Destynacja – Willis / Sears Tower w Chicago
Niewątpliwą atrakcją drapacza chmur jest widok z wysokości 103 piętra, ale zanim tam dotrzemy czeka na nas miła niespodzianka w najniższych kondygnacjach gdzie przygotowano multimedialną trasę pokazująca ważne historyczne momenty z życia miasta. Trasa wiedzie przez zakamarki, w których dzięki multimediom możemy przenieść się nie tylko do życia ulicznego, ale wybrać się w wirtualną podróż wagonikiem metra zwiedzając ulice Chicago. Nie brakuje też specjalnie przygotowanych miejsc, w których wykonanie niezapomniane pamiątkowe fotografie.

Z wysokości Chicago wygląda równie imponująco, a dlaczego o tym wspominam? I chodzi o lot samolotem nad miastem, a kolejną atrakcję turystyczną miasta. Mowa o najwyższym drapaczu chmur w mieście oraz jednym z będących w czołówce tego typu budowli na świecie, czyli „Willis Tower”. Wieżowiec położony jest w centrum miasta i wznosi się na wysokość 442,3 m licząc przy tym 108 pięter. Ta wysokość czyni go trzecim pod względem wysokości budynkiem w Ameryce Północnej oraz szóstym na świecie. To obowiązkowe miejsce, którego nie możecie a przynajmniej w mojej ocenie nie powinniście pominąć podczas pobytu w Chicago. Niebawem napiszę o jeszcze jednym z najwyższych budynków Chicago co prawda zajmuje on w tym rankingu czwarte miejsce, ale wierzcie mi na słowo widok mimo wszystko zapiera dech w piersiach.

Historia powstania Sears Tower w Chicago

Tak, tak dobrze czytacie bo obecna nazwa czyli Willis Tower zastąpiła pierwotną nazwę Sears Tower, a stało się to w 2009 roku. Od roku 1973, kiedy to ukończono budowę tego obiektu nosił on właśnie taką nazwę (czyli: Sears Tower). Budynek został wybudowany w czasokresie trzech lat, a koszt jego budowy przekroczył 150 mln. dolarów. Projekt architektoniczny autorstwa Bruca Grahama i Fazlura Khana z firmy Skidmore, Owings and Merrill do dzisiaj budzi podziw nie tylko turystów, ale i samych mieszkańców którzy są z niego bardzo dumni. Przy jego budowie pracowało ponad 2400 robotników. Jak już wspomniałem nowa nazwa obowiązuje od 2009 roku, a to za sprawą zmiany właściciela praw do nazwy budynku firmy Willis Group Holdings, Ltd. Warto wspomnieć, że zmiana nazwy spotkała się z ogromnym niezadowoleniem mieszkańców, którzy do dzisiaj wolą używać pierwotnej jego nazwy. Warto również wspomnieć fakt, iż w momencie jego wybudowania było on najwyższym budynkiem na świecie co sprawiło, że uzyskał wtedy tytuł World Trade Center.

Historia powstania Sears Tower w Chicago

Ciekawostką projektową jest również to, że budynek opiera się na szkielecie z 9 rur o kwadratowym przekroju, które tworzą jego podstawę osadzoną na bardzo głębokich, bo sięgających warstwy skalnej betonowych fundamentach. Imponująca podstawa liczy sobie aż 50 pięter, po których budynek zaczyna się zwężać. Kolejne 16 pięter opartych jest na 7 rurach, następnie aż do 90 piętra utrzymuje go 5 zespolonych ze sobą rur. Ostatnie 20 pięter to już tylko dwie rury. Nie odłącznym elementem tego budynku są dwie, widoczne z daleka ustawione na szczycie anteny nadawcze, które się gają wysokości 520 m.

Willis Tower Dzisiaj

Niewątpliwą atrakcją drapacza chmur jest widok z wysokości 103 piętra, ale zanim tam dotrzemy czeka na nas miła niespodzianka w najniższych kondygnacjach gdzie przygotowano multimedialną trasę pokazująca ważne historyczne momenty z życia miasta. Trasa wiedzie przez zakamarki, w których dzięki multimediom możemy przenieść się nie tylko do życia ulicznego, ale wybrać się w wirtualną podróż wagonikiem metra zwiedzając ulice Chicago. Nie brakuje też specjalnie przygotowanych miejsc, w których wykonanie niezapomniane pamiątkowe fotografie. Na samym końcu tej ścieżki historycznej czeka na nas wejście do wind, które zawiozą nas w 60s. na wysokość tarasu widokowego na 103 piętrze Willis Tower.

Przeszklone pomieszczenie pozwala na oglądanie przepięknej panoramy miasta z wysokości. Niestety moja wizyta przypadła na dzień o niezbyt sprzyjających warunkach atmosferycznych, ale mimo to było warto tam być – zaletą takiego dnia jest na pewno brak tłumów zwiedzających tę atrakcję. W roku kiedy Sears zmienił nazwę na Willis na 103 piętrze powstały specjalne szklane klatki, które pozwalają stanąć na tafli szkła poza obrysem budynku na 103 piętrze. Poznaj aktualne ceny atrakcji na oficjalnej stronie Willis Tower gdzie również zamówisz bilety online. Możesz je również nabyć bezpośrednio w budynku. Na oficjalnej stronie znajdziesz również informacje na temat dni i godzin dostępności tej destynacji. Ze swojej strony mogę mieć nadzieję, że mój post był na tyle przekonujący ze nie pominiesz tego miejsca podczas planów zwiedzania Chicago.

Bądź na bieżąco z wpisami

To już kolejny wpis z zaplanowanego cyklu opisującego Chicago. W kolejnych postaram się Wam przybliżyć kolejne atrakcje turystyczne miasta oraz miejsca, które na pewno powinniście zobaczyć kiedy już dotrzecie do Chicago. Dlatego też zachęcam Was do śledzenia mojego bloga bo niebawem pojawią się na nim kolejne ciekawe wpisy dotyczące USA ponieważ Chicago nie było jedynym miastem, które udało mi się odwiedzić podczas wyjazdu. Możecie być na bieżąco również śledząc mój Fanpage oraz mój profil na Instgram.com

Program Open World

Chciałbym dodać, że moja podróż do USA jest wynikiem udziału w programie Open World realizowanego przez Biuro Kongresu ds. Międzynarodowego Przywództwa w Waszyngtonie. W Polsce program Open World koordynuje fundacja American Councils for International Education. Serdecznie dziękuję donatorom za możliwość udziału w programie.

Organizcja goszcząca w Chicago

WorldChicago jest organizacją non-profit, która każdego roku realizuje programy dyplomacji obywatelskiej dla prawie 1000 międzynarodowych specjalistów, naukowców i młodzieży uczestniczącej w programach wymiany krótkoterminowej finansowanych przez Departamentu Stanu USA jak również innych sponsorowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych. Misją organizacji jest wzmacnianie szacunku i komunikacji poprzez międzynarodowe wymiany i sojusze oraz promowanie miasta Chicago i stanu Illinois jako ważnego ośrodka biznesu, edukacji, technologii i kultury.