Chicago Cultural Center
Budynek została zaprojektowany przez bostońską firmę Shepley Rutan i Coolidge, która otrzymała kontrakt w 1892 roku. Ostatecznym zamysłem projektantów był neoklasyczny budynek, w którym zawarte zostały potężne greckie kolumny i mocne łuki rzymskie. To była bardzo szybka inwestycja bo już w 1897 roku mieszkańcy mogli podziwiać i korzystać z budynku.

Dzisiaj specjalnie dla Was kolejne zaproszenie na obcowanie z amerykańską kulturą, historią i tradycją, które co roku odwiedza setki tysięcy turystów, a mowa o Chicago Cultural Center. Sama siedziba, której budowę ukończono w 1897 roku przyciąga uwagę charakterystycznymi dwiema ogromnymi kopułami witrażowymi. Ówczesny projekt architektoniczny siedziby Centralnej Biblioteki Publicznej miał być i chyba jest po dziś dzień wyrazem tego, że Chicago to miasto o ogromnym potencjale naukowym oraz gospodarczym silne wiedzą swoich obywateli. Bez wątpienia swój udział w tym dziele architektury mają najznamienitsi architekci i rzemieślnicy w kraju. Do budowy postanowili wykorzystać najlepsze materiały, a wśród nich: rzadki importowany marmur, polerowany mosiądz, drobne  mozaiki ze szkła Favrile, macicę perłową i kolorowe kamienie stworzyli  wspaniałą architektoniczną bryłę.

Historia powstania obiektu

Budynek została zaprojektowany przez bostońską firmę Shepley Rutan i Coolidge, która otrzymała kontrakt w 1892 roku. Ostatecznym zamysłem projektantów był neoklasyczny budynek, w którym zawarte zostały potężne greckie kolumny i mocne łuki rzymskie. To była bardzo szybka inwestycja bo już w 1897 roku mieszkańcy mogli podziwiać i korzystać z budynku. Największe zainteresowanie i podziw, zresztą chyba po dziś dzień budziły ogromne witrażowe kopuły, a także wnętrze schody z białych marmurów oraz ściany pokryte lśniącą macicą perłową. Uwagę odwiedzjących przyciągają wysokie pomieszczenia wykończone pięknymi kasetonowymi sufitami. Na mnie osobiście ogromne wrażenie wywarła sala Memoriału Wojennego w której można od środka podziwiać jedną ze wspaniałych witrażowych kopuł.

Obiekt został wybudowany w kształcie litery U. Mierzy on ponad 107 metrów z  północy na południe, 40 metrów ze wschodu na zachód i ponad 27 metrów od chodnika do balustrady. Grube na prawie metr ściany wykonane są z wapienia z Indiany na granitowym cokole. Z zewnątrz budynek wygląda na trzy kondygnacyjny, ale wewnątrz rzeczywiście jest pięć pięter.

Chicago Cultural Center

Konstrukcja i charakterystyczne elementy budynku

W dachu, w południowej części budynku znajduje się największy na świecie witraż Tiffany’ego – 11,5 metrowej średnicy kopuła wykonana z 30000 kawałków szkła. Ta wspaniała, półprzezroczysta kopuła, wykonana została  ze szkła ciętego w kształcie rybich łusek. Na szczycie kopuły są znaki zodiaku. Teraz oświetlana jest elektrycznie, pierwotnie  była oświetlana światłem słonecznym.
Natomiast drugi z wcześniej wspominanych witraży osadzonych w kopule o średnicy 12,1 metra został przywrócony do pierwotnej świetności w 2008 roku, a jest ona wykonana z 50 tys. kawałków szkła ułożonego w renesansowy wzór zaprojektowany przez Healy’a i Milleta. Ta kopuła została zaprojektowana i stworzona w odcieniach jasnobrązowym, beżowym i ochry i jest aktualnie oświetlana elektrycznie, ale podobnie jak pierwsza z wymienionych pierwotnie wykorzystywała światło słoneczne.
W całym wnętrzu budynku ściany są wykonane techniką, w której marmur  inkrustowany jest różnymi materiałami, takimi jak lśniące szkło Favrile,  kolorowy kamień, macica perłowa, złote liście czy mozaika. Technika ta sprawia, że ściany  wyglądają  jak drogocenna biżuteria.

Chicago Cultural Center

Obecnie w budynku mieści się siedziba Chicago Cultural Center, która została ustanowiona w 1991 roku przez Departament Spraw Kultury. Obiekt przyciąga tysiące turystów rocznie – ludzi w każdym wieku i każdej narodowości, mieszkańców i turystów – którzy mogą tu brać udział w setkach regularnie planowanych imprez publicznych, oferowanych im wszystkim całkiem bezpłatnie.
Centrum znane jest z wystaw, muzyki, teatru i tańca; wykładów, pokazów i warsztatów; zabawy oraz koncertów i dyskusji.
Chicago Cultural Center jest miejscem szczególnym. Pałacem, gdzie każdy, kto wchodzi do wielkiego lobby ma wyjątkową okazję bawić się, doznawać oświecenia i wzbogacać swoją wiedzę.

Dziś, gdy odwiedza się Cultural Center, wchodzi się w świat kultury, która jest wyjątkowo związany z życiem Chicago. To magiczna podróż, która prowadzi przez błyszczący marmur z Carrary i barwne refleksy szkła Tiffany’ego z Nowego Jorku.

Bądź na bieżąco z wpisami

To już kolejny wpis z zaplanowanego cyklu opisującego Chicago. W kolejnych postaram się Wam przybliżyć kolejne atrakcje turystyczne miasta oraz miejsca, które na pewno powinniście zobaczyć kiedy już dotrzecie do Chicago. Dlatego też zachęcam Was do śledzenia mojego bloga bo niebawem pojawią się na nim kolejne ciekawe wpisy dotyczące USA ponieważ Chicago nie było jedynym miastem, które udało mi się odwiedzić podczas wyjazdu. Możecie być na bieżąco również śledząc mój Fanpage oraz mój profil na Instgram.com

Program Open World

Chciałbym dodać, że moja podróż do USA jest wynikiem udziału w programie Open World realizowanego przez Biuro Kongresu ds. Międzynarodowego Przywództwa w Waszyngtonie. W Polsce program Open World koordynuje fundacja American Councils for International Education. Serdecznie dziękuję donatorom za możliwość udziału w programie.

Organizcja goszcząca w Chicago

WorldChicago jest organizacją non-profit, która każdego roku realizuje programy dyplomacji obywatelskiej dla prawie 1000 międzynarodowych specjalistów, naukowców i młodzieży uczestniczącej w programach wymiany krótkoterminowej finansowanych przez Departamentu Stanu USA jak również innych sponsorowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych. Misją organizacji jest wzmacnianie szacunku i komunikacji poprzez międzynarodowe wymiany i sojusze oraz promowanie miasta Chicago i stanu Illinois jako ważnego ośrodka biznesu, edukacji, technologii i kultury.