Kopiec Tatarski (fot. G. Karnas)
W Przemyślu obok charakterystycznej wieży przemyskiej Archikatedry uwagę zwraca położony 352 m.n.p.m Kopiec Tatarski położony na wzgórzu „zniesienie” upamiętniający pokonanie w tym miejscu wojów tatarskich. Przemyskie legendy mówią, iż tajemniczy kopiec został usypany przez Tatarów jako mogiła poległego w walce chana. Niektóre źródła nazywają to miejsce również Kopcem Przemysława, a jego powstanie datowane jest na koniec IX wieku i łączone jest z obecnością Madziarów na tych terenach.

W Przemyślu obok charakterystycznej wieży przemyskiej Archikatedry uwagę zwraca położony 352 m.n.p.m Kopiec Tatarski położony na wzgórzu „zniesienie” upamiętniający pokonanie w tym miejscu wojów tatarskich. Przemyskie legendy mówią, iż tajemniczy kopiec został usypany przez Tatarów jako mogiła poległego w walce chana. Niektóre źródła nazywają to miejsce również Kopcem Przemysława, a jego powstanie datowane jest na koniec IX wieku i łączone jest z obecnością Madziarów na tych terenach. Inne przekazy mówią, iż pierwotnie był on miejscem kultu bogów słowiańskich, a zwłaszcza Swarożyca. W każdej legendzie chyba jest jakieś ziarnko prawdy, a to dodaje tylko jeszcze większej atrakcyjności temu miejscu. Jeśli dotrzecie na szczyt waszym oczom ukaże się zapierająca dech w piersiach rozległa panorama Kotliny Sandomierskiej oraz Płaskowyżu Sańsko- Dniestrzańskiego, a także Gór Sanocko-Turczańskich i Pogórza Przemyskiego w Karpatach.

Bez wątpienia z uwagi na położenie przez wieki pełnił on także funkcje militarne, jako ważny punkt obserwacyjny systemu obrony Ziemi Przemyskiej. W II połowie XIX wieku Austriacy wybudowali na Zniesieniu kilka obiektów wchodzących w skład pierścienia wewnętrznego Twierdzy Przemyśl. Najbliżej kopca zobaczymy baterię XVI b „Kopiec Tatarski”, ale największym obiektem jest fort XVI „Zniesienie”. Tworzą go trzy szańce połączone w jeden obiekt umożliwiający obronę okrężną. Zachowały się m.in. fosy i wały ziemne z poprzecznicami kryjącymi schrony pogotowia oraz ruiny betonowego schronu, wysadzonego tuż przed poddaniem twierdzy Rosjanom w 1915 roku. Z odsłoniętych fragmentów fortu roztacza się ładna panorama Przemyśla i okolic miasta. W sąsiedztwie fortu znajduje się Krzyż Zawierzenia z 2000 roku oraz plenerowy amfiteatr, który powstał przed kilku laty jako istotny element rewaloryzacji wzgórza. Amfiteatr znajduje się na terenie dominującego nad miastem fortu XVI „Zniesienie” pierścienia wewnętrznego Twierdzy Przemyśl, którego wały usypano w obecnym kształcie po 1878 roku. Jest to miejsce plenerowych koncertów, imprez kulturalnych i turystycznych. 

W sąsiedztwie fortu znajduje się Krzyż Zawierzenia z 2000 roku oraz plenerowy amfiteatr, który powstał przed kilku laty jako istotny element rewaloryzacji wzgórza. Amfiteatr znajduje się na terenie dominującego nad miastem fortu XVI „Zniesienie” pierścienia wewnętrznego Twierdzy Przemyśl, którego wały usypano w obecnym kształcie po 1878 roku. Jest to miejsce plenerowych koncertów, imprez kulturalnych i turystycznych. Obok wieży telewizyjnej zobaczymy bramę forteczną, a przy niej górną stację wybudowanego w 2006 roku stoku narciarskiego z trzema trasami oraz całorocznymi atrakcjami: koleją krzesełkową oraz torem saneczkowym.

 

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone – Podróże małe i duże