Tradycja wigilijnych potraw - skąd jest?
Chyba każdy z nas ma jakieś wspomnienie smaku i zapachu dań wigilijnych. Na samą myśl o świętach wielu z nas „toczy się ślinka” o kwasówce z uszkami, albo barszczu z uszkami lub na myśl o potrawach, które niby banalne, ale jakoś w ten wigilijny wieczór smakują inaczej niż zwykle.

Chyba każdy z nas ma jakieś wspomnienie smaku i zapachu dań wigilijnych. Na samą myśl o świętach wielu z nas „toczy się ślinka” o kwasówce z uszkami, albo barszczu z uszkami lub na myśl o potrawach, które niby banalne, ale jakoś w ten wigilijny wieczór smakują inaczej niż zwykle.

Często słyszymy od babć, dziadków że w ten wieczór na stole powinno stanąć, aż 12 potraw wigilijnych, a czy wiecie skąd się to wzięło? Dlaczego w Wigilię jest 12 potraw i co symbolizują? Jedną z nieodłącznych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia jest przygotowywanie 12 potraw wigilijnych. Choć zwyczaj ten znany jest od lat, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, skąd się właściwie wziął w polskich domach. Przedstawiamy szczegóły i sprawdzamy, jakie znaczenie ma 12 potraw wigilijnych i co symbolizują.

Dlaczego na wigilijnym stole jest 12 potraw i co symbolizują?

Geneza tradycji, jaką jest 12 potraw na Wigilię, nie jest do końca znana. Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem z dwunastoma potrawami jest liczba apostołów, których także było dwunastu. Jak się jednak okazuje, znaczenie 12 potraw wigilijnych kiedyś było jeszcze inne.

Kiedyś na wigilijną kolację przygotowywano siedem potraw, które symbolizowały liczbę dni w tygodniu. Siódemka symbolizuje także doskonałość oraz całość. Tę niepisaną tradycję kultywowano przede wszystkim w ubogich rodzinach, których zwyczajnie nie było stać na przygotowanie większej liczby dań na Wigilię. Po jakimś czasie zaczęto kłaść na stole dziewięć potraw wigilijnych, czyli tyle, ile jest chórów anielskich.

Później liczba dań zmieniała się po raz kolejny i zaczęła wynosić dwanaście. Tak zostało do dzisiaj. Liczba ta oznaczała dla naszych przodków przede wszystkim bogactwo, ponieważ nie wszystkich było stać na taką liczbę dań. Niektórzy uważali również, że powinno się przygotować na Wigilię 12 potraw, bo tyle miesięcy jest w roku.

Warto także dodać, że istnieje przesąd, że należy spróbować każdego z 12 potraw wigilijnych na stole. W przeciwnym wypadku zbliżający się nowy rok może przynieść nam pecha.

Tradycyjne potrawy i dania wigilijne. Znane z dzieciństwa, ze świątecznych stołów naszych mam i babć. Postne potrawy, których zgodnie z tradycją powinno być dokładnie dwanaście.

Barszcz wigilijny, czerwony lub grzybowy. Uszka i pierogi wigilijne z kapustą i grzybami, świąteczna kapusta z grzybami, śledzie, karp smażony i w galarecie. Kutia, łazanki z kapustą i grzybami oraz inne pyszne, sprawdzone i wielokrotnie powtarzane przepisy na dania wigilijne.

Weź udział w ankiecie

Czy na Twoim wigilijnym stole jest 12 dań?

Ładowanie wyników ... Ładowanie wyników ...