Dubrownik Stare Miasto
Będąc w południowej Dalmacji nie sposób pominąć miejsca, którego nazwa przewija się przez usta wszystkich miłośników, podróżników i wielbicieli Chorwacji. Wreszcie dotarłem tam i ja i w tym krótkim wpisie chciałem się z Wami podzielić zarówno zdjęciami z tego miejsca, jak i krótkim opisem.

Będąc w południowej Dalmacji nie sposób pominąć miejsca, którego nazwa przewija się przez usta wszystkich miłośników, podróżników i wielbicieli Chorwacji. Wreszcie dotarłem tam i ja i w tym krótkim wpisie chciałem się z Wami podzielić zarówno zdjęciami z tego miejsca, jak i krótkim opisem. Zazwyczaj nasi rodacy lokują się w okolicach Makarskiej i stamtąd wyruszają do Dubrownika, ale możecie też szukać apartamentów bliżej granicy z Bośnią i Hercegowiną (BiH).

Tak, tak dobrze czytacie czeka Was przejazd poza terytorium Unii Europejskiej, a więc na wszelki wypadek zabierzcie ze sobą paszporty. Dróg do Dubrownika jest wiele z różnych części Chorwacji, ale nie unikniecie przejazdu przez teren BiH. Chorwaci są w trakcie budowy mostu, który skróci drogę, a zarazem nie będzie potrzeby przejazdu przez wspomniane Państwo. Jeżeli będziecie przekraczać granicę w okolicach miejscowości KLEK macie do przejechania zaledwie około 6 km odcinek Bośni i Hercegowiny.

Jedziemy do Dubrovnika

Od granicy do Dubrownika jest odległość około 70 km. Jeśli jedziecie swoim samochodem musicie pamiętać o tym, że wymagana jest zielona karta, która potwierdza zawarcie umowy ubezpieczenia ważnego poza terytorium Unii Europejskiej. Natknąłem się w internecie na artykuły, w których było napisane, że możliwe jest przekraczanie przejść granicznych za okazaniem dowodu osobistego, ale nie sprawdzaliśmy tego i korzystaliśmy z paszportów. Odprawa przebiegała bez problemów. W weekendy musicie spodziewać się kolejek z uwagi na wzmożony ruch turystyczny, natomiast w pozostałe dni tygodnia odprawa przebiega dość płynnie bez większych przestojów. Droga upłynie Wam przyjemnie, bowiem cały czas jedziemy mając na widoku przepiękne widoki górskie oraz bogatą roślinność.

Gdzie zaparkować w Dubrovniku?

Korzystaliśmy  map google i bez problemu trafiliśmy na jeden z poziomowych publicznych parkingów na przedmieściu Dubrownika. Poruszaliśmy się Busem 9 (wysokość do 2.1m)  osobowym i nie mieliśmy problemu z wjazdem zaparkowaniem i późniejszym opuszczeniem parkingu. Parking jest płatny około 40 KN za godzinę parkowania. Z parkingu schodami zejdziecie do centrum miasta, a stamtąd bez problemu traficie do Dubrownickiej Starówki. Jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji jest czynna do godziny 19.30, a więc musicie zaplanować wejście i zejście z nich z odpowiednim wyprzedzeniem. Musicie wiedzieć, że stare miasto w Dubrowniku – jako zespół miejski – w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zwiedzanie Dubrovnika

Koniecznie zobacz Wielką Studnię Onofria z 16 rzeźbami – twarzami tryskającymi wodą (napicie się z nich przynosi ponoć szczęście), małą Studnię Onofria w pobliżu kościoła św. Błażeja, barokowy kościół w klasztorze Franciszkanów z czynną przy wejściu apteką istniejącą od 1317 r., XV-wieczną studnią na dziedzińcu i muzeum klasztornym, gdzie znajdują się XIV- i XV-wieczne sprzęty apteczne. Jednym z najczęściej uczęszczanych traktów są zabytkowe mury miejskie. Które okalają całe stare miasto. Dziś zabytkowa zabudowa przeplata się z nowoczesnością i nie zdziwcie się jak w środku starego miata zobaczycie nowoczesne boisko.

Dubrownik to prawdziwa perełka na turystycznej mapie Chorwacji. Miasto służyło jako plan zdjęciowy wielkich produkcji filmowych, w tym Gwiezdnych Wojen czy Gry o tron. Jak pisał George Bernard Shaw: „Ci, którzy szukają raju na ziemi, powinni przyjechać do Dubrownika”. I miał rację. Miasto wpisane jest w malowniczy pejzaż skalistego wybrzeża, opadających wprost do morza gór oraz zielonych wysp Lokrum.

Północną część Dubrownika obwarowują zespoły klasztorne: od zachodu — franciszkanów, od wschodu — dominikanów. W południowej części starej części miasta znajdziemy także kościół św. Błażeja, kolegium jezuickie z kościołem św. Ignacego oraz cerkiew prawosławną. Niemal wszystkie najcenniejsze dubrownickie zabytki znajdują się w obrębie fortyfikacji, co znacznie upraszcza zwiedzanie. Bez względu na obraną trasę wyprawy po starej części miasta czeka nas dłuższy spacer. Jedno jest pewne — warto poświęcić swój czas!