest to również punkt startu lub końca dla długich połączeń kolejowych np. Przemyśl – Szczecin, które pokonacie pociągiem o imieniu „Przemyślanin” trasa 1008 km jest zarazem chyba najdłuższą relacją w Polsce wśród wielu połączenie nazywane jest również polskim Orient Expressem.
Jeśli jednak przyjedziecie do Przemyśla nic nie stoi na przeszkodzie, aby zobaczyć ten cud architektury. Samochód możecie pozostawić na parkingu przed dworcem przy Pl. Legionów. Serdecznie zapraszam Was do Przemyśla.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Inne polecane artykuły