Jeśli jeździsz MTB to tylko w SPD

Jeśli jeździsz rowerem górskim korzystaj z SPD

Jeździmy na rowerach w SPD – wiem być może wielu z Was zastanawia się czy to SPD nie jakaś choroba weneryczna, otóż uspokajam i mówię – nie to nie choroba weneryczna to jeden z najpopularniejszych systemów zatrzaskowych używany głównie w rowerach górskich. Składa się z pedałów posiadających specjalny mechanizm zatrzaskowy oraz bloków montowanych do podeszwy buta. System na stałe łączy stopy z pedałami ułatwiając w ten sposób pedałowanie. SPD jak się domyślacie jest skrótem używany w rowerowej braci od blisko 30 lat, a jego rozwinięcie to: „Shimano Pedaling Dynamics” – tak, tak to system opatentowany przez firmę SHIMANO w roku 1990. Często jest on mylony z systemem używanym w rowerach szosowych gdzie używany jest system LOOK.

Buty SPD

No i przekonałem się do SPD
Kiedyś jak zapewne wielu z Was myślałem, że to zwykła fanaberia – dziś nie wyobrażam sobie jazdy bez SPD. Jeżdżę rowerem MTB w różnym terenie i na szosie i bocznymi drogami w mojej okolicy naprawdę nie brak różnorodnych terenów i staram się wykorzystywać ten potencjał. Początki nie były łatwe, zaliczyłem kilka wywrotek przez to, że zapomniałem się wypiąć, ale nie zniechęciłem się tym i jeździłem dalej i tak już zostało. Dziś to kilka tysięcy km przejechanych w SPD. Zasada działania SPD jest prosta, wsiadacie na rower wpinacie zatrzask w pedał, zatrzymujecie się wypinacie buty z pedałów jednym ruchem odchylając stopę w lewo, lub w prawo – od i cała filozofia. Trzeba sobie coś przestawić w głowie i nie zapominać, że zanim się zatrzymasz musisz pamiętać, aby się wypiąć. W pierwszych dniach zdarzało mi się zapomnieć i zaliczyłem kilka wywrotek o czym już wspomniałem.
Do samej nauki polecam Wam teren na pewno nie miejski bo może się to tragicznie skończyć, gdy dojeżdżając do świateł zapomnicie się wypiąć, rower się zatrzyma i w panice zaliczycie wywrotkę na asfalt. Dlatego rozsądnym jest pojechać np. na boisko, łąkę – tern o podwyższonej amortyzacji Waszego ewentualnego upadku 😊.

Foto BikeWorld

Musicie się oswoić z sytuacją, w której jesteście przytwierdzeni do swojego roweru – na początku muszę przyznać dziwne uczucie. Ale z każdym km było tylko lepiej. Na początku możecie troszkę poluzować sprężyny w zatrzaskach pedałów ułatwi Wam to wpinanie i co ważniejsze wypinanie podczas zatrzymywania się.

Uważam, że szybko przekonacie się o wyższości technologii SPD nad pedałami platformowymi, tradycyjnymi. Jeśli do tego wszystkie dobierzecie odpowiednie obuwie sukces murowany i podobnie jak ja nie będziecie sobie wyobrażać jazdy bez SPD. Wasza jazda stanie się bardziej efektywna, a siły jakich używacie do pedałowania lepiej wykorzystane. Zwłaszcza jazda w terenie w SPD sprawi wam więcej radości, gdy rower zacznie podskakiwać będziecie mieli nad nim większą kontrolę. Jazda w SPD przyniesie Wam wiele radości – dla mnie otworzyło to nowy rozdział w rowerowych przygód.

Mam nadzieję, że mój artykuł spodobał Ci się i przyczynił się do tego, że jeśli nie byłaś, byłeś zdecydowany do używania SPD dziś podjąłeś decyzję, że to jest też dla Ciebie.


© Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Facebook