O atrakcji jaką są przemyskie podziemia, a w zasadzie podziemna trasa turystyczna pisałem na moim blogu już jakiś czas temu, zapraszając Was do ich odwiedzenia. To jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania Przemyśla. Dlaczego do nich wracam? dlatego, że rozpoczęły się w ich wnętrzach prace dzięki, którym staną się jeszcze bardziej dostępne dla turystów i mieszkańców chętnych poznawania historii Przemyśla.

O atrakcji jaką są przemyskie podziemia, a w zasadzie podziemna trasa turystyczna pisałem na moim blogu już jakiś czas temu, zapraszając Was do ich odwiedzenia. To jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania Przemyśla. Dlaczego do nich wracam? dlatego, że rozpoczęły się w ich wnętrzach prace dzięki, którym staną się jeszcze bardziej dostępne dla turystów i mieszkańców chętnych poznawania historii Przemyśla.

Więcej na temat tego miejca

Kilka słów przypomnienia historii tego miesjaca: pomieszczenia przez wiele lat były wykorzystywane w celach technicznych, mieściła się tam między innymi kotłownia która dostarczała ciepło dla wspomnianego budynku. Pozostałe pomieszczenia były zwykłymi piwnicami mniej lub bardziej wykorzystywanymi w celach magazynów i tym podobnych. Dziś właśnie w tamtym miejscu rozpoczniecie przygodę ze zwiedzaniem przemyskim podziemi. Wejście do nich znajduje się właśnie od strony zachodniej budynku Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Lokalizacja destynacji na mapie

Prace w przemyskich podziemiach

14 października br. odbyło się przekazanie wykonawcy placu budowy inwestycji rozpoczynającej się w przemyskich podziemiach. Do końca maja (planowany termin kończenia prac) firma Usługi Ogólnobudowlane „Kontur” Bogusław Majchrowicz dokona m.in. adaptacji 6 pomieszczeń pod budynkiem Rynek 1, które do tej pory nie były zagospodarowane, wybuduje dodatkowe wyjście ewakuacyjne, zbuduje łącznik do budynku Rynek 9, dokona zabezpieczenia i adaptacji kolejnego odcinka XVII – wiecznego kolektora sanitarnego, który wchodzi w skład trasy. Przekazanie placu budowy odbyło się z udziałem przedstawicieli wykonawcy firmy Usługi Ogólnobudowlane „Kontur” Bogusław Majchrowicz, a także służb i spółek, z którymi niezbędne uzgodnienia podczas wykonywanych prac budowlanych.

Nowy rozdział w przemyskich podziemiach

W sześciu dotąd nie udostępnianych odwiedzającym pomieszczeniach pod głównym budynkiem Urzędu Miejskiego, gdzie zaczyna się przemyska trasa podziemna, naprawione zostaną fragmenty murów, obniżone posadzki, oczyszczone zostaną ściany i stropy, powstaną także schody ułatwiające komunikację, a także zostanie wykonana nowa instalacja elektryczna, wentylacja mechaniczna i instalacja ciepła technologicznego.

Wyjście ewakuacyjne będzie miało kształt żelbetowej klatki schodowej, która powstanie po przebiciu sklepienia, pracach rozbiórkowych i usunięciu gruzu i ziemi. Łącznik do budynku Rynek 9 (od obecnie istniejącego wejścia B) będzie miał około 30 metrów długości. Jego 4,5 metrowy fragment stanowić będzie zabytkowy kolektor sanitarny i tu również powstanie nowa instalacja elektryczna i wentylacja mechaniczna. Dodatkowo przeprowadzone zostaną prace odświeżające w części piwnic, które już były udostępniane zwiedzającym. Powstanie tutaj także nowa instalacja elektryczna, przygotowana już pod przyszłe zagospodarowanie piwnic. Przewidywany termin realizacji prac budowlanych to 31 maja 2021, a wartość umowy wynosi 1 971 726,90 zł. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 w ramach osi priorytetowej VI Spójność przestrzenna i społeczna, działanie 6.3 Rewitalizacja przestrzeni społecznej.

Zakres prac w przemyskich podziemiach

Rozpoczynające się prace to pierwsza, budowlana część większego projektu, którego kolejnym etapem będzie zagospodarowanie przemyskiej trasy podziemnej.


Całkowita wartość projektu: 13 052 469,76 zł
Dofinansowanie: 8 726 313,37 zł

Zakres rzeczowy Gminy Miejskiej Przemyśl ma wartość 9 246 840,85 zł, a dofinansowanie wynosi 6 935 130,57 zł

Zakres rzeczowy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

Podziemna Trasa Turystyczna w budynkach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej – przebudowa i remont piwnic budynku Rynek 9 oraz wybranych pomieszczeń budynku ul. Serbańska 7 do potrzeb aranżacji Podziemnej Trasy Turystycznej z wykonaniem przebicia w ścianie fundamentowej budynku Rynek 9, remont elewacji frontowych budynków Rynek 9 i Serbańska 7, wymiana pokrycia dachu połaci frontowej budynku Rynek 9, przebudowa wewnętrznej instalacji elektrycznej, montaż mebli, scenografii, urządzeń multimedialnych z aplikacjami/filmami.

Całkowita wartość: 3 805 628,91 zł
Dofinansowanie: 1 791 182,80 zł

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami

Zachęcam Was do śledzenia mojego bloga bo niebawem pojawią się na nim kolejne ciekawe wpisy dotyczące ciekawych destynacji zarówo w Polsce, jak i poza jej granicami.  Możecie być na bieżąco również śledząc mój Fanpage oraz mój profil na Instgram.com. Staram się dostarczać wartościowe i dopracowane treści, a także opisywać miejsca, w których miałem okazję bywać. 

© Zwiedzone.pl – Wszelkie Prawa Zastrzeżone