Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu
Nie samą fajką i fajkarstwem Przemyśl stoi, ale też dzwonami i właśnie w Muzeum Dzwonów i Fajek możecie poznać historię ludwisarstwa w Przemyślu, ale nie tylko. Historia w dźwięku dzwonu obecna jest w Przemyślu z sprawą rodu Felczyńskich.

Nie samą fajką i fajkarstwem Przemyśl stoi, ale też dzwonami i właśnie w Muzeum Dzwonów i Fajek możecie poznać historię ludwisarstwa w Przemyślu, ale nie tylko. Historia w dźwięku dzwonu obecna jest w Przemyślu z sprawą rodu Felczyńskich. Obecna właśnie tu od 1912 roku, a przeniesiona z Kałusza na Ukrainie przez Ludwika Felczyńskiego Odlewnia Dzwonów nadal działa. Tradycje rodowego ludwisarstwa przejął Janusz Felczyński, który z synem Maciejem oraz Pracownią ludwisarską Jana Felczyńskiego stale ją kultywują, przekazując fach kolejnym pokoleniom przemyślan.

Muzeum Dzwonów i Fajek (fot. G. Karnas)
Muzeum Dzwonów i Fajek (fot. G. Karnas)

Felczyńscy w swoim dorobku mają tysiące odlanych dzwonów do kościołów wszystkich wyznań na całym świecie. Wśród najbardziej znamienitych projektów na szczególne wyróżnienie zasługują między innymi dzwony: Józef o wadze 11 600 kg – największy dzwon wykonany w Polsce – dla Lichenia (2003), dzwon Święty Jan Paweł II dla katedry na Wawelu (2014) czy Dzwon Miłosierdzia na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (2016) oraz ostatnio wykonany „Vox Patris” (2018) – największy dzwon kołysany na świecie – 55 ton, 4,5 metra średnicy, 4 metry wysokości.

Felczyńscy przyczynili się w znaczący sposób dla rozwoju Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu, stale uzupełniając ekspozycję poświęconą ludwisarstwu. Możemy tam zobaczyć między innymi: dzwon „Paweł”, wykonany przez Ludwika Felczyńskiego w 1935, pochodzący z Daromina koło Sandomierza. Z Przemyślem związane są też dwa wcześniejsze dzwony z herbami miasta: z 1740 roku (pochodzący z ratusza) i z 1878 roku, wykonany przez ludwisarza Jana Jaroszewskiego.

Wśród większych dzwonów, zawieszonych na specjalnych rusztowaniach, są też wyroby z warsztatów gdańskich i toruńskich z XVII i XVIII wieku: Gerharda II Beningka (1625), Beniamina I Wittwercka (1721), Immanuela Wittwercka (1751) i Nicolasa Petersilge’a (1759).

 

Ekspozycja Ludwisarska w Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu

Ekspozycja ludwisarstwa znajduje się na czterech kolejnych kondygnacjach Wieży, począwszy od drugiego piętra. Na pierwszej przedstawiono niezmieniony od średniowiecza proces powstawania dzwonu, a na trzech kolejnych – dzwony i inne wyroby ludwisarskie. Większe dzwony zawieszone są w szybie wieży na specjalnym, stalowym rusztowaniu. Wśród nich zwracają uwagę wyroby z warsztatów gdańskich i toruńskich z XVII i XVIII wieku: Gerharda II Beningka (1625), Beniamina I Wittwercka (1721), Immanuela Wittwercka (1751) oraz Nicolasa Petersilge (1759).
Z Przemyślem związane sa dwa dzwony z elementami herbu miasta: dzwon pochodzący z ratusza fundowany przez burmistrzów Czehowicza i Grzybowskiego z roku 1740 i odlany w obecności burmistrza Walerego Waygarta przez ludwisarza Jana Jaroszewskiego, dzwon z roku 1878. Interesujący jest też pięknie zdobiony dzwon z Daromina koło Sandomierza, wykonany w roku 1935 przez Ludwika Felczyńskiego w Przemyślu, prawdopodobnie na zamówienie ówczesnego papieża, Piusa XI.

Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu
Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu

Przeczytaj powiązany artykuł na ten temat

Muzeum Dzwonów i Fajek fot. G. Karnas

Muzeum Dzwonów i Fajek – Fajka w Przemyślu

Tradycje fajkarskie w Przemyślu i okolicach znane są od dawien dawna dlatego też powstanie właśnie w Przemyślu Muzeum Dzwonów i Fajek nie jest przypadkowe i ściśle związane z historią i tradycją Przemyśla i ziemi przemyskiej.

Ekspozycje uzupełniają dokumenty i archiwalia dotyczące rodziny Felczyńskich, która, od 1808 w Kałuszu, a od 1915 roku w Przemyślu, jest związana z ludwisarskim rzemiosłem. Obecnie dzwony Felczyńskich powstają w dwóch odlewniach przemyskich i w Taciszowie koło Gliwic. Na kolejnym piętrze prezentowane są dzwony okrętowe wypożyczone z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

/źródło nt. ekspozycji: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej/

 

Szczegóły związane z możliwością zwiedzania Muzeum Dzwonów i Fajek znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie internetowej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone – Podróże małe i duże

Inne ostatnio dodane, ciekawe artykuły