Miesiąc: styczeń 2019

Kupujemy Kask Narciarski – kilka porad

Zanim wybierzecie się na szusowanie koniecznie wyposażcie się w kask. Pamiętajcie, że polskie prawo nakazuje noszenie kasku osobom poniżej 16. roku życia, lepiej jednak w każdym wieku pamiętać o tej ochronie. Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń – co czwarty upadek na stoku kończy się urazem głowy – w kontekście choćby tego wydatek 100, czy tez 200 zł mam nadzieję Was przekonuje.

Schron Kierowania Obroną Cywilną w Przemyślu

Schron Kierowania Obroną Cywilną w Przemyślu

Dziś kolejna podróż do miejsca, w którym przeniesiecie się do zupełnie innej epoki – Schron Kierowania Obroną Cywilną – to tam dziś skieruję Waszą uwagę. Zacznę od tego, że budowa schronu była następstwem zimnej wojny i zagrożeń jakie ze sobą niosła. Miejsce, o którym mowa powstało wraz z budową Szkoły Podstawowej Nr 14 w Przemyślu w roku 1966. Obiekt powstał w ramach ówczesnego programu jubileuszowego pod hasłem: „1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”.

Widok z Zasania na Starówkę z wieżą archikatedralną w tle

Wieża przemyskiej archikatedry – polecamy

Chyba każdy kto choć raz był w Przemyślu lub miał w dłoniach widokówkę z Przemyśla zna wygląd dzwonnicy archikatedry rzymskokatolickiej w Przemyślu, zwanej też wieżą archikatedralną. Wieża jest widoczna z każdego miejsca w Przemyślu co sprawia, że i z jej wnętrza możecie podziwiać panoramę miasta we wszystkich możliwych kierunkach świata. Musicie mi uwierzyć na słowo, że widoki zapierają dech w piersiach nawet rodowitym mieszkańcom, którzy zazwyczaj podziwiają miasto z innego pułapu i przyzwyczaili się do widoku z ich perspektywy.

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Muzeum Historii Miasta Przemyśla – Zapraszamy

Muzeum Historii Miasta zostało otwarte w 2005 roku i jest kolejnym oddziałem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Mieści się ono we wschodniej pierzei przemyskiego Rynku Starego Miasta – pod adresem Rynek 9 – w XVI-wiecznej kamienicy, która jest dziełem architekta pochodzącego z Włoch, a osiadłego Przemyślu – Piotra, zwanego Włochem. Niegdyś pełniła ona rolę składów kupieckich, magazynów, a także funkcje mieszkalne rzemieślników, rajców miejskich orz aptekarzy. Kamienica zwana jest także Brzykowską od nazwiska jednych z pierwszych właścicieli tego obiektu. Przez wiele lat była własnością rodziny Bystrzyckich z której pochodził pisarz Przemysław Bystrzycki.

Facebook