Postira to małe miasteczko położone na północnej części wyspy Brač. Dopłyniecie tam zarówno ze Splitu, Makarskiej, jak i z Omiša statkiem wycieczkowym. Rejsy w sezonie turystycznym organizowane są codziennie, a ich ceny zróżnicowane i zależne od długości tras i atrakcji na jakie możecie liczyć. W porcie uwagę zwraca zamek Lazarić.

Chorwacja - Postira

Postira jako osiedle rozwija się w XVI wieku, kiedy mieszkańcy Dola, osady w środkowej części wyspy, osiedlają się na wybrzeżu po ustaniu niebezpieczeństwa pirackich napadów. Dla miłośników historycznej architektury, archeologii Postira to wymarzone miejsce. Skorzystaliśmy z rejsu wycieczkowego organizowanego z portu w Omiš i było to jedno z miejsc, w których nasz statek się zatrzymywał, a my mieliśmy czas dla siebie na zwiedzanie, drobne zakupy i plażowanie. Urokliwe miejsce czego dowodem są poniższe zdjęcia.

Historyczne znaczenie Postiry

O niebezpiecznych dawnych czasach świadczą stare budynki w Postirze, przy budowie których zawsze myślano o potencjalnych atakach i obronie. Architektura fortyfikacyjna występuje w renesansowym kompleksie umocnionych domów Lozanić, a szczególnie ciekawe jest to, że w dzisiejszym kościele parafialnym zachowane są pozostałości apsydy wcześniejszego kościoła, na której znajdują się otwory strzelnicze.

Turystyka kulturalna jest ważną częścią oferty turystycznej Postiry. W jej okolicy znajdują się aż trzy stanowiska archeologiczne z pozostałościami z wcześniejszych okresów historycznych. Najciekawsze z nich to Lovrečina, która jest także znana jako jedna z najładniejszych plaż piaszczystych na Braču. Wizyta w tym miejscu może być miłym połączeniem zwiedzania pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki, sarkofagów i antycznej przystani statków z rozrywką na piasku miejscowej plaży.

Dziedzictwo kulturowe owija Postirę, co odzwierciedla się także w miejscowym kalendarzu wydarzeń. Dni Nazora są imprezą, w czasie której pod koniec maja organizowane są sympozja naukowe i spotkania uczniów na cześć wielkiego chorwackiego pisarza, pochodzącego z Postiry – Vladimira Nazora. Dzień Postiry obchodzony jest 16 lipca, w czasie święta Matki Boskiej z góry Karmel, kiedy to uczestnicząc w tradycyjnej ludowej zabawie nie można zapomnieć o zobaczeniu coraz bardziej popularnej regaty żeglarskiej, nazwanej Regata ol Postirske fjere.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone