Odkryj tajemnicę przemyskich podziemi

Przemyskie podziemia to atrakcja, którą z powodzeniem możecie zaliczyć o każdej porze roku i będą one tak samo atrakcyjne dla Was. Latem przyniosą naturalny chłód od upałów, natomiast zimą gdy wejdziecie zmarznięci z pewnością się troszkę zagrzejecie. Przemyskie podziemia to jedna z nowszych atrakcji turystycznych dzięki zrealizowanym projektom i pracom rewitalizacyjnym zostały one przystosowane dla mieszkańców i turystów. Niegdyś koncentrowały się w na kilku poziomach piwnic usytuowanych pod gmachem Urzędu Miejskiego w Przemyślu w samym sercu Przemyśla, a więc w Rynku Starego Miasta.

Pomieszczenia przez wiele lat były wykorzystywane w celach technicznych, mieściła się tam między innymi kotłownia która dostarczała ciepło dla wspomnianego budynku. Pozostałe pomieszczenia były zwykłymi piwnicami mniej lub bardziej wykorzystywanymi w celach magazynów i tym podobnych. Dziś właśnie w tamtym miejscu rozpoczniecie przygodę ze zwiedzaniem przemyskim podziemi. Wejście do nich znajduje się właśnie od strony zachodniej budynku Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Przemyskie podziemia

W roku 2012 oddane została oddana do użytku podziemna trasa turystyczna. Na trasie sięgającej 10 m pod poziomem ziemi, czekają na was pamiętające czasy średniowiecza pomieszczenia. Ich łączna powierzchnia to około 400 m2 na dwóch kondygnacjach historycznych atrakcji. Niegdyś służyły przechowywaniu między innymi: zapasów węgierskiego wina, miodu, soli, płodów rolnych, mięsa a w najgłębiej usytuowanych pomieszczeniach przechowywano zapasy lodu, które wykuwano na rzece San w porze zimowej. Historyczne źródła podają również, że w XVII wieku ulokowana była tam warzelnia piwa ze sprzedaży którego sfinansowano budowę podziemnego kolektora sanitarnego.

Część pomieszczeń, jakie znajdują się pod tym budynkiem służyły jako cele więzienne, świadkiem historii tych wydarzeń są między innymi masywne kute drzwi. Pomieszczenia usytuowane wyżej użytkowane były przez służbę. Jest to miejsce o nietuzinkowej historii ponad tysiącletniego Przemyśla. W roku 2015 oddany został kolejny etap tego turystycznego produktu, a jest nim zabytkowy kolektor sanitarny. Został zbudowany w całości z kamienia zgodnie ze sztuką średniowiecznych mistrzów, budząc podziw współczesnych architektów.

Odprowadzał wody opadowe i nieczystości z okolic wzgórza zamkowego do Sanu na długości ok. 800 m. W latach osiemdziesiątych XX wieku został zinwentaryzowany i dostrzeżono w nim potencjał do stworzenia podziemnej trasy turystycznej. Przejście 120 m wąskim odcinkiem dostarcza ciekawych wrażeń. Wychodzi się specjalnie wybudowanym do tego celu wyjściem we wschodniej części Rynku.
Po przemyskich podziemiach oprowadzają przewodnicy. Szczegółowe informacje znajdziecie w serwisie turystycznym Miasta Przemyśla Visit.Przemysl.Pl o tym, że to niewątpliwa atrakcja Przemyśla świadczą najświeższe dane statystyczne odwiedzin tego miejsca. Przemyskie podziemia od czasu oddania ostatniego z opisanych elementów podziemnej trasy turystycznej – kolektora – rok rocznie zyskują coraz więcej uznania wśród turystów i wg. statystyk prowadzonych przez tut. Urząd odwiedziło je już blisko 50 tys. turystów. Serdecznie Was zapraszam do Przemyśla i polecam tę atrakcję.


© Wszelkie Prawa Zastrzeżone