Kapitol Stanów Zjednoczonych
Budowę Kapitolu rozpoczął Jerzy Waszyngton wmurowując kamień węgielny pod jego budowę. Ważnym faktem historycznym jest również pożar, który wybuchł w 1814 roku bo po nim po raz kolejny Kapitol został przebudowany. Dodano dwa skrzydła oraz kopułę zwieńczoną posągiem Columbii. Kopułę rotundy budynku Kapitolu zdobi Apoteoza Waszyngtona, ogromny fresk pędzla włoskiego malarza Constantino Brumidiego, namalowany w 1865 roku. Kapitol ma mniej więcej 540 pokoi, 658 okien oraz 850 par drzwi. Jego konstrukcja składa się z kamienia oraz 8 909 200 funtów stali, a powierzchnia jego podłóg wynosi 67 000 metrów kwadratowych.

Kolejne bardzo charakterystyczne miejsce w Waszyngtonie, którego nie można pominąć to oczywiście Kapitol. Kształt budynku z pewnością znacie z przekazów telewizyjnych, podczas których omawiane są ważne decyzje amerykańskiego kongresu. Zwiedzając na szybko Waszyngton niestety nie miałem możliwości i czasu, aby wejść do środka a więc w moim poście przekażę Wam informacje i zobaczycie zdjęcia z jego najbliższego otoczenia. Kapitol znajduje się niedaleko siedziby Biblioteki Kongresu, z którą połączony jest podziemnymi przejściami. Z mojego wpisu dowiecie się więcej na temat samego obiektu oraz funkcji, jakie pełni co nie zmienia faktu, że można zwiedzać to miejsce.

Lokalizacja

Słów kilka na temat Historii budowy Kapitolu

Budynek zaprojektowany pierwotnie przez dr. Williama Thorntona, został zmodyfikowany przez Benjamina Latrobe’a oraz Charlesa Bulfincha. To nie jedyne zmiany, bowiem obecna kopuła oraz skrzydła Izby Reprezentantów i Senatu są autorstwa Thomasa U. Waltera pod nadzorem Edwarda Clarka. Budowano go w latach 1793–1865. Budowę Kapitolu rozpoczął Jerzy Waszyngton wmurowując kamień węgielny pod jego budowę. Ważnym faktem historycznym jest również pożar, który wybuchł w 1814 roku bo po nim po raz kolejny Kapitol został przebudowany. Dodano dwa skrzydła oraz kopułę zwieńczoną posągiem Columbii. Kopułę rotundy budynku Kapitolu zdobi Apoteoza Waszyngtona, ogromny fresk pędzla włoskiego malarza Constantino Brumidiego, namalowany w 1865 roku. Kapitol ma mniej więcej 540 pokoi, 658 okien oraz 850 par drzwi. Jego konstrukcja składa się z kamienia oraz 8 909 200 funtów stali, a powierzchnia jego podłóg wynosi 67 000 metrów kwadratowych.

Kapitol, ryc. opubl. w 1825 r. na podstawie oryginalnego projektu architekta B. Latrobe'a
Kapitol, ryc. opubl. w 1825 r. na podstawie oryginalnego projektu architekta B. Latrobe'a

Czym jest Kapitol?

Jak już wiecie ze wstępu mojego wpisu Kapitol jest siedzibą amerykańskiego kongresu i jest odpowiednikiem polskiego parlamentu. Amerykański Kongres składa się z izby reprezentantów (czyli tzw. izby niższej) oraz senatu (izby wyższej). W Izbie reprezentantów zasiadają kongresmeni, a w senacie senatorowie. Obecnie Kapitol zajmuje powierzchnię 16 275 metrów kwadratowych (1,6 hektara), a jego powierzchnia podłóg wynosi 67 000 metrów kwadratowych (6,7 hektara). Na terenie Kapitolu znajduje się sala kinowa, od której turyści zaczynają zwiedzanie obiektu. Można w niej zobaczyć film, w którym dokładnie przedstawiona jest historia budynku oraz najważniejszych wydarzeń z nim związanych. Kompleks zwiedza się z przewodnikiem. Zwiedzanie można zarezerwować poprzez internet, ale możecie również dostać bilety bez wcześniejszej rezerwacji na miejscu, niemniej jednak to bardziej ryzykowna opcja w szczycie sezonu turystycznego. Jeśli będziecie zainteresowani zwiedzaniem podaję tu LINK. Podczas wycieczki można wejść do sali obrad amerykańskiego kongresu, jednak obowiązuje tam całkowity zakaz nagrywania i robienia zdjęć. Dlatego też zanim turyści wejdą do sali, w której prezydent wygłasza słynny State of the Union, muszą zostawić w depozycie telefony i aparaty fotograficzne.

Capitol (fot. R. Porada)
Capitol (fot. R. Porada)

Ciekawostki dotyczące Kapitolu

  • W wielu stolicach amerykańskich stanów znajdują się budynki rządowe do złudzenia przypominające oryginalny Kapitol. Były one na nim wzorowane i symbolizują jedność całego narodu.
  • Od połowy XIX wieku w Kapitolu odbyło się kilkadziesiąt uroczystości pogrzebowych wybitnych Amerykanów. Trumna jest wówczas umieszczana na środku rotundy, a Amerykanie mogą oddawać cześć zasłużonym zmarłym. Do uroczystości wykorzystuje się katafalk, który zbudowano po śmierci Abrahama Lincolna. Żegnano się tutaj również z innymi prezydentami Stanów Zjednoczonych, w tym z Dwightem Eisenhowerem czy J.F. Kennedym, który został zastrzelony w Dallas w 1963 roku.
  • Najpiękniejszym miejscem w Kapitolu jest rotunda na planie okręgu, gdzie znajdują się rzeźby i obrazy, a przede wszystkim kopuła z pięknym freskiem włoskiego artysty.
  • 11 września 2001 roku Kapitol najprawdopodobniej był celem, w który miał uderzyć czwarty porwany przez terrorystów samolot. Dwa pierwsze uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center, trzeci w Pentagon, natomiast czwarty nie doleciał do celu wskutek buntu pasażerów i ostatecznie rozbił się w Pensylwanii. Wydarzenia te bardzo dobrze ilustruje słynny film “Lot 93”. Na terenie Kapitolu znajduje się dziś tablica upamiętniająca dzielne zachowania załogi i pasażerów lotu 93, którzy zginęli usiłując uniknąć uderzenia samolotu w Kapitol.

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami

Zachęcam Was do śledzenia mojego bloga bo niebawem pojawią się na nim kolejne ciekawe wpisy dotyczące ciekawych destynacji zarówo w Polsce, jak i poza jej granicami.  Możecie być na bieżąco również śledząc mój Fanpage oraz mój profil na Instgram.com. Staram się dostarczać wartościowe i dopracowane treści, a także opisywać miejsca, w których miałem okazję bywać. 

Program Open World

Chciałbym dodać, że moja podróż do USA jest wynikiem udziału w programie Open World realizowanego przez Biuro Kongresu ds. Międzynarodowego Przywództwa w Waszyngtonie. W Polsce program Open World koordynuje fundacja American Councils for International Education. Serdecznie dziękuję donatorom za możliwość udziału w programie.