Kamerki samochodowe – w Europie

Kamerki samochodowe - w Europie

Jednym z najpopularniejszych gadżetów samochodowych ostatnich czasów są wideorejestratory, które montujemy w naszych samochodach. Ten gadżet z jednej strony jest naszym „zabezpieczeniem dowodowym” w przypadku niechcianej przygody na drodze: kolizji, stłuczki czy innej formy zdarzenia drogowego. Na rynku jest wiele urządzeń, które różnią się funkcjonalnościami, jakością rejestrowanego obrazu oraz innymi dodatkami które ostatecznie warunkują cenę kamerki samochodowej. W Polsce przepisy nie zabraniają używania tego typu urządzeń, ale musicie mieć świadomość że nie wszędzie obowiązują takie same przepisy ruchu drogowego. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć tematykę podróżowania z wideorejestratorem po różnych miejscach w Europie. W kilku europejskich krajach używanie kamer samochodowych jest oficjalnie zabronione i zagrożone wysokim mandatem, w innych funkcjonariusze policji nie mogą jedynie wykorzystać tego typu nagrań jako dowodu w sprawie.

Polska

Car video recorder inside in Car.

W naszym kraju nagrywanie za pomocą zainstalowanej w samochodzie kamerki jest legalne i zgodne z polskim prawem. Nie ma u nas żadnych regulacji prawnych zakazujących instalowanie tego typu urządzeń w samochodach. Jednak już w kwestii wykorzystywania nagrań pojawiają się pewne obostrzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o publikację nagrań w Internecie. Musimy zadbać o to, aby zarówno tablice rejestracyjne jak i wizerunek kierowców były nie do odczytania.

Austria
W tym kraju posiadanie kamerki jest traktowane na równi z posiadaniem monitoringu wizyjnego miejsc publicznych na który trzeba mieć oficjalną zgodę. Kary są naprawdę surowe i nie warto ryzykować jeśli powiem Wam, że wysokość mandatu może sięgać nawet 10 tys. Euro (ponad 40 tys. Zł), a jeśli to nie będzie dla Was nauczką ponowne przyłapanie na tym samym wykroczeniu może kosztować Was dwa razy tyle. Austriackie przepisy stanowią również, że właściciel zarejestrowanego samochodu może domagać się odszkodowania w wysokości około 25 tys. Euro.

Szwajcaria
W Szwajcarii posiadanie kamery samochodowej jest całkowicie zabronione. Ponadto na przedniej szybie samochodu nie mogą się znajdować żadne inne urządzenia takie jak np.: uchwyty na telefon, GPS itp. w środkowej jej części. Dozwolony jest montaż wyłącznie tylko przy dolnej lub górnej krawędzi przedniej szyby. Mandat za używanie kamerki samochodowej w Szwajcarii może wynieść nawet 3,5 tys. zł.


[booking_product_helper shortname="front"]

Niemcy
Nasi zachodni sąsiedzi w tej kwestii nie posiadają konkretnych przepisów dotyczących używania wiedorejestratorów. Zabronione jest publiczne udostępnianie nagrań z kamerek samochodowych co jest w Polsce dość popularne na wielu profilach w serwisie YouTube. Za publikację tego typu nagrań grozi bowiem kara nawet do 300 tys. Euro kary.

Słowacja
Używanie kamerki samochodowej na Słowacji również może zakończyć się nałożeniem mandatu, ponieważ przepisy drogowe zabraniają umieszczania na szybie czegokolwiek w polu widzenia kierowcy.

Węgry
Węgrzy nie zabraniają używania kamerek samochodowych pod warunkiem, że nagrania zarejestrowane przez urządzenie zostaną skasowane w ciągu 5 dni od czasu jego wykonania. W przypadku publikacji nagrania musimy zadbać o to, aby zarówno tablice rejestracyjne jak i wizerunek kierowców były nieczytelne.


Jak widać w wielu krajach Europy należy ostrożnie i rozsądnie korzystać z kamerek samochodowych, a przed wrzuceniem do sieci filmiku z zagranicznej wycieczki nagranego kamerką samochodową warto się dwa razy zastanowić.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Facebook