Zamek w Krasiczynie zaprasza turystów i nie tylko

Krasiczyn zaprasza turystów i nie tylko

Przemyśl i jego okolice to wiele niezwykłych miejsc, które warto, a nawet powinniście odwiedzić, wśród artykułów, znalazły się już miedzy innymi przemyskie podziemia, arboretum w Bolestraszycach, Twierdza Przemyśl oraz samo miasto Przemyśl. Dziś wybierzemy się w krótką podróż niespełna 10 km od Przemyśla w kierunku zachodnim drogą w kierunku Sanoka – który był bohaterem jednego z wpisów, za sprawą jednego ze swoich największych atrakcji. Nie będę Was dłużej trzymał w napięciu – wybierzemy się do Krasiczyna. Co tam jest? – zapytacie. Miejscowi wiedzą, że stoi tam Zamek zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku, który otoczony jest pięknym parkiem. Budowniczym tego pomnika Historii – bo obiekt również jest na tej zacnej liście – rozpoczął Stanisław Krasicki. Charakterystycznym elementem zamku są cztery różniące się od siebie narożne wieże: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Przez wiele lat zamek był przebudowywany i zmieniał swój kształt podobnie jak i właścicieli, którzy mieli różne pomysły na jego zagospodarowanie.

Dziś w jego wnętrzach oprócz sali bankietowych znajduje się kilka stałych ekspozycji powiązanych między innymi z tradycjami myśliwskimi pogórza przemyskiego. Ponadto trasa zwiedzania tego obiektu obejmuje: dziedziniec, kryptę w baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zwiedzanie zamku odbywa się wyłącznie z udziałem przewodnika. Po zwiedzaniu możecie skorzystać z oferty restauracji, która mieści się w zamkowych wnętrzach, a następnie udać się na relaksujący spacer alejkami parku zamkowego. Jeśli szukacie noclegu możecie tam z powodzeniem przenocować oprócz budynku hotelowego, część pokoi, a dokładnie 5 dwuosobowych oraz apartament prezydencki dla 4 osób znajdują się we wnętrzach Zamku.

Park Zamkowy w Krasiczynie
Zamek otoczony jest jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Najstarsze założenia parku sięgają XVII wieku i mają charakter geometryczny. Już wtedy obok rezydencji Krasickich od strony wschodniej rozciągały się ogrody zwane „Zwierzyńcem”.
Współczesne rozplanowanie i układ roślin park zawdzięcza inwencji i pasji podróżniczej rodziny Sapiehów. Oni też wprowadzili tutaj zwyczaj sadzenia drzew z okazji narodzin swoich dzieci – dębu dla syna i lipy dla córki. Akt sadzenia drzewa po narodzinach nowego członka rodziny jest charakterystyczny dla większości krajów indoeuropejskich. Ma on wróżyć nowo narodzonemu dziecku długie życie oraz zakorzenienie w danej społeczności (w tym przypadku w krasiczyńskiej ziemi).

W polskiej tradycji szlacheckiej, mającej swoje źródło w mitologii słowiańskiej, synowi przypisano dąb jako najsilniejsze i najpotężniejsze drzewo, a córce lipę kojarzącą się z płodnością i zdrowiem. Stary drzewostan, uzupełniony młodszymi nasadzeniami, jest znakomicie wkomponowany w naturalny krajobraz parku i prezentuje się okazale o każdej porze roku. Bogactwo gatunkowe roślin, w tym również egzotycznych oraz chronionych, jest dodatkowym atutem krasiczyńskiego parku.

W naszym parku rośnie ponad 200 gatunków drzew i krzewów z całego Świata.

Obecnie obiektem zarządza Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Aktualną ofertę hotelu oraz godziny, w których możecie udać się a zwiedzanie poznacie na stronie internetowej obiektu: https://www.krasiczyn.com.pl/
Serdecznie Was zapraszam do tego niezwykłego miejsca w okolicach Przemyśla


Fotografie: Piotr Michalski, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Strona Internetowa Obiektu.

® Podróże Małe i Duże

[booking_product_helper shortname="polska"]
Facebook