Pytanie będące tematem kolejnego wpisu i jeszcze szybsza odpowiedź na nie to - TAK WARTO. Wszyscy znamy te duże Puławy miasto położne na pograniczu województw lubelskiego i mazowieckiego. Tym razem o małej miejscowości a w zasadzie nawet rzec można osadzie choć w nowomowie mówimy wsi położonej w województwie podkarpackim w Gminie Rymanów.

Pytanie będące tematem kolejnego wpisu i jeszcze szybsza odpowiedź na nie  to  – TAK WARTO. Wszyscy znamy te duże Puławy miasto położne na pograniczu województw lubelskiego i mazowieckiego. Tym razem o małej miejscowości a w zasadzie nawet rzec można osadzie choć w nowomowie mówimy wsi położonej w województwie podkarpackim w Gminie Rymanów. Dlaczego warto tam pojechać? Ponieważ to jedno z miejsc gdzie faktycznie możecie wypocząć, ale nie koniecznie leżąc brzuchem do góry. Latem możecie się udać na super wycieczki szlakami przyrodniczymi, wzgórzami otaczającymi miejscowość, a zimą poszusować na stoku narciarskim.

Miejscowość ma charakter turystyczny, możecie tam liczyć na znalezienie agroturystycznego zakątka. Obok Puław jest jeszcze jedna bardzo mała miejscowość Wisłoczek. Miejscowości te leżą w niewielkiej odległości od uzdrowiskowych miejscowości, które już gościły na moim blogu, a mianowicie: Rymanów-Zdrój oraz Iwonicz-Zdrój. Lokacja tych uzdrowisk to wykorzystanie naturalnego mikroklimatu. Kontynentalny klimat z ciepłą pogodą latem i dużą ilością śniegu w zimie, leżącego na ogół do pierwszych dni kwietnia, czyni ten region idealnym miejscem do odpoczynku. Jednocześnie wiele radości daje możliwość obcowania z naturą. Jedną z charakterystycznych cech tego regionu jest dzika przyroda i wzgórza pokryte lasami mieszanymi. Podróżując po tym terenie nie raz można zachwycić się malowniczo położonymi pomiędzy wzgórzami wioskami, czystymi wodami rzek Wisłok i Tabor oraz ich dopływów.

Przed nami, zima i mamy nadzieję białe szaleństwo, dlatego nie mogę nie napisać o parametrach wspomnianego przeze mnie stoku narciarskiego: KiczeraSki. Na stoku w sezonie zimowym odbywają się też często zawody narciarskie.  Puławy Górne k. Rymanowa – tutaj zlokalizowany jest Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki. Na terenie ośrodka znajduje się pięć tras o zróżnicowanym stopniu trudności:

  1. Trasa główna – 1000m, trasa średnia,
  2. Trasa pod wyciągiem – 900m, trasa trudna,
  3. Trasa okrężna -1200m, trasa łatwa,
  4. Trasa dla początkujących – 150m, trasa łatwa,
  5. Trasa koło górnej wypożyczalnie – 300m, trasa łatwa.

Historia Puław

Osada lokowana była w 1572 roku obok hutniczej osady Hamry, która stanowiła później przysiółek Puław. Owe Hamry występujące w dokumentach już w 1541 roku również pod nazwą Hamzle (kuźnia), od 1570 roku były we władaniu Żyda Abrahama, zajmującego się przetwarzaniem surówki żelaza na stal i produkcją wyrobów żeliwnych. Stosownym będzie tu wspomnieć, że tereny te stanowiły w minionych wiekach ośrodek hutnictwa żelaza. Wydobywano tu karpacką niskoprocentową rudę żelaza (darniówkę), przetapiana metodą dymarkową i przekuwaną w miejscowych kuźnicach, zwanych hamrami. Dziś o tym świadczą jedynie nazwy miejscowości, lasów jak: Rudawka Rymanowska, Rudawka Jaśliska, las Szachty (kopalnie) i wymienione Hamry. Wieś Puławy dzieliła się dawniej na Dolne i Górne. Zamieszkana była głównie przez Łemków, obok których mieszkali Polacy, Żydzi i dwie rodziny cygańskie. Dolne Puławy ciągnęły się od doliny Wisłoka, na wschód do miejsca, gdzie dziś kończy się zabudowa. Dalej od stojącej w granicach cerkwi i cmentarza, doliną na południe ciągnęły się Puławy Górne.

Obecnie mianem Puław Górnych określa się dawną wschodnią część Puław Dolnych. Wspomniana nieistniejąca cerkiew zbudowana była w 1831 roku, a rozebrano ją ok. 1950 roku. Cmentarz używany jest przez obecnych mieszkańców, znajdują się tu liczne stare nagrobki. Od Puław ku południowemu wschodowi wznosi się długi, lesisty wał Bukowicy, duża ostoja zwierzyny. W sierpniu i wrześniu 1944 roku, w czasie akowskiej akcji „Burza”, lasy te stanowiły miejsce konspiracji i kwaterunku Oddziałów Partyzanckich Południe (OPP) pod dowództwem mjr Adama Winogrodzkiego ps. „Korwin”, kom. obwodu AK Sanok „Serowiec”. W zgrupowaniu tym walczyły, szczególnie aktywne oddziały Zbigniewa Cerkowniaka „Boruta” i Alojzego Bełzy „Alik”. Stoczyły one potyczki z Niemcami w rejonie Puław, Wernejówki i Wisłoka Wielkiego.

Puławy, zaludnione obecnie przez repatriantów polskich z Zaolzia, są nowocześnie zagospodarowane i spełniają warunki miejscowości letniskowej. Leżą przy szlaku czerwonym z Rymanowa Zdroju do Komańczy. Znajduje się tu kościół zielonoświątkowców. Wieś liczy 195 mieszkańców. (Źródłó: Serwis Internetowy Gminy Rymanów)